ANKETA ZASTUPITELŮ JAKO NÁZOROVÉ PUZZLE: FARMÁŘSKÉ TRHY

0

I v letošním roce na stránkách TvA pokračuje anketa turnovských zastupitelů. Otázka tentokrát zněla: Jaké jsou vaše představy o farmářských trzích na náměstí a co byste si tam rádi nakoupili?

n201505221004_zap_145_2015_bacaZbyněk Báča, zastupitel za Turnov potřebuje změnu
Je mně jasné, že moje očekávání a skutečnost, jak budou farmářské trhy na turnovském náměstí vypadat, se budou značně lišit. Dle mého očekávání by mohly vypadat jako například trhy v Brně na Zelném trhu, který se stal přirozeným centrem trhů v moravské metropoli. To je samozřejmě moje očekávání, které bude konfrontováno s turnovskou skutečností.
Většina zastupitelů, včetně mě, se přiklonila k tomu, aby trhy probíhaly na náměstí. To má samozřejmě svoje výhody i nevýhody. K nevýhodám musíme tradičně zařadit dopravu, která trhy na náměstí bude částečně narušovat. Samozřejmě, že to bude platit i opačně. V sobotu dopoledne bude jízda přes náměstí opět o něco složitější. Na druhou stranu si myslím, že pozitiva budou převažovat a že fenomén farmářských trhů prostě do našeho města patří.
Doufám, že v nabízeném sortimentu bude převažovat produkce od malopěstitelů z blízkého okolí s nabídkou kvalitních potravin v podobě domácí zeleniny, ovoce, masných produktů, ale například i regionálních produktů, které nemusejí být nutně jen k jídlu. Od nabízeného zboží bych očekával, že budu moci svým dětem koupit třeba kvalitní zeleninu, aby pochopily a vyzkoušely, jak chutná opravdové rajče, okurka či mrkev, které nutně nemusí vypadat a chutnat jako marketingový produkt obchodních řetězců.

n201504222318_zap_121_2015_cervinkovaŠárka Červinková, zastupitelka za ČSSD
Mé představy o farmářských trzích jsou po celou dobu řešení této problematiky neměnné. Trhy ANO, na náměstí však NE. Omlouvám se všem, kteří mé důvody již četli, že se opakuji, ale přísloví nám praví: Opakování – matka moudrosti. Turnovské náměstí, přes které vede hlavní dopravní tepna městem, je zde minimum parkovacích míst a volného prostoru, není na konání trhů ideální lokalitou. Když jsem chodila na „dívčí školu“, pamatuji se, jak každou středu byly na Mariánském náměstí zaplněny prodejní stánky různými výpěstky a v bedýnkách pod stoly pípala kuřátka a mňoukala koťata. Proč nevyužít těchto prostor, při větším zájmu s možností rozšíření trhu do prostor za ZUŠ.
Závěrem musím konstatovat, že mě velmi překvapila soukromá společnost, která projevila o provozování farmářských trhů zájem tím, že předložila městu požadavky, které by muselo splnit, včetně nákladů s tímto spojených (odvoz odpadu, WC na radnici, elektrický proud). Myslím, že by stálo za to dát prostor pro organizaci farmářských trhů některé z městských organizací, ev. místním živnostníkům.

n201505221004_zap_146_2015_cernyArnošt Černý, zastupitel za ANO 2011
Pod pojmem „farmářské trhy“ si představuji trhy s přebytky drobných pěstitelů, chovatelů drobného zvířectva, jako například králíků a drůbeže. Jelikož ruce našich hospodyněk jsou šikovné, očekával bych i nějaké pekařské výrobky, nerad bych zapomněl na výrobce sýrů a včelaře nebo výrobce proutěného zboží. V žádném případě ne prodej oblečení, bižuterie, keramiky apod.
Zároveň bych si představoval, že toto bude řízeno zodpovědnou osobou, která zajistí hladký průběh konání trhů a úklid po prodejcích. Dále by bylo dobré, kdyby tato osoba shromažďovala podněty od návštěvníků trhu pro plnou spokojenost při nákupech a přinesla i zkušenosti s prodejem v jiných městech.
Ve svém mládí pamatuji tyto trhy v ulici před Mariánským kostelem, a tak jsem rád, že se opět vrátí. V živé paměti mně zůstala chuť nakládaných okurek, tzv. močenek.
Na otázku, co bych si na trzích rád nakoupil, odpovím, že včelařské výrobky, manželka jistě nepohrdne sadbou zeleniny.
Pevně věřím, že naši drobní pěstitelé si najdou na tyto trhy cestu a tak jako kupující budou odcházet spokojeni.

