ANKETA ZASTUPITELŮ, JAK JINAK – NA PŘEDVOLEBNÍ TÉMA

0

Při minulých volbách do zastupitelstev krajů v roce 2012 byla volební účast na Turnovsku pouze kolem 40 %. Proč se domníváte, že by měli občané jít ke krajským volbám? To je otázka, kterou zodpovídali turnovští zastupitelé:

n201610042256_zap_257_2016_cernyArnošt Černý, zastupitel za ANO 2011
Každý člověk má mít nějakou zodpovědnost. Za sebe, svoji rodinu a měl by cítit i odpovědnost za místo, kde žije, kde vychovává svoje děti, kde se cítí doma. A jednou z věcí, kdy mohu něco ovlivnit, jsou volby. Nemusím skákat radostí nad každým kandidátem, ne všichni jsou mně sympatičtí, ale je jich dost, a tak si každý může vybrat. Pozor však na neuvážené rozhodnutí. Ne všechny sliby jsou reálné a splnitelné. Ještě horší je kampaň některých stran, kde lepí špínu na soupeře. Bohužel, někteří voliči na toto slyší. My jako občané Turnova máme v těchto krajských volbách jedinečnou možnost, jak ovlivnit chod kraje a získat více míst v zastupitelstvu a tím možnost více rozhodovat o Turnovu. Příklad hotelové školy je ukázkou toho, když rozhodují lidé, kteří nevědí, o co jde, a bohužel někdy ani předložený materiál nečtou. Proto je dobré jít k volbám. Já osobně zastávám názor, že s tematikou voleb by měly být seznámeny i děti na školách a třeba i nižších stupních. Vždyť i ony jednou budou mít možnost rozhodovat a mít svůj názor. Vím, že každý volič bude chtít něco jiného, ale stojí za to dojít k volbám. A tak prosím přijďte a volte. Přeji vám k tomu hezké dny a spokojenost po volbách.

n201610041258_zap_253_2016_hudecTomáš Hudec, zastupitel za ČSSD
Lidé myslí, že když nepůjdou k volbám, tak vlastně o nic nejde. Neznám ani jednoho takového člověka a nevím, kde se berou takové názory. Většina mých známých, kteří nechtějí jít volit, k tomu má naprosto jiný důvod. Naprosté znechucení a pocit, nebo lépe řečeno jistotu, že to k ničemu není a ať je tam ten nebo onen, jsou to stejně všechno ti největší lumpové a zloději, proti kterým nepomůžou žádné volby. Možná jde uvažovat i jinak – když už se tam ti politici dostanou (jako že jim v tom stejně nikdo nezabrání), tak alespoň vybrat ty, co budou vašim zájmům škodit nejméně. Ti, co zůstanou doma, mohou být daleko čestnější než ti, kteří jdou volit a nevědí proč. Jediné, co by mělo být našim vodítkem ve volbách, by měly být programy stran. A dodržování tohoto programu bychom měli po vítězích voleb požadovat. A ani to nestačí. Zapojme se do veřejného života. Poukazujme na nešvary kolem nás. Braňme se jim. Navrhujme řešení. Nebuďme lhostejní k tomu, co se děje kolem nás. Kvůli našim dětem.

n201604211811_zap_110_2016_soudskyIng. Petr Soudský, zastupitel za TOP 09
Proč by měli lidi volit?
Aby neměli komunisté 15 %.  Ano, je smutnou skutečností, že k volbám přijde pouze 40 % obyvatel, komunistům však jejich skalní přijdou hodit svůj hlas vždy i za pro ně složitých podmínek (věk, zdravotní překážky…). Já nevěřím tomu, že by si 15 % obyvatel přálo návrat ke starým pořádkům nebo spíše nepořádkům, že by 15 % obyvatel chtělo zase stát fronty na záchodový papír či menstruační vložky. Bohužel, pakliže přijde k volbám pouze 40 % lidí, je to možné. Toto procento se však prudce sníží s vyšším procentem lidí, kteří přijdou k volbám. Aby zastoupení ve volených orgánech vyjadřovalo skutečné myšlení a názory lidí, je nutné, aby se do voleb zapojilo také co největší spektrum mladých lidí.
Bylo by asi velmi dobré co nejrychleji zavést elektronické hlasování, které by umožnilo hlasovat všem, i když nejsou, nebo třeba nemohou být ve volební místnosti. Věřím, že se této podoby hlasování ještě dožiju a moc tomu budu fandit. Myslím, že pak bude složení volených orgánů trochu jiné, než je tomu dosud.
S panem Zemanem, toho času prezidentem ČR, se shodnu ve velmi malém procentu názorů, v jednom snad ale přece, že by měla být účast ve volbách povinná. Je tristní, že ani zhruba 15 minut času si 60 % lidí nenajde a nejde k volbám. Proto věřím, že v nastávajících volbách se toto procento vylepší.

