SVIJANY – OBEC PROSLAVENÁ PIVEM A MOUKOU

0

Obec Svijany se nachází na pravém břehu řeky Jizery, zhruba 6 km jihozápadně od Turnova. Je známá především Pivovarem Svijany, Mlýnem Perner, Pekařstvím Koutných a zámkem s možností ubytování a pivními lázněmi. Obec protíná dálnice D10, silnice II/610 a železniční trať 070 na Prahu. K trvalému pobytu je zde hlášeno ve 201 domech necelých 330 obyvatel, rozloha obce činí 270 hektarů a střední nadmořská výška je 255 metrů nad mořem.

Vzhledem k nájezdu na dálnici a blízkosti železniční zastávky (Příšovice) má obec velice dobrou dopravní obslužnost. Z občanské vybavenosti je třeba jmenovat prodejnu v pekařství, dále nově zrekonstruovanou Pivovarskou restauraci, Hospůdku Svijanka, Zámecký šenk, knihovnu, možnost ubytování je v Hotelu Zámek Svijany a v Apartmánech Svijany. O bezpečnost v obci, která je na velice dobré úrovni, se stará OO PČR Turnov, poštu doručuje pošta Příšovice. Nejbližší zdravotní středisko je v Příšovicích, mateřské školy ve Svijanském Újezdu a Příšovicích a základní školy s 1. až 5. ročníkem sídlí rovněž ve Svijanském Újezdu a Příšovicích. Obec řídí devítičlenné zastupitelstvo v čele se starostou Petrem Felknerem, který je ve funkci od roku 2014.

K hlavním zaměstnavatelům patří již zmíněný Pivovar Svijany, který byl založen v roce 1564 a je tak jedním z nejstarších pivovarů v České republice. Od roku 1945 byl součástí národního podniku Severočeské pivovary, po roce 1990 pak součástí Pivovaru Vratislavice nad Nisou. V roce 1997 se stal součástí akciové společnosti Pražské pivovary, která je z většiny majetkem britské pivovarnické společnosti Baas. Kvůli obchodní politice Pražských pivovarů se setkal s odbytovou krizí a hrozilo jeho zavření, v roce 1998 se však osamostatnil a vznikla rodinná společnost Pivovar Svijany s. r. o., což pivovar zachránilo a nastartovalo jeho významný rozvoj. Od roku 2005 funguje jako Pivovar Svijany, a. s. Roční výstav v roce 2022 činil cca 653 tisíc hektolitrů oproti původním 42 tisícům hektolitrů v roce 1998.

Dalším významným zaměstnavatelem je Mlýn Perner, který produkuje mouku Pernerku. Mlýn byl založen roku 1420, za první republiky patřil rodině Pernerů, do jejíhož vlastnictví se po restituci v roce 1992 vrátil. V současné době je jedním z největších tuzemských výrobců mouky a disponuje nejmodernější mlýnskou technologií v republice. Ročně se zde semele 450 tun mouky denně oproti původním 80 tunám v roce 1992.
K dalším zaměstnavatelům patří Pekařství Koutných, které bylo založeno v roce 1992. V obci sídlí dále několik menších firem a OSVČ.

První písemná zmínka o Svijanech pochází z roku 1345, historie osídlení je ale mnohem starší. Sahá až do starší doby kamenné, do doby lidu popelnicových polí, o čemž svědčí četné archeologické nálezy, které jsou součástí expozice Muzea Českého ráje v Turnově a zámku ve Svijanech. V roce 1345 patřily pod cisterciánský klášter v Mnichově Hradišti, v roce 1565 získal ves Jaroslav z Vartenberka a postavil zde renesanční zámek. Tím se staly Svijany centrem vlastního panství. V roce 1621 Svijany připadly Valdštejnům, roku 1820 koupil svijanské panství Karel Alain kníže z Rohanu a spojil ho se sychrovským panstvím. Rohanové měli obec v držení až do roku 1945.

Od roku 1976 byly Svijany součástí Příšovic a v roce 1990 získaly opět samostatnost. Dne 6. června 2003 byl obci slavnostně předán dekret o udělení znaku a praporu tehdejším předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Lubomírem Zaorálkem.
Svijany se pravidelně účastní soutěže Vesnice roku, v roce 2004 získaly Bílou stuhu za práci s mládeží, v roce 2016 Oranžovou stuhu za spolupráci obce se zemědělskými subjekty. V roce 2019 získala obec ocenění Knihovna roku, Zlatý erb za obecní webové stránky a Skokan roku na nejrychlejší rozvoj obce během jednoho roku. V loňském roce obec získala Zelenou stuhu s dotací půl milionu korun.

V pátek 1. září byl otevřen most přes dálnici D10 a železniční trať (ZDE), čímž se v obci zklidnila doprava v okolí pivovaru. V příštím roce je naplánována rekonstrukce silnice od nájezdu na dálnici kolem pivovaru k silnici II/610, a to včetně chodníku.

Svijany jsou dobré místo k životu. O tom svědčí i fakt, že za posledních 20 let vzrostl počet obyvatel z 280 na téměř 330 trvale přihlášených. O spolkový život v obci se stará hlavně SK Svijany, dále pak SDH Svijany a Myslivecