ANKETA ZASTUPITELŮ JAKO NÁZOROVÉ PUZZLE (XI) – CO MĚSTU CHYBÍ?

0

Poslední letošní díl seriálu anket turnovských zastupitelů je na téma, co by bylo dobré v příštích letech vybudovat, vylepšit, posunout někam dál. Otázka zněla: Co dle vašeho názoru městu chybí a mělo by se v příštích letech 2014 – 2018 vybudovat?

n201412051804_zap_404_2014_cervinkovaŠárka Červinková (zastupitelka za ČSSD)
Pokud tuto otázku položíte 20 obyvatelům Turnova různého věku a pohlaví, určitě dostanete 20 různých odpovědí. Pro jednoho bude prioritou koupaliště, pro dalšího zimák, umělka na fotbal, navýšení parkovacích míst, další chce supermarket, dostatek míst v mateřských školách a družinách. Pro někoho je důležitá oprava silnic a chodníků, výstavba nových bytů, dětských hřišť atd. Je to logické, protože každý z nás má jiné priority a ve své životní etapě i jiné potřeby.
Otázku jsem však dostala já, a proto se na ni budu snažit odpovědět, dovolte mně ji však lehce poupravit. Čeho máme v našem městě hodně? Jednoznačná odpověď zní, automobilů. Přesto, že jsem aktivní řidič a život bez auta si nedokážu představit, s hrůzou sleduji, jak se zahušťuje centrum města dopravou, a uvažuji nad tím, jak dlouho to ještě bude fungovat, než to celé zkolabuje (dlouho mně trvalo najít pro tuto situaci slušný výraz). Proto si myslím, že jedním z prvořadých úkolů nového zastupitelstva by mělo být začít aktivně tento problém řešit.
Před několika lety proběhla v Turnově anketa, co zde obyvatelům nejvíce chybí, a pokud se nepletu, tak na prvním místě bylo uvedeno koupaliště. Tento dluh vůči občanům se zavázaly splnit téměř všechny strany napříč politickým spektrem. V současné době již proběhlo výběrové řízení na zhotovitele stavby areálu v Maškově zahradě a pokud to vše dobře půjde, do dvou let by se zde lidé mohli oddávat vodním radovánkám. Závěrem však musím říci, že já osobně stále nejsem přesvědčena o tom, že lokalita a projekt byly dobře zvoleny. Doufám, že se mýlím.

n201412051804_zap_405_2014_fricMgr. Jaromír Frič (zastupitel za ODS)
Co vlastně městu chybí? Narodil jsem se v Turnově, žiju tady celý život, nikdy bych odtud neodešel dobrovolně. Zažil jsem letní měsíce strávené na koupališti v Dolánkách, jezdíval jsem do Semil na Pasy a víza, na Dopravní inspektorát, lyžovat do hor jsme vyráželi jako kluci v zimě ve čtyři hodiny ráno autobusem ČSAD. Tyto zážitky už se nebudou opakovat, město se za ta léta změnilo. Něco zaniklo, něco vzniklo, něco potřebujeme ještě vybudovat.
V prvé řadě musíme zajistit rekreační zařízení. Jsme centrem turistické oblasti, potřebujeme nabídnout lidem v létě koupaliště, během celého roku kluziště a jiná sportoviště. Takže vybudovat Maškovku. Peníze na to máme, výběrové řízení proběhlo, za dva roky ji (doufám!) otevřeme.
Druhým problémem je doprava v centru. Aut přibývá, bez přechodů bychom se ani nedostali na druhou stranu ulice. Trochu pomohla Markova ulice, ale na trvalé vyřešení to není. Potřebujeme obchvat na Semily i druhou silnici, která uleví průjezdu náměstím. Je to však věc mimořádně složitá, za vyřešení bych dal Cenu obce!
Třetím problémem jsou služby lidem. Dnešní pohled na fungování je bohužel hlavně ekonomický. Chtěl bych, aby se nezdražovalo teplo ani voda (ceny obou energií může město totiž částečně ovládat!), aby naše nemocnice udržela ambulance a služby, které momentálně má, a abychom nemuseli jezdit jinam. Ale za tohle mně možná budou ekonomové nadávat a budou tvrdit, že to nejde. Doma mně ale říkali, že někdy „to jde, když se chce“.
Posledním přáním je, aby se město staralo o svůj majetek ještě o něco lépe – opět ale asi narazím na finance. Když už jsem ředitel školy, zkusím naše problémy – potřebovali bychom odstranit vlhkost v suterénech, zateplit střechy, v Mašově předělat celou budovu. Město se snaží, ale výzev je stále dost.