n201601311901_zap_43_2015_uchytilRNDr. Josef Uchytil, zastupitel za Turnov potřebuje změnu
Účast ve volbách je jakýmsi lakmusovým papírkem míry zodpovědnosti, kterou jsme ochotni nést jako daň za svobodu, kterou stále ještě prožíváme. Je úplně jedno, o jaké volby jde, v každých dáváme svůj hlas svému zástupci, který na své úrovni rozhoduje i o kvalitě našeho života. Nemám jistě věk na troušení mouder, ani tu drzost bez historických zkušeností kohokoli soudit. Je to jen můj pocit: Že jsme se za těch bezmála dvacet sedm let nenaučili žít v demokracii. Že otevíráme své náruče všemu pěknému, co nám svoboda nabízí, vše ještě nedávno nemyslitelné se stává samozřejmostí a neustále hledáme, co bylo dříve „lepší“. Že kolem sebe rozséváme zlobu na všechno, co se nám nelíbí, ale máme pramalou vůli a ochotu to aktivně měnit nebo se o to aspoň pokoušet.
V krajských volbách nekandiduju, jsem ale občanem města Turnova, občanem Libereckého kraje a nedovolil bych si v příštích čtyřech letech kohokoli na kraji kritizovat, kdybych k volbám nešel. A žádná výmluva neobstojí – ostatně, měl jsem být v době krajských voleb v Římě. Nikam neletím, svoboda jakožto princip mně je přednější a cennější. Rád bych, aby totiž mohli ve svobodě žít i děti mých dětí…

n201602222255_zap_62_2016_zikudaFrantišek Zikuda, zastupitel za Nezávislý blok
Při volbách do zastupitelstev krajů v roce 2012 byla volební účast na Turnovsku 40 %, což je určitě velmi málo. Domnívám se, že by účast měla být mnohem vyšší a rád bych ji takto i podpořil.
Město Turnov patří mezi významná města Libereckého kraje. Z toho vyplývá, že by mělo mít i odpovídající zastoupení v Zastupitelstvu  a v Radě Libereckého kraje a více se podílet na správě kraje. Všichni víme, že tomu kromě posledního období tak nebylo. Krajské zastupitelstvo má 45 zastupitelů a z Turnova je jich nyní pouze pět, což je velmi málo, ale zastoupení bylo dříve i menší. Nemíním zde dělat žádnou volební agitaci, ale myslím, že právě svojí neúčastí ve volbách škodíme především sami sobě a všem občanům našeho regionu. Je velká škoda, že si nedokážeme ve větším počtu vybrat z vhodných kandidátů a svojí účastí ve volbách je podpořit. V TvA z 21. září se nám představuje velmi přehledně celá mozaika turnovských kandidátů do krajských voleb s velice zajímavými volebními programy a náměty. Na voličích nyní je, aby si z vybraných kandidátů a jejich volebních programů vybrali ten nejlepší. Pokud si navíc ty naše vybrané kandidáty ještě dokážeme řádně zakroužkovat, tak jim dáme šanci prosadit se a svoje programy naplňovat.
Osobně se voleb určitě zúčastním a uvítám, pokud se tak rozhodne i většina voličů z Turnova a celého našeho regionu a vybrané kandidáty svými hlasy podpoří. Rozhodně bych význam voleb do Zastupitelstva Libereckého kraje nepodceňoval a určitě chci využít svého práva volit a svým hlasem alespoň trochu přispět k rozvoji regionu a kraje.

Související články (celkem 38)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.