VÝTEČNĚ! TAKY NĚCO PRO 50+

0

Ti starší mají Šlágr, případně Evu a Vaška, kteří je spolehlivě oholí o důchody, protože se jim věnují a dávají jim najevo, jak moc o ně stojí. Mladí mají bezkonkurenční nabídku hvězd a hvězdiček (ale pozor, třeba taková Lenny, to vůbec není špatné!). A koho mají na hudebním poli ti od 48 výš, kteří ještě stále mladí, ale tak trochu bezprizorní? Pravdou je, že generace Michala Davida ráda zajde na koncert či diskotéku v jeho duchu, je jim dopřáno sbírat céčka, nebo nadšeně pochodovat po Strahově. Ale ti, co v osmnácti Davida a diskotéky nesnášeli? Většinou na žádné hudební vystoupení nechodí. Sebastian není pro ně a Veselá trojka ještě také ne.

Benátská = zábava

Fanynky Jasné Páky

Jestli to byl záměr, nebo šťastná souhra náhod, v každém případě se při letošní Benátské! ve Vesci podařilo tuhle generaci, které je dnes nejlépe v klidu při grilování na zahradě, nebo na kole či v lese, uvést do pohybu. V pátek večer, když zvučila na malé scéně Jasná Páka, tak to nějakou dobu vypadalo, že to bude jen takový večírek pro pár pamětníků. Pak se ale prostor před pódiem během několika minut zaplnil. Padesátníci, šedesátníci, oprané „džísky“, maskáče, bříška, holky v letech (ale stále pětadvacítky). Jasná Páka, to je dnes úžasná banda, kterou stále tmelí legendární Michal Ambrož a svěží vítr starým věcem dávají Petr Váša a pro někoho možná překvapení, když za bicí usedá David Koller. Hodinka super muziky, kdy většinou vše odzpívalo i hlediště.

A sobota? Podvečerní Čechomor. Ze známých tváří už jen Karel Holas a Franta Černý, jinak obměněná kapela, která se od starých lidovek posouvá ke stylu, řeklo by se asi zjednodušeně world music. Muzikantsky nádhera, publikum od dvaceti do sedmdesáti.

Francis Rossi

No, a potom opravdová lahůdka. Jestli si někdo myslí, že když je někomu sedmdesát, že už nemá co říct, a že Status Quo jsou sice legendy světové hudby, ale jinak vesměs páprdové, tak to je hluboký omyl. Na tuhle kapelu stálo za to do Vesce zajet! Co předvedli Francis Rossi a spol., před tím patří jen smeknout. Žádné velké řeči a pecka za peckou. V hledišti převažovali lidé kolem padesátky, nebylo výjimkou vidět do rytmu se pohybovat a zpívat sedmdesátníka. Mezi ně se zamíchalo i několik desítek lidiček pod třicet. Opravdu velká pohoda, kterou lze prožít jen při společném sdílení. Takový malý zásobník energie. Přímočarý rokenrol publikum strhl. Zazněly všechny známé hity jako jsou In the Army Now, Whatever You Want, Caroline a především Rockin’ All Over the World.

A těsně pod pódiem postarší Dánky, které, jak říkaly, mají odježděny s kapelou jako fanynky většinu zemí a většinu koncertů v posledních letech. Jestli tedy stíhají den před Benátskou! vystoupení Status Quo ve Francii a den po Benátské v Belgii, to neříkaly. Se svými riflovými bundičkami plnými nášivek a odznáčků vypadaly tak trochu jako z jiné planety. Rockerky načichlé světem.

Letošní „25. Benátskou! S Impulsem“ v libereckém Vesci navštívilo podle jednoho z pořadatelů Pavla Mikeze od čtvrtka 27. do neděle 30. července na 18 tisíc lidí. „Do dalšího čtvrtstoletí chceme vykročit opět s bohatým česko-slovenským programem a jednou velkou zahraničí hvězdou. Těšte se,“ přiblížil Mikez. I v příštím roce se bude tento největší hudební festival v regionu konat o posledním červencovém víkendu.

Ze zprávy policistů vyplývá, že se tento ročník Benátské! nesl v poklidném duchu. Policisté zkontrolovali přes 300 osob a necelé dvě stovky vozidel. Nemuseli řešit žádné závažné delikty či kriminální činy. Dokonce nebylo zjištěno ani oznámeno žádné vykradené či odcizené vozidlo! Jen jednotlivci oznámili ztrátu dokladů. Nejčastějšími přestupky, které policisté řešili, byly přestupky proti bezpečnosti a plynulosti v silničním provozu. Přes osm desítek řidičů zaplatilo na pokutách bezmála 35 tisíc korun. Dva muži usedli za volant pod vlivem psychoaktivních látek, další řidič měl v dechu přes jedno promile alkoholu. V průběhu festivalu řešili dopravní policisté jedinou dopravní nehodu. Benátská! je bezpečný festival!

David Koller

Ambrož a spol.

Dan Bárta

Čechomor

Benátská v brýlích Karla Holase

Status Quo

Status Quo

Související články (celkem 52)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.