ČERVNOVÁ A ČERVENCOVÁ SPOLEČENSKÁ KRONIKA

0

Pravidelnou rubriku tentokrát uvádíme vzpomínkou: Dva, kteří budou v Přepeřích chybět. Na počátku července se Přepeře rozloučily s dvěma občany, kteří vesnici neodmyslitelně tvořili. Oba patřili ke generaci pamětníků. Karel Eichler přišel do Přepeř z Českodubska, ale velmi brzy se s novým domovem, kde si našel i manželku, sžil a zapojil se do místního života. Působil především v Sokole, jako obětavý funkcionář i tahoun celého dění. Řadu let se podílel i na bohaté činnosti místních zahrádkářů. Přepeřští značnou dobu oceňovali v obci i jeho umění elektrikářské. To bylo jeho povoláním v turnovské Dioptře, ovšem řada přepeřských domů nese pečeť jeho řemeslného umění v místě. Obětavě vyhověl naléhavým žádostem k opravám poruch a uměl perfektně využít své řemeslo i v rekonstrukcích sítí a budování nových pro místní lidi. V posledních letech jsme ho vídávali na oblíbeném kole i elektrokole. Při jízdách do města i okolí si udržoval svoji tělesnou zdatnost.

Zdeněk Syrový byl přepeřským rodákem a patriotem až do morku kostí, člověkem srostlým s rodným hnízdem, Jizerou a vším, co k vesnici patřilo. Od obětavého zkrášlování, budování a pomoci při všech velkých akcích místa, až po posezení s kamarády v hospůdce na návsi. Vyučil se brašnářem, a protože byl od mládí zručným řemeslníkem, znali ho lidé jako výborného truhláře, který ochotně uměl v tomto směru spoustu věcí a lidem vyšel vstříc. Stoličky, židličky, ptačí budky, obklady stropů, prostě široký záběr jeho tvořivosti. Své mnohostranné řemeslné nadání využil při stavbě rodinného domku, pro obec pak například při výstavbě skautské klubovny a dalších akcích. Jeho velikým koníčkem byla modelařina. Řadu let pracoval v turnovské Preciose jako řidič. Zdeněk měl rád společnost, setkávání se sousedy i kamarády. Jeho milý úsměv, upřímnost i opravdová rodácká sounáležitost a hrdost na Přepeře k němu neodmyslitelně patří.
Karel Eichler (87) a Zdeněk Syrový (83) patřili k lidem, kteří vesnicí nejen žili, ale také ji vytvářeli. -ek-

* Dne 22. července vzpomeneme 15 let od úmrtí naší milované maminky a babičky, paní Antonie Potužákové z Mašova. Dne 20. srpna vzpomeneme 8 let od úmrtí našeho tatínka a dědečka, pana Bartoloměje Potužáka z Mašova. Stále vzpomínající dcery Dana a Jana s rodinami

VÝROČÍ
93 let – Zdeněk Šteffan
92 let – Vítězslava Hladíková, Zdeňka Halbrštátová
91 let – Zbyněk Varcl, Jiřina Šulcová
85 let – Jarmila Pekláková, Ladislav Cibulka, Ladislava Barochová, Zdeněk Novák, Eva Müllerová, Vladimír Baranecký
80 let – Jiří Jiránek, Jarmila Bohunková, Pavlína Maturová, Helena Kreysová Věra Flanderková, Jarmila Studničková, Pavlína Maturová, Jaromír Janus, Věra Ščerbová
(Zveřejněno ve spolupráci s komisí pro občanské záležitosti Rady města Turnova. Všem jmenovaným gratulujeme.)

ZEMŘELI
* 10. 6. Eva Műllerová, nedožitých 85 let, Turnov
* 10. 6. Marie Růtová, 94 let, Turnov
* 10. 6. Dana Vopřátková, 66 let, Radvanice
* 12. 6. Oldřich Tyrychtr, 87 let, Turnov
* 16. 6. František Stránský, 91 let, Sedmihorky
* 23. 6. Dobroslava Marková, 85 let, Turnov
* 24. 6. Zdeněk Syrový, 83 let, Přepeře
* 24. 6. Václav Polách, 92 let, Všeň
* 24. 6. Václav Roštejnský, 77 let, Bělá
* 25. 6. Karel Eichler, 87 let, Přepeře
* 27. 6. Jiřina Skálová, 93 let, Vazovec
* 24. 6. Václav Polách, 92 let, Všeň
* 24. 6. Václav Roštejnský, 77 let, Bělá
* 24. 6. Zdeněk Syrový, 83 let, Přepeře
* 25. 6. Karel Eichler, 87 let, Přepeře
* 4. 7. Josef Arpáš, 65 let, Přepeřská, Turnov
* 4. 7. Miloslav Krsek, 92 let, Skokovy
* 6. 7. Břetislav Šámal, 80 let, Sedlíšťka
* 7. 7. Josef Daněk, 74 let, Radvánovice
Podpisové archy, kde podpisem potvrdíte souhlas se zveřejněním, jsou v Pohřební službě Křelina, Turnov, tel. 481 321 398.

Související články (celkem 273)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.