BŘEZNOVÁ SPOLEČENSKÁ KRONIKA

0

I v době pandemie koronaviru jsou zde události smutné a veselé, vzpomínky, gratulace k výročí, soustrast s úmrtím. V této dnešní pravidelné rubrice nabízíme i ohlédnutí za známým divadelním ochotníkem Láďou Johanem z Přepeř.

VZPOMÍNKY

* Ti, které milujeme, nikdy neodchází z naší blízkosti. Chodí po našem boku každý den… Neviděni…Neslyšeni… Stále blízko… Stále milováni… Stále postrádáni… Tak jako Ty.
Dne 9. dubna uplynou tři roky, co nás opustila naše drahá maminka, paní Jaroslava Hejduková z Lestkova 11. S láskou vzpomínají dcery Máša, Jana a Jája s rodinami a ostatní příbuzní

* Dne 10. dubna uplyne 10 let od úmrtí naší maminky a babičky, paní Jaroslavy Kárové. Kdo jste ji znali a měli rádi, věnujte ji s námi tichou vzpomínku. S láskou dcery s rodinami

* Čas rychle ubíhá, ale vzpomínky v srdci zůstávají…
Dne 21. dubna uplyne pět let od chvíle, kdy nás navždy opustila paní Hana Lednejová z Turnova. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Syn s rodinou

VÝROČÍ
80 let – Jan Hanč, Štefánia Zelenková
(Zveřejněno ve spolupráci s komisí pro občanské záležitosti rady města Turnova. Všem jmenovaným gratulujeme. Gratulace starším občanům Turnova jsou nyní přerušeny)

ZEMŘELI
11. 3. Ing. Miloslav Frydrych, nedožitých 76 let, Modřišice-Podháj
12. 3. Libuše Šťastná, 86 let, Přepeře čp. 2
14. 3. Karel Jebavý, 46 let, Turnov
15. 3. Marie Červová, 87 let, Turnov
17. 3. Růžena Brožková, nedožitých 85 let, Turnov
18. 3. MUDr. Miloš Syrovátka, 87 let, Rovensko pod Troskami
19. 3. Hana Hlaváčová, 78 let, Turnov
22. 3. Vlastimil Špína, nedožitých 68 let, Koberovy
24. 3. Marie Patková, 90 let, Rovensko pod Troskami
25. 3. Jiří Podzimek, 77 let, Turnov
Podpisové archy, kde podpisem potvrdíte souhlas se zveřejněním, jsou v Pohřební službě Křelina, Turnov, tel. 481 321 398.

SMUTNÁ DERNIÉRA LÁDI JOHANA
V polovině března zemřel v nedožitých třiaosmdesátinách Láďa Johan. Odešel pravověrný Přepeřák, sedlák každým coulem, pracant. Veliký milovník koní i zvěře, lesa a přírody, nadšený, neúnavný a celoživotní divadelní ochotník, ale také myslivec, dlouholetý člen Sokola, hasičů a kamarád. Vesnice ztratila člověka, který ji miloval a ctil a také pro ni udělal a znamenal moc.
Od mládí bylo jasné, že bude pokračovat v rodové tradici zemědělské, nikoliv už na jejich statku, ale už ve společném družstevnictví. Absolvoval mladějovské učiliště a prakticky celý život byl rodné hroudě a půdě věrný. Hoša, jak mu říkala maminka, a potom i všichni, byl magnetem pro celou řadu kamarádů. Johanův statek, stodola, seník i další místa pak eldorádem kluků, kteří se tu bavili při schovávačkách, hrách, jízdě na koních, ale i při práci, kterou jim Láďa dával, když sám šel příkladem.
Druhou tradicí rodiny Johanových, ve které pokračoval, bylo divadlo. Oba rodiče mu ukázali cestu a Láďa se brzy vydal k následování. Hrál, režíroval, organizoval divadla, vychovával si po generace nové spolupracovníky. Byl neúnavný a obětavý na cestě za divadlem a právem také hrdý na všechna představení. Zvuk divadla a přepeřské tradice šířil nejen na prknech místního jeviště.
Legendární byly i jeho letní spanilé jízdy s oslím spřežením, o kterých psal i tisk. Se svými i dalšími místními kluky, někdy v doprovodu dalšího domácího zvířectva, poznali o dovolených řadu míst. Za volantem traktoru dokázal nejen jezdit v družstvu, ale pomáhat i lidem.
Šíře zájmů, zálib a koníčků Ládi Johana byla veliká. Mohl je uskutečňovat a provozovat hlavně díky velkému pochopení a porozumění jeho ženy Marušky.
Rodině, kamarádům, přepeřským myslivcům a dalším bude Hoša chybět. Životní derniéra Ládi Johana je také velmi bolestivá pro ochotnické divadlo, kterému se věnoval ze všech sil. -brj-

Související články (celkem 270)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.