NÁVŠTĚVNICKÁ SEZONA JE U KONCE (NA SYCHROVĚ TO ALE STÁLE ŽIJE!)

0

Již tradičně je 31. říjen dnem, kdy se uzavírají brány hradů a zámků a končí tzv. hlavní návštěvnická sezona. Důvodem k této pauze, která obvykle trvá do dubna následujícího roku, je ochrana mobiliáře i památkových objektů v zimě – památkáři zateplují místnosti, zakrývají nábytek, přenášejí mobiliář do teplotně vhodnějších prostor ad. Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci, spravuje celkem osm památkových objektů: Bezděz, Grabštejn, Frýdlant, Hrubý Rohozec, Lemberk, Trosky, Sychrov a Zákupy. Tyto objekty navštívilo od ledna do konce října letošního roku 375.502 návštěvníků.

Ač je tento údaj nižší, než-li loňský za stejné období (405.407), jsou správy hradů a zámků s návštěvností spokojeny. Z dlouhodobých statistik totiž vyplývá, že rok 2011 byl návštěvnicky jeden z nejlepších v uplynulých letech, a to díky deštivému počasí ve státní svátky a chladnému počasí v letním období. Naopak letošní rok je z pohledu návštěvnosti průměrný, k čemuž přispělo také nadmíru slunné počasí o letních prázdninách, kdy veřejnost dala přednost koupání před návštěvou hradů a zámků. Svoji roli sehrála i současná ekonomická situace.

Z objektů ve správě libereckého pracoviště NPÚ se do současné doby stal nejnavštěvovanější památkou státní hrad Trosky, na který zavítalo 98.317 lidí. Na některých objektech sezona pokračuje. Kromě zámku Sychrov, který je otevřen celoročně, se také v zimním období na mimořádné vánoční prohlídky či vánoční akce veřejnosti otevře hrad Grabštejn a zámky Hrubý Rohozec a Zákupy.

NEJBLIŽŠÍ AKCE NA ZÁMKU SYCHROV, KTERÝ JE V LISTOPADU VEŘEJNOSTI OTEVŘEN OD 10.00 DO 14.00 HODIN:

* 17. – 18. 11. Pohádkové prohlídky zámku – premiéra nové pohádky „O Arvenské princezně“. Nutná rezervace na tel. 482 416 011. Začátky prohlídek: 10.00, 11.00, 12.00, 13.30, 14.30 a v 15.30 hodin.

* 17. 11. Čaj o páté  „Slavné operetní árie“ – od 17.00 hodin v zámecké oranžérii. Účinkují: Ivana Veberová, soprán – sólistka opery J. K. Tyla v Plzni, Lubomír Havlák, tenor – sólista Státní oper a Národního divadla Praha, Irena Havláková, klavírní doprovod. Správa zámku doporučuje rezervaci na telefonním čísle 482 416 011.

* 1. 12. Čaj o páté „Petr Urban na Sychrově“ – od 17.00 hodin v zámecké oranžérii. Známý kreslíř a humorista vypráví nejenom o tom, kde bere inspiraci ke svým vtipům, ale i o svých sportovních úspěších či o vztahu k hradům a zámkům. Autogramiáda kolekce pohlednic „Ruda Pivrnec objevuje zámek Sychrov“.

* 1. – 2. 12. Vánoční trhy na čestném dvoře zámku Sychrov (9.00 – 16.00 hod.). Stánky s vánočním a dárkovým zbožím, divadlo Studna, folklorní soubory Dvoračky a Šafrán, občerstvení.

* Vánoční koncert Evy Pilarové v zámecké galerii. Správa zámku nabízí možnost zakoupení vstupenky na vánoční koncert Evy Pilarové, který proběhne 26. prosince od 16.00 a také od 19.00 hodin v zámecké galerii. Vstupenky na koncert lze zakoupit v pokladně zámku denně od 10.00 do 14.00 hodin. Cena 290 Kč.

(Zdroj: Lucie Spálenská, pracovník vztahů k veřejnosti,  NPÚ ÚOP v Liberci, spalenska@liberec.npu.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.