FOTBAL SE JEN TAK HNED HRÁT NEBUDE!

0

Stejně jako naše vláda, ani ta fotbalová, teď nemají na růžích ustláno. Bohužel. Za trny však v obou případech stojí především jejich „práce“, a tak není divu, že nedůvěra ze strany veřejnosti se prohlubuje, a nikdo v zemi si netroufne odhadnout, co bude. Po vládních kotrmelcích teď svůj žhavý obsah vychrlila i leta dřímající sopka fotbalového dění a donutila některé z těch na šikmém svahu vysoko postavených rezignovat na své funkce, jiní v nich i nadále zůstávají a k všeobecnému překvapení se nestačí divit. Prohlášení střídá prohlášení, v kterých aby se čert vyznal. Optimisté věří v nastupující obrodnou éru českého fotbalu, pesimisté si už tak jistí nejsou. Bude si někdo v téhle šílené době vůbec chtít pálit prsty!? Nechme se překvapit, ale hlavně nenechme si dál lhát do kapsy, ať už jde o to či ono. Když už s tím sami nemáme sílu něco dělat, podpořte alespoň ty, kteří s tím něco udělat chtějí, které dobře znáte a jimž věříte. Lidé si své renomé budují dlouhodobě a sami. A na to jedno volební období prostě nikdy nemůže stačit.

Po nedávné policejní razii v sídle Fotbalové asociace České republiky a následném zatčení místopředsedy Romana Berbra a dalších osob z fotbalového prostředí se prostřednictvím on-line videokonference v úterý 27. října sešel Výkonný výbor FAČR, aby na svém zasedání rozhodl v několika zásadních věcech dalšího vývoje v nejmasovějším sportu u nás i ve světě.

Je logické, že pozornost ke Strahovu v těchto dnech upřeli také zástupci Libereckého kraje, a tedy i Turnovska, které má v mistrovských soutěžích desítky zástupců. „Abych byl upřímný, v nejbližší době neočekávám pomoc od našeho pražského centra, a tak se musíme snažit sami. Naší první snahou byl přesun čerpání dotací z ministerstva školství a sportu z letoška na únor, ale podle pravidel to prý není možné. Krajský svaz proto pracuje na náhradním řešení, v kterém počítá s dřívějším rozjezdem jara tak, aby se ročník dohrál. Tomu chceme pomoci přispěním našich peněz na umělky, ale tyto prostředky jsou přece jen omezeny. Stanovy sice umožňují postupy a sestupy už po padesátiprocentním odehrání ročníku, ale touhle cestou jít nechceme. Jako bývalý fotbalista optimisticky spoléhám na to, že se všichni budou těšit na fotbal a společně to při vstřícnosti klubů, a třeba i bez diváků, zvládneme,“ poznamenal manažer Libereckého krajského fotbalového svazu Jan König. Jak dále uvedl, podrobnější informace chce vedení kraje zveřejnit během příštího týdne.

Jednotlivým oddílům nezbývá než vyčkávat, a do konce roku v nouzovém režimu nějak přežít. „Dopadlo to, jak jsme očekávali. A než celou situaci ještě víc komplikovat dodržováním všech těch opatření, rozpustil jsem to i přes odpor trenérů už před třemi týdny,“ prohlásil šéf rovenského fotbalu Marek Náhlovský. Ten si jako jediné pochvaluje, že radnice klubu „přiklepla“ peníze na rekonstrukci zastaralých šaten a jejich dalšího technologického vybavení. Zda se modernizace dodavatelskými firmami podaří během nucené pauzy, se uvidí až na jaře.

Mnohem zamotanější hlavy má však vedení třetiligového nováčka z Přepeř. Klub má v soutěžích hned tři družstva, ale vše se samozřejmě odvíjí od toho prvního. „Je to šílené. Kluci, a zejména ti mladší, prakticky po celý rok trénují podle svých a daných možností, aby pak sehráli nějakých deset mistráků včetně pohárů. O ty s výrazným výkonnostním vzestupem byl zájem dokonce i z profifotbalu, ale tyhle ambice jsou teď všechny passé. Čekali jsme až do poslední chvíle, ale teď jsme všechny zahraniční hráče raději poslali domů a ostatní přecházejí na individuální samoúdržbu. Můžeme si plánovat, co chceme, ale v současném bezvládí musí o dalším postupu rozhodnout řídicí orgány. Každopádně jediné pozitivum té spousty problémů, a to na jaro odložený pohár s Plzní, mě momentálně snad ani netěší,“ povzdechl si také prezident FK Přepeře Michal Kupka.

Ve vydaném komuniké VV FAČR nejprve schvaluje formu distančního zasedání VV FAČR po dobu pandemie s využitím online elektronických zařízení. V druhém bodu přerušuje soutěžní ročník 2020 – 2021, ohledně mistrovských a pohárových soutěží, vyjma soutěží v příslušnosti Ligové fotbalové asociace, do 23.59 hodin dne 31. 12. 2020. Na základě toho nejsou řídicí orgány soutěže po tuto dobu oprávněny schválit konání mistrovských a pohárových utkání.

V administrativním kroku VV FAČR dál schválil novelizaci Evidenčního a registračního řádu FAČR, a to s platností od 27. 10. 2020. Po dobu pandemie bude formou distančního zasedání s využitím on-line elektronických zařízení komunikovat a rozhodovat taktéž Sbor rozhodců FAČR.

V tolik diskutované sféře rozhodčích VV FAČR schválil místo rozpuštěné komise v čele s Josefem Chovancem mechanismus fungování provizorní skupiny tří fyzických osob, které budou nasazovat rozhodčí a delegáty při restartu utkání profesionálních soutěží. „Jedna osoba bude nominována do této skupiny za FAČR, další za LFA a třetí jméno bude společnou nominací LFA a FAČR. Tato trojice bude mít omezený mandát do okamžiku jmenování nové řádné KR FAČR, a o jejím personálním obsazení rozhodne VV FAČR per rollam (red. pozn: prostřednictvím oběžníku) do pondělí 2. 11. 2020,“ říká se dál v prohlášení. Sekretariát FAČR byl Výkonným výborem zároveň s tím pověřen také přípravou právní analýzy, jakým způsobem dál pokračovat v případě jmenování nového složení KR ŘKČ FAČR.

Jak sděluje komuniké dál, VV FAČR se shodl na tom, že neplánuje svolat mimořádnou valnou hromadu. „Nejdříve proběhnou od ledna do března 2021 valné hromady jednotlivých OFS a KFS, následně se bude, a to ještě před finálovým turnajem EURO, konat řádná valná hromada, která bude zároveň valnou hromadou volební,“ zní odůvodnění.

V alibistickém závěru VV FAČR bere na vědomí informace o dalších krocích a aktuálních opatřeních ze strany Asociace, které mají jednak reagovat na aktuální situaci kolem trestně stíhaných osob, a také jí předcházet směrem do budoucna.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.