HUSOVY SBORY V LIBERECKÉM KRAJI

0

V letošním roce si připomínáme 600 let od upálení Mistra Jana Husa, nejvýznamnějšího českého církevního reformátora středověku. Na jeho odkaz navázala v roce 1920 nově založená Československá církev husitská. V tomto roce si tak připomínáme 95 let od vzniku nové církve působící na území mladé Československé republiky. V souvislosti s ustanovením nové církve dochází k výstavbě modliteben, tzv. sborů. Tyto nové sakrální stavby, Husovy sbory, vznikaly na území Libereckého kraje povětšinou v duchu tehdejší moderní architektury. Přihlášení se nové církve k Československé republice se odrazilo i v místě vzniku Husových sborů v oblastech s převažujícím českým obyvatelstvem.

V letech 1925 – 1939 vzniklo celkem sedm pozoruhodných novostaveb, první z nich v letech 1925 ve Vysokém nad Jizerou, další následovaly v Držkově, Přepeřích, Jenišovicích, Lomnici nad Popelkou, Semilech a Turnově.

S historií sborů, ale především s architekturou jednotlivých modliteben, se mohou zájemci seznámit v rámci přednášky, která se uskuteční v rámci celoročního cyklu Památka Jana Husa, kterému se budou věnovat aktivity Národního památkového ústavu v roce 2015. Přednáška se koná ve čtvrtek 19. února od 18.00 hodin ve velkém sále krajské vědecké knihovny v Liberci.

(Zdroj: TZ NPÚ Liberec)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.