MĚSTSKÁ POLICIE: PARKOVÁNÍ V SÍDLIŠTÍCH, NOVÁ FORMA KOMUNIKACE

0

„V podstatě každý den řešíme až dvacet nesprávně zaparkovaných vozidel, která překáží dopravě, nebo je řidiči zaparkovali v zeleni. Těchto případů je o něco méně na sídlišti u nádraží, kde vznikla v posledních letech nová parkovací místa, na Výšince je ale mnohdy auto na autě,“ přibližuje Luboš Trucka, velitel turnovské městské policie. Ve správním řízení může řidič za vozidlo zaparkované v rozporu s předpisy zaplatit pokutu do tisíce korun, za auto odstavené v zeleni to může být až pět tisíc. Právě v případě zaparkovaných vozidel v zeleni strážníkům v poslední době nezbylo, než přistoupit k poměrně razantnímu řešení.

„Na sídlišti na Výšince už byly v zeleni vyježděné hluboké koleje, a to i v místech, kde nedávno město zaplatilo výsadbu nových stromů a keřů. Podle zablácených kol nebylo těžké zjistit, která auta to byla, takže jsme řidiče vytáhli z domovů na brigádu. Jedna paní dokonce plakala, že musí pracovat. Bylo to krajní řešení, ale zasáhnout už bylo potřeba,“ shrnuje Trucka.

Ten zdůraznil, že se na městskou policii obrací čím dál více lidí, kteří posílají náměty, stížnosti, ale i třeba fotografie špatně zaparkovaných aut a vraků se žádostí o řešení. Takových e-mailů městská policie v lednu zaznamenala dvacet, v únoru jich již bylo desetkrát víc! „Lidé volají, píší, snažíme se jejich žádosti vyřídit co možná nejrychleji. E-mailová adresa mp.turnov@seznam.cz je tu pro všechny, kteří s námi chtějí komunikovat. Díky upozornění občanů jsme například v nedávné době konkrétně z Daliměřic odstranili šest autovraků,“ doplnil velitel městské policie.

n201303060856_zap_89_2013_vysinkaPARKOVÁNÍ V SÍDLIŠTÍCH (NÁZOR)
Jen v loňském roce bylo do údržby a obměny zeleně v sídlištích investováno 4,25 mil. Kč. Není opravdu únosné nechat občany, aby tuto investici mařili. Na druhou stranu, kde mají lidé parkovat?
Na sídlišti u nádraží je 850 bytů, původně zde bylo 260 parkovacích míst. Po regeneraci sídliště, která probíhá po etapách, by jich tu mělo být zhruba 500. Ani to nebude stačit, protože je tu čím dál víc rodin, kde jsou nejméně dvě auta. Sídliště u nádraží a na Přepeřské mají výhodu v tom, že v jejich okolí bylo v minulosti postaveno docela dost zděných garáží. To na Výšince je situace přímo alarmující.
Když sem přijedete na návštěvu o víkendu, jinde než v zeleni prakticky nezaparkujete. V minulosti i dnes tu vzniklo několik občanských iniciativ, které to chtěly řešit. Jsou navrhovány nové plochy, které by se měly proměnit na parkoviště, opakovaně se hovoří o bývalé kotelně, která by se mohla proměnit v parkovací dům. Voda v Jizeře plyne, aut přibývá. Jinak se neděje nic!
Bude velmi obtížné situaci na Výšince uspokojivě řešit. A bude do budoucna velmi obtížné, aby řešení nových parkovacích ploch v sídlištích šlo pouze na úkor městského rozpočtu. Tedy i na úkor obyvatel, žijících ve vlastních domech, pro které toho město z veřejného rozpočtu moc nedělá… (pch)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.