n201505221004_zap_147_2015_kosJiří Kos, zastupitel za Nezávislý blok
Nabídka zboží místních občanů i přespolních je vždy vítanou příležitostí ke zpestření sortimentu pro občany našeho města. V historii byly trhy vždy v každé obci či městě, v Lomnici nad Popelkou, Semilech, Jičíně, a trhy byly každodenní. Prodávala se nejen zelenina, ovoce, sýry, mléko, květiny, houby a med, ale také slepice, kůzlata, ovečky či telata. Farmářské trhy v Turnově jednoznačně vítám, jistě oživí atmosféru v centru města. Návštěvníci farmářských trhů si mohou zakoupit čerstvé české zemědělské plodiny od malých a středních zemědělských pěstitelů, ale i potraviny českého a regionálního původu. Mohou zavítat i do dalších obchodů v centru a tím podpoří i místní prodejce. Na farmářských trzích se budou moci prezentovat drobní podnikatelé a občané z Turnova i z okolí. A předpokládám, že to nebudou produkty s různými „éčky“. Všichni víme, jaké potraviny se dnes na trhu objevují, např. jahody obarvené červenou řepou, „maso“, které obsahuje pouze 80 % masa, zbytek je voda a stabilizátory, zelenina a ovoce, která se potýkají s limity překročení pesticidů, plísní a hnilobou, ale i kvalitní potraviny z vlastní výroby. V každém případě by měl spotřebitel mít jistotu, že zboží pochází z českého chovu hospodářských zvířat a z české tradice pěstování plodin.
Základním kritériem musí být pro spotřebitele jistota původu, kvalita a hygienická nezávadnosti nabízených farmářských produktů. Pokud by zjistil spotřebitel, inspektor nebo provozovatel farmářských trhů závadnost nebo nepravost prodávaných produktů, provozovatel by měl okamžitě zajistit nápravu dle tržního řádu, nebo se s prodejcem rozloučit. Přivítám i vyhodnocení zájmu občanů o farmářské trhy. A co si koupím? To opravdu ještě nevím, především to bude záležet na nabídce, a věřím, že každý návštěvník si velice rád koupí čerstvé potraviny, med, sýry, ale i třeba květiny pro manželku, přítelkyni či milenku.

n201505221005_zap_148_2015_mikulaJiří Mikula, nezávislý zastupitel za TOP 09
Jako občan Turnova samozřejmě s myšlenkou trhů souhlasím a na otázku, co bych si tam rád koupil, odpovídám, že kvalitní regionální výrobky. To je zjednodušená odpověď a já bych se rád ještě pokusil o malý komentář. To, že s trhy jednoznačně souhlasím, neznamená, že tak úplně souhlasím s tím, jak jsou zorganizované. Podle toho, co vím, je organizuje soukromá společnost, která neprošla výběrovým řízením. Náklady nese město, zisk jde společnosti. Možná to jinak nejde, ale zkusili jsme to zjistit normálním způsobem, tedy provedením výběrového řízení? Podle mého nikoli. A navíc – proč vlastně město nepořádá trhy samo? To to na radnici nikdo neumí zařídit? Nebo se mu nechce? To mně nějak nejde dohromady s naším vlastním městským podnikáním v Kulturním centru. V letním kině a v divadelním baru provozujeme občerstvení, nyní poskytuje město půjčku 500 tisíc na vybavení kavárny na Střelnici. To jen pro dokreslení.
A tak se ptám: Nebylo by už vhodné rozhodnout se, co chceme dělat sami (a dělat to pořádně) a co chceme, jak se moderně říká, outsourcovat? Ale pak to udělat správně, transparentně? Pokud se rozhodneme všechny podobné činnosti z města vyvést ven, nic proti. Drobné činnosti je dle mého asi opravdu lepší nechat místním živnostníkům. Ale udělejme standardní výběrová řízení a zaveďme pouze přísné kontroly dodržování všech smluvních podmínek. Dost možná zjistíme, že ušetříme peníze i lidi.
Ono je to totiž celé o SYSTÉMU. Někdy mně přijde, že je to snad v určitých kruzích sprosté slovo. Nemohu se zde nepodělit o zcela čerstvou zkušenost. Jako zastupitel jsem byl delegován do dozorčích rad některých společností, kde má město Turnov svůj majetek. A občas se nestačím divit, jak často zde právě něco jako systém nefunguje. Snažím se v problematice důsledně zorientovat, a kde vidím chyby, snažím se na ně upozornit, případně navrhnout řešení. 
Ale jde to ztuha… Úplně nejvíc mě „vytočí“, když na mé výtky někdo z kontrolovaných bohorovně odpoví: „Ale takhle se to dělalo vždycky…“. Ano, možná dělalo, ale pokud mám mít kontrolu na starosti já, tak můžu občanům slíbit, že budu nejen kontrolovat, ale i navrhovat systémová opatření.

Související články (celkem 38)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.