BENÁTSKÁ! 2014 JE MINULOSTÍ

0

Největší hudební festival v regionu se Libereckým krajem „převalil“ tradičně o posledním červencovém víkendu. Již potřetí se hudební setkání místo Malé Skály uskutečnilo ve sportovním areálu v libereckém Vesci, kde se zdá, že festival zapustil kořeny natrvalo. Už třeba proto, že letošní největší návštěva, kdy v sobotu večer bylo v hledišti nějakých šestnáct tisíc lidí, se tam daleko lépe vstřebá, než v údolím sevřené Malé Skále. Tím je vesecký festival takový uvolněnější, není to hlava na hlavě před pódiem i u stánků s občerstvením, byť skalní fanoušci asi napořád budou Pantheon a Suché skály postrádat. Benátská! je ale hlavně o muzice, a té bylo letos opravdu vrchovatě.

201407291249_rep_122_014_benatska

Hlavní hvězdou čtyřdenního festivalu byli finští HIM, ale diváky táhly české kapely, narváno bylo pod jevištěm na Chinaski, Divokýho Billa, Tomáše Kluse i slovenský Team s Haberou, který na českém festivalu hrál po deseti letech. Pro fajnšmekry tady byl koncert Ivana Krále, který na letošní jediné vystoupení v Čechách přiletěl z USA. Král je jedním z mála Čechů, který dosáhl na světový hudební vrchol. Má za sebou spolupráci například s kapelami Blondie a Patti Smith Group, spolupracoval s Iggy Popem, Davidem Bowiem a dalšími. U nás třeba s kapelami Lucii, Garáž či Mňága a Žďorp. Co stojí za zmínku, je čtvrteční večer revivalových kapel. Vidět nejlepší světový revival legendárních Kiss (Kiss forever band z Maďarska) a AC/DC (Acca Dacca z Austrálie), to je skoro jako setkání s originálem… (pch)

201407291249_rep_123_014_benatska

A jak letošní festival viděla naše kulturní redaktorka?

BENÁTSKÁ! 2014: VZPOMÍNKY, ŽÁDOST O RUKU A POHODA
Kdyby se mě někdo letos zeptal, jaká byla Benátská!, řekla bych, že hodně na pohodu. Příjemný výběr kapel, žádné velké tlačenice, dobrý zvuk a výborná atmosféra. Hodně se vzpomínalo a dokonce i žádalo o ruku, ale pěkně po pořádku.
Pro největší nadšence se začínalo už ve čtvrtek revivalovým večerem. Hlavní program potom začínal tak jako každý rok v pátek. Návštěvníci byli příjemně naladění a užívali si krásného dne. Než zapadlo sluníčko, sedělo se na zemi, polehávalo na dekách a až při pozdním odpoledni se začali lidé pomalu zvedat a tančit v rytmu právě hrajících písní. Když po šesté hodině přišla na řadu kapela Divoký Bill, tančilo se už i v zadních řadách. Ono se taky při peckách Plakala, Lásko, Dávno (Do roka a do dne) a dalších jen tak stát prostě nedá. Kluci z Divokýho Billa to vzali takříkajíc od podlahy a naladili publikum na dalšího umělce, kterým byl Tomáš Klus. Napojen na notu lásky, míru a energie, roztančil své fanoušky i on. Do vystoupení zařadil svoji pověstnou improvizaci a všichni se bavili s ním. Celý koncert odehrál bos na jakémsi koberečku s malým oltáříkem a také se vydal pozdravit publikum osobně, samozřejmě se security v zádech. Byl to prostě Tomáš Klus se vším všudy, co k němu patří.

201407291249_rep_124_014_benatska

Hlavní hvězdou patečního večera byla bezesporu slovenská legenda Team v čele s Palo Haberou a titul „hvězdy“ si tito chlapíci bezezbytku zasloužili. Jejich koncert byl opravdu zlatý hřeb večera. Vystoupení začal Team hitem Mám na teba chuť. Pokračovali novějšími i starými hity, jako jsou Severanka, Je to vo hviezdach, Reklama na ticho…  A píseň Boli jsme raz milovani věnoval Palo nedávno zesnulému bubeníkovi kapely Team. Celý koncert trval hodinu a půl, mezi písněmi Palo vtipně glosoval politickou situaci a atmosféra byla prostě skvělá. Team nasadil laťku hodně vysoko, ale kapela Mandrage, která vystupovala po nich, se svého úkolu zhostila taktéž na jedničku. Skvělá show, výborný zvuk a dobře vybraný playlist, tak pomalu končil páteční večer na Benátské!.
I sobota byla na Benátské! pohodová. Protože byl ještě větší pařák, než v pátek, odházeli všichni svršky, roztáhli deky a užívali si tóny písní od Debbi, a Anny K, která společně s fanoušky poslala energii Michalu Hrůzovi do Ostravy. Když ale přišli na řadu slovenští Horkýže Slíže, nevydržel ležet už skoro nikdo. Pařilo se v kotli, na úrovni zvukaře, ale i v zadních řadách.

201407291250_rep_125_014_benatska

Při západu slunce začínala hrát kapela Chinaski a před hlavním pódiem bylo už zase pěkně plno. Michal Malátný nás ale všechny převezl, protože začal zpívat u zvukaře a procházel mezi lidmi až k pódiu. Zpíval Dobráka od kosti, zdravil a fotil se s fanoušky, kteří mu vytvořili uličku, aby mohl pohodlně projít. Poté co zahráli úvodní píseň, vyvolal Michal fanouška z publika, který přímo na pódiu požádal svojí dívku o ruku. Dojaté publikum tleskalo a pískalo, protože slečna řekla ANO. I Chinaski zahráli písně starší i novější. A vzpomínalo se také na tragicky zesnulého bubeníka Hrocha, kterému společně s dívčím sborem zahráli píseň Šatna. Hned po kapele Chinaski vystoupila hlavní hvězda celé Benátské!, finští HIM. Svým fanouškům udělali vystoupením obrovskou radost a i ostatní si zahraniční hosty rádi poslechli. Závěr večera patřil kapelám Mig 21 a Skyline, které si přišlo i vzhledem k pokročilé hodině poslechnout velké množství fanoušků.
Neděle byla ve znamení regionálních kapel a večer potom patřil Petru Kolářovi a kapele Čechomor. Škoda jen, že v neděli zapršelo, protože jinak se počasí drželo krásně.
Z pohledu obyčejného návštěvníka byla letošní Benátská! opravdu hodně v pohodě. Každý si vybral kapelu podle svého vkusu a jsem si jistá, že nikdo nelitoval, protože se to letos opravdu povedlo!
Zuzana Kolářová
zuza.kolarova@gmail.com

Další snímky z letošní Benátské! najdete na facebooku ZDE.

201407291250_rep_126_014_benatska

201407291250_rep_127_014_benatska

201407291250_rep_128_014_benatska

Související články (celkem 52)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.