SÍLA TRADICE

0

O víkendu 22. a 23. července se konaly Dny lidové architektury v Libereckém kraji. V našem regionu se pro návštěvníky otevřelo celkem 12 míst – od staré školy ve Křižanech až po mlýn v Bradlecké Lhotě. Vstup do jednotlivých objektů byl zdarma. Na většině míst neměli nouzi o návštěvníky.

Třeba na Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova dorazily jen v sobotu asi čtyři stovky návštěvníků. A nejméně stejný počet zájemců přišel v sobotu na Trávníček u Sychrova do areálu obnoveného Beranova hostince. Ten může být chloubou rekonstrukce tradiční venkovské architektury v České republice za poslední desetiletí. Z naprosté ruiny byla obnovena roubená stavba, která bude dalším generacím přibližovat život našich předků.

V sobotu 22. července zde byla zpřístupněna i výstava fotografií „Roubenky na skle“. V prvé řadě se jedná pro znalce regionální historie o již legendární fotografie Petra Matouška (*1867 Padařovice – +1951 Všeň), který v období před II. světovou válkou na skleněných negativech zdokumentoval lidovou architekturu a vytvořil největší soubor fotografií lidové architektury Českého ráje, části Pojizeří a Podještědí s vysokou vypovídající a historickou hodnotou.
Jan Havelka ze spolku Dubáci po 100 letech vybrané objekty nasnímal stejnou fotografickou metodou. Petr Matoušek ke své práci používal dřevěnou deskovou filmovou komoru o formátu 9 x 12 centimetrů. Na podobný filmový materiál byly v Českém ráji pořízeny i současné snímky, které můžete vidět právě v Beranově hostinci. Letní výčep v zahradě u hostince v Trávníčku je otevřen od středy do pátku od 15.00 do 20.00 hodin, v sobotu od 12.00 do 20.00 hodin a v neděli od 10.00 do 18.00 hodin.

V rámci Dnů lidové architektury se na Trávníčku v rámci Beranových hodů 22. července uskutečnilo i vystoupení folklorního souboru Horačky z Českého Dubu. Podle etnografky Muzea Českého ráje v Turnově Vladimíry Jakouběové se jedná o jeden z folklorních souborů, který se snaží tradice našich předků osobně prožívat. „Zachovávají tradici poutních procesí i liturgického roku, soubor se posunul ve svých vystoupeních až k divadelnímu ztvárnění jednotlivých událostí z naší historie,“ uvedla Jakouběová. V Libereckém kraji působí také folklorní soubory Nisanka a Malá Nisanka v Jablonci nad Nisou. „Jejich výhodou je, že mají dorost, tedy děti a mladistvé, které tato forma trávení volného času baví, což je dobrým signálem, že práce souboru jde správným směrem. Další folklorní soubor, na který můžeme být v Libereckém kraji pyšní, je soubor Jizera z Liberce, který se může opřít o výborné výkony muzikantů i o celkové ztvárnění svých vystoupení včetně výtečného zpracování krojů, ve kterých vystupují. Máme tu i další jablonecký folklorní soubor Šafrán, který vyniká pojetím ukázek z tradiční řemeslné výroby našich předků,“ shrnula Vladimíra Jakouběová.

A jedno mají všechny tyto folklorní soubory společného: Sílu tradice! Tradice křesťansko-demokratické společnosti, na které stojí základy naší současnosti. Jsou to základy, které se možná již dnes, ale jistě v příštích letech a desetiletích budou zachvívat v základech.
Je o co se opřít!

Dny lidové architektury 2023 na Dlaskově statku

Výstava v Beranově hostinci v Trávníčku

Folklorní soubor Horačky

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.