ANKETA ZASTUPITELŮ: DOKONČENÝ AREÁL MAŠKOVY ZAHRADY

0

Před necelými dvěma týdny bylo otevřeno koupaliště v Maškově zahradě. Areál, kde je i zimní stadion a další sportoviště, byl tak dokončen. Jak vidí turnovští zastupitelé areál jako celek a jak vidí průběh jeho výstavby? Otázka zněla: Jak vnímáte otevření koupaliště Sportovního a rekreačního areálu v Maškově zahradě? A jak hodnotíte průběh stavby nyní již dokončeného celého areálu Maškovy zahrady?

Arnošt Černý, zastupitel za ANO 2011
n201505221004_zap_146_2015_cernyTak se příznivci šplouchání v bazénu dočkali. Tolik přetřásané téma koupaliště je minulostí a otevírá se pěkný areál. Když pominu fakt železniční tratě kousek od areálu (naštěstí vlaky moc nejezdí), tak mám ze sportoviště celkem dobrý pocit. Líbí se mně plochy určené na sportovní vyžití, různá hřiště a dost hojně navštěvovaný venkovní ovál nejen pro pěší, ale vyhledávaný zájemci pro bruslení. Je dobře, že je večer osvětlen, tím se jistě zvýší jeho popularita. Samozřejmě, že se budou objevovat nedostatky, ale doufám, že jich nebude moc. Jinak jsem měl představu o větší vodní ploše, obzvlášť když skluzavky přilákají množství mládeže, pro kterou jsou velmi velkým lákadlem. Ale je to o penězích, a tak přeji areálu velkou návštěvnost, hodně slunečných dní, žádná zranění na přilehlých sportovištích a plavčíkům klidnou službu. P.S.: Mládí jsem prožil v Dolánkách, kde plavec mohl střídat bazén s chladným proudem Jizery a dát si, jak jsme říkali, náhon. Ale to jsou krásné vzpomínky, a tak přeji návštěvníkům hezké prožitky a jednou i ty vzpomínky.

Šárka Červinková, zastupitelka za ČSSD
n201504222318_zap_121_2015_cervinkovaJsem velmi ráda, že po mnoha letech se budou mít obyvatelé Turnova i jeho návštěvníci v letních teplých dnech kde osvěžit. Sportovní a rekreační areál v Maškově zahradě bezesporu splňuje parametry moderního zařízení tohoto druhu a bude hojně využíván především rodinami s dětmi. Nejsem si však  jista tím, jestli si zde odpočinou senioři a zaplavou sportovci. Doufám, že léto k nám bude tak přívětivé jako v loňském roce a teplých dní vhodných na venkovní koupání bude co nejvíce, aby provoz tohoto zařízení byl využit, protože od toho se budou odvíjet i finanční náklady na jeho provoz.
Odborné posouzení průběhu stavby přenechám lidem kompetentním a především těm, kteří se na ní podíleli. Jsem ráda, že se podařilo stavbu dokončit v daném termínu na počátku letní sezony, protože absence koupaliště trápila nejen Turnovany, ale i rekreanty našeho regionu. Z mého pohledu se mně zdá malá vodní plocha pro předpokládaný počet návštěvníků. Byla jsem však ujištěna jednatelem, panem Kořínkem, že již před realizací projektu toto porovnávali s jinými městy, například s Jičínem, a rozměry by měly být postačující. Musíme si také uvědomit, že každý metr krychlový vody navíc a každá další vodní atrakce zvyšuje náklady na provoz. Kdo se byl podívat v neděli 8. května na slavnostní otevření koupaliště, jistě bude se mnou souhlasit, že jako největší problém v teplých slunečných dnech bude absence stínu, který by nejlépe poskytla vzrostlá zeleň. Na slunečníky ve větrném počasí, jako bylo v neděli, můžeme zapomenout.
Sportovnímu areálu v Maškově zahradě přeji příznivé počasí, bezproblémový provoz a mnoho spokojených návštěvníků.  Nostalgicky však musím dodat, že mě velmi mrzí, že se už nikdy nebudu moci vykoupat v bazénu v Dolánkách, lehnout si do stínu pod strom, o které tam není nouze a relaxovat pohledem do zeleně. Toto romantické prostředí nemohou nahradit žádné tobogany. Myslím si, že obě koupaliště by měla své příznivce.

