DALŠÍ PRAXE KOVÁŘŮ ZE ŠPERKÁRNY V RAKOUSKU

0

Stalo se již tradicí, že informujeme touto cestou o spolupráci turnovské šperkárny s rakouským městem Ybbsitz. Umělečtí kováři z naší školy už několik let jezdí na čtrnáctidenní praxi do tohoto krásného města, aby zde za podpory starosty města Josefa Hofmarchera během čtrnácti dní vytvořili dílo, které si pan starosta kolem Vánoc zadá, v únoru si vybere z předložených návrhů a potom už vyrazí parta kovářů s jedním vyučujícím celé dílo realizovat. Často je to práce od úsvitu do stmívání, pěkná dřina, ale to přijetí v Ybbsitz, zkušenost, prezentace a medializace v Rakousku za to stojí.

Nové „pítko“ špéráků v Rakousku

Letos jsme dostali zadání vymyslet a vytvořit „pítko“ u pramene horského potoka, kde bývalo dříve napajedlo pro koně u cesty do hor. Vzniklo asi sedm návrhů a starosta si kupodivu vybral hodně moderní návrh Petra Novotného – kombinaci nerezu, zrcadla, svařovaných trubek, a to vše v poměrně nezvyklé velikosti. Naši žáci se s tím jako vždy poprali a s novým pedagogickým doprovodem – Václavem Nikendeyem – vytvořili opět dílo, za které se nemusíme stydět.

Samozřejmě musíme poděkovat za pomoc již tradičně Marco Kynclovi z Komerční slévárny Turnov, který dodal, zaplatil a dopravil materiál, firmě Rekuper Sychrov, že v časové tísni pomohla s materiálem a vyřezáním potřebných tvarů z plechu laserem. Na realizaci se podíleli (na titulním snímku zleva): Vladimír Holomiček, Adrian Dänemark, Václav Nikendey, Viktor Frič, Petr Novotný, Miroslav Šulc, Jan Jeníček, Ondřej Kašpar (nahoře), Jiří Mikula (dole) a starosta Josef Hofmarcher.
„Pítko“ vzbudilo po konečné instalaci velkou pozornost. Návštěvu tohoto krásného rakouského města můžeme doporučit všem milovníkům kovářství, turistiky a krásné přírody. Najdete tam i několik našich dílek.

Jana Rulcová, ředitelka SUPŠ a VOŠ Turnov, jana.rulcova@sups.info

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.