n201412051804_zap_406_2014_knizekIng. Jaroslav Knížek (radní za ANO 2011)
V odpovědi na otázku, co městu Turnov chybí, mě jako první napadne to, co má jako prioritu většina stran v Turnově, a to je obchvat na Semily. V současné chvíli se na této prioritě začíná pracovat a budeme ji věnovat maximální pozornost.
Sportovní areál Maškovy zahrady, který je v současné etapě již schválen, vybrán dodavatel a my přicházíme ve fázi realizace. Zde budeme důslední při realizaci stavby a její kontrole. Nyní mapujeme, jak je připravena fáze využití. Zde je třeba nastavit jasný směr, rozdělit kompetence a také zodpovědnost, aby ekonomicky tento projekt zatížil město co nejméně. Doufáme, že hokejový oddíl bude aktivní a zapojí se i ti zastupitelé, kteří daný projekt dovedli k fázi výstavby. Nebude to jednoduché, ale věřím, že po realizaci převáží pozitivní pocit a sportovní areál přiláká více lidí do Turnova.
Na další velké akce nebude jednoduché hledat prostředky v rozpočtu, ale dá se zlepšit řada věcí, na které lze použít prostředky z dotací. Vytvoříme tým, který se bude získáváním dotací zabývat. Přesto je řada důležitých věcí, na které není třeba velkých peněz. Budeme investovat do zeleně, do obnovy parků a odpočinkových zón. Turnov je krásné město na krásném místě a takto je ho třeba prezentovat a rozvíjet více podporu cestovního ruchu.
Turnovu chybí větší finanční podpora kultury a sportu ze strany podnikatelského sektoru. Více zviditelníme ty, kteří již dnes takto činí, a ty ostatní budeme přesvědčovat o tom, že je správné podporovat kulturu, sport a ostatní volnočasové aktivity. Zpětnou vazbou bude město, které vytváří pro podnikaní pozitivní prostředí a je pro podnikatele partnerem pro oboustranný rozvoj.
Chceme být otevření všem občanům a budeme podporovat také dobré nápady opozice. Nemělo by být důležité, kdo s nápadem přijde, ale zda je reálné ho zrealizovat a zda je prospěšný. K dispozici jsou kontakty na naše zastupitele na stránkách: http://turnov.anobudelip.cz/.             

n201412051804_zap_407_2014_loukotaMgr. Michal Loukota (zastupitel za TOP 09)
Minulým zastupitelstvem byla schválena výstavba sportovně-rekreačního areálu v Maškově zahradě. Koupaliště
a zimní stadion vidím jako příležitost pro další rozvoj cestovního ruchu i pro místní podnikatele. Nejen já, ale všichni zastupitelé za TOP 09 se zasadíme o maximální využitelnost, efektivnost a propagaci celého areálu (nastavení vstupného, chladicí technika, jednání s extraligovým klubem z Liberce – tréninky juniorů a dalších kategorií, spolupráce s hokejovým svazem atd.). V Dolánkách chceme vytvořit přírodní koupaliště se zázemím pro širokou veřejnost i aktivní sportovce (zóny pro cvičení, propojení Maškovky a Dolánek in-line stezkou).
Při dalších rekonstrukcích místních komunikací by se konečně mělo začít myslet i na prostor pro cyklisty (nikoliv však budovat pseudostezky, viz ta před vlakovým nádražím). Při revitalizaci sídlišť by se mělo pamatovat na zřízení dalších parkovacích míst s vlastní správou. Ve spolupráci s krajem a návazností na budoucí R35 musí město hledat varianty obchvatu na Semily, posunout jednání dál a odlehčit tak dopravně přetíženému centru. Uvědomuji si, že to nebude hned a nemusí to být aktuální za mandátu současných zastupitelů, proto by město mělo také hledat i méně náročná řešení typu zobousměrnění Markovy ulice, naslouchat dopravní komisi – napojení na průtah městem v Ohrazenicích směrem do centra atp. Za vhodné řešení rozhodně nepovažuji diskutovanou odlehčovací komunikaci přes Luka, která by přivedla dopravní zátěž do vilové čtvrti. Bez čeho by se Turnov naopak obešel, je Dům přírody. Tento předražený projekt, který by město muselo dotovat 200 tisíci ročně (pokud by se neukázalo, že je potřebná ještě větší částka), nepovažuji za smysluplný, uvidíme, jaký bude jeho další osud. Zapomínat nesmíme také na modernizaci škol a sportovišť sloužících pro volnočasové aktivity.

n201412051805_zap_408_2014_sorejsIng. Miloslav Šorejs (zastupitel za Nezávislý blok)
Začal bych trochu od konce. Nevím, jestli obohatím jednání zastupitelstva. Ale budu se o to snažit, a myslím si, že mám ve svých letech dostatečný nadhled, abych některé věci pomohl řešit. Nechtěl bych se upnout jen na jednu věc a tu do nekonečna opakovat. To možná stačilo některým stranám před volbami. Po volbách bychom všichni, co jsme zvoleni, měli ještě víc přemýšlet nad vším, co Turnov potřebuje a co jej trápí. Ve volebním programu NB jsme se snažili zachytit všechny oblasti a potřeby Turnova. A zároveň jsme chtěli být realisté. Doufám, že se nám za čtyři roky podaří někam posunout jednání o přeložce silnice na Semily a Lomnici. Doprava turnovské občany trápí a do budoucna se bude jen zahušťovat. S tím úzce souvisí opravy silnic a chodníků, budování parkovacích míst a řešení placených parkovišť. Zdravotnictví a sociální péče je pro naši populaci, která se dožívá stále vyššího věku, velice důležitá oblast. Zachování a zvyšování zdravotní péče v turnovské nemocnici chce snad každý, kdo se dostal do zastupitelstva města. A o to se budu snažit i já. Jestli bude v Turnově možné  pomoci jakoukoli formou začínajícím zubařům a nebo praktickým lékařům, určitě takovou věc podpořím. Hodně jsem se v životě pohyboval v oblasti sportu, a tak vím, že nejdůležitější je zaujmout mladou generaci. Budu podporovat veškeré sportovní aktivity směřující k umožnění sportování mládeži. To, co investujeme do sportu našich dětí, jednou ušetříme právě ve zdravotnických zařízeních. Takto by se dalo pokračovat ve všech oblastech od kultury až po cestovní ruch. Doufám, že přispěji alespoň trochu k tomu, aby se nám, a tím myslím všechny zastupitele, naše vize podařilo alespoň z části splnit.

Související články (celkem 38)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.