Michal Loukota, zastupitel za TOP 09
n201507281428_zap_187_2015_loukotaDlouhodobě zastávám názor, že v Turnově má být jak venkovní koupaliště, tak zimní stadion, nejlépe oboje postavené současně. Areál bude sloužit nejen turnovským občanům, ale i turistům. Turnov je srdce Českého ráje a tato nabídka zde chyběla.
Mnoho občanů i zastupitelů bylo proti stavbě, a to především proti stavbě zimního stadionu. Hned první sezona však ukázala, že zimní stadion byl stoprocentně využíván. Opakující se mírné zimy bruslení a hokeji přejí. Samozřejmě stadion ani koupaliště nebudou v zisku, to ale nejsou nikde, jde o veřejnou službu.
Na slavnostním otevření jsem zaznamenal názor, že je koupaliště malé, i když je svou rozlohou srovnatelné s koupališti v okolních městech. Je to právě o provozních nákladech. Počkejme si, jak bude využívané a případně poté řešme, co dál. Celý areál se mně svým uspořádáním líbí, najdou zde zázemí aktivní sportovci, lidé hledající relaxaci i rodiče s dětmi. Architektonicky bych vyzdvihl střechu zimního stadionu, ta se opravdu povedla.
Uvidíme, zda zde do budoucna vyroste další sportoviště, což by vzhledem ke koncepci areálu dávalo smysl. Tuto myšlenku bych na rozdíl od stavby hypermarketu podpořil.
Poděkování za přípravu a provedení stavby patří mnoha lidem v čele s jednatelem Městské sportovní Turnov Jindřichem Kořínkem a ředitelem areálu Tomášem Špinkou, nicméně bych vyzdvihl tři další osoby. Paní Hanu Maierovou za to, že svým hlasem rozhodla o stavbě koupaliště i zimního stadionu najednou, Jaromíra Pekaře, že prosadil nepopulární krytý zimní stadion, a pana starostu Tomáše Hockeho za množství času, který věnoval dozoru celé stavby.

Jiří Tomášek, zastupitel za Nezávislý blok
n201605191547_zap_137_2016_tomasekOtevření Sportovního a rekreačního areálu v Maškově zahradě vnímám ze strany města jako velký počin.
Všichni známe peripetie, kterými se původní plány přes úpravy až k dnešní realizaci ubíraly. Pan Horáček měl asi rozsáhlejší představy, ale myslím, že ani před ním se město nemusí za nynější výsledek stydět. Dle mých zkušeností stavba probíhala bez větších zádrhelů a s výsledkem můžeme být spokojeni. Odpůrci budou jistě argumentovat  cenou a „zasypanými Dolánkami“, ale na věc je potřeba se dívat z toho lepšího konce. Levně se dnes už takový areál vzhledem k současným standardům a normám postavit nedá. Město typu Turnova jakožto centra turistického ruchu celorepublikového významu takovýto areál nutně potřebovalo. Především pro mladé lidi a pro rodiny s dětmi, které tráví dovolenou v Českém ráji, je koncepce areálu ideální. Myslím, že si sem najdou cestu i mnozí Turnované, i když mnozí budou nadále věrni Dolánkám a Jizeře. Ale ve městě a okolí, kde se v letní sezoně zvýší počet obyvatel o tisíce, jen dobře, že máme více možností v nabídce. Doufám, že hlavně provoz ukáže klady celé akce, podobně jako tomu bylo u zimního stadionu. Doufám také, že dopadne dobře i závěrečný účet za celou akci.
A nám všem přeji co nejkrásnější léto, abychom mohli areál co nejvíce otestovat.
 
Josef Uchytil, zastupitel za Turnov potřebuje změnu
n201601311901_zap_43_2015_uchytilKdo chce psa bít, hůl si vždy najde. K zimnímu stadionu jsem už své výhrady několikrát popsal, teď k němu přibylo koupaliště. Toho, kdo ode mě směrem k RSA Maškova zahrada čeká opět slova kritiky, zklamu. Opozice neopozice. Turnov prostě vyplnil v kategorii „občanská vybavenost města“ prázdné místo a naplnil z velké části vizi svého mecenáše B. J. Horáčka. To vše s obdivuhodnou rychlostí výstavby a zkrátka krásným výsledkem. Je na místě poblahopřát všem, kteří se na stavbě podíleli, je zřejmé, že to nebylo nic lehkého, menší či větší potíže řešili jistě každý den a výsledek za to stojí. Na nás, občanech města Turnova, nyní je dokázat naplno koupaliště využít, na městu poprat se s provozními náklady a na nás všech smířit se s tím, že koupaliště není nafukovací, ostatně s větší plochou by jednoduše vzrostly i samy náklady.
Jeden otazník tu ovšem stále zůstává – nová relaxační zóna jistě nenahradí přírodní areál v Dolánkách, a tím nemyslím zasypané koupaliště, ale celé dolánecké údolí. A tady cítím obrovský dluh – při znalosti poměrů a vztahů mezi jednotlivými, nebo spíše některými podnikatelskými subjekty v této lokalitě si dost možná nelze představit funkční koncepci. Dolánky a občané Turnova si ji ale zaslouží. Potenciál tohoto místa, navíc dnes stěžejního záchytného bodu v rámci Greenway Jizera, je nedostatečně využitý (nebo někde až moc?). Oázou klidu už asi Dolánky nikdy nebudou, o to víc je potřeba minimálně otevřít diskuzi, jaké chceme Dolánky mít. Na to, jak až nezvykle čilý turistický ruch v údolí Jizery panuje, na to, kolik subjektů na tomto kousku Českého ráje profituje, tak tomu prozatím neodpovídá ani zázemí, ani prostředí, ani celková úprava. Pomalými postupnými kroky se toto neutěšené místo přeměňuje v důstojný areál, bude to ale ještě dlouhá cesta.

Související články (celkem 38)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.