ŽERT, KTERÝ PŘIJDE DRAHO

0

V neděli 19. října po jedenácté hodině v noci byly uvedeny do pohotovosti všechny složky integrovaného záchranného systému. Stalo se tak na základě telefonátů muže, který dvakrát za sebou volal na bezplatnou tísňovou linku 158 a jednou na linku 112 a oznamoval utonutí ženy. Muž byl v telefonu velmi hysterický a policistům popisoval, že seděl na břehu řeky Jizery v obci Přepeře a přímo před ním skočila do vody známá, která tam byla s ním. Policisté okamžitě k místu, kde mělo k tragické události dojít, vyslali tři policejní hlídky. Současně přijeli po utonulé ženě pátrat hasiči a dvě osádky zdravotnické záchranné služby.

Pátrání bylo ale neúspěšné a zhruba půl hodiny po půlnoci byla akce ukončena. Při samotné pátrací akci měli záchranné složky i velice složitou práci s oznamovatelem činu. Neustále měnil výpověď, přestával spolupracovat a nakonec chtěl i odejít. V době, kdy hasiči pátrali po ženě v korytu řeky, prováděli policisté šetření i v místě bydliště údajné utonulé. Ta byla v pořádku doma. Jak se ukázalo, jednalo se ze strany 31letého oznamovatele o opravdu nejapný žert, kvůli kterému vyjely zbytečně do terénu více jak tři desítky záchranářů (policistů, hasičů i zdravotníků), kteří ve velmi ztížených podmínkách – v noci a v místech, kde byl velmi silný proud – nasazovali vlastní životy pro záchranu jiné osoby. Policisté muže zadrželi a ten jen velmi nerad putoval na policejní oddělení. Vzhledem k tomu, že byl agresivní, museli proti němu použít donucovací prostředky. Teprve po použití hmatů a chvatů se muž podvolil nastoupit do policejního auta. Policisté u něj rovněž provedli orientační dechovou zkoušku, a to s výsledkem 3,14 promile!

Jeho žert se však neobejde bez následků. Svým nepravdivým oznámením, na základě kterého přijaly složky integrovaného záchranného systému opatření k záchraně lidského života, naplnil skutkové podstaty hned dvou trestných činů, a to šíření poplašné zprávy a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Muž si již převzal usnesení o zahájení trestního stíhání. V případě uznání viny mu může soud vyměřit až tříletý trest odnětí svobody.

(Zdroj: Vlasta Suchánková, tisková mluvčí krajského ředitelství policie Libereckého kraje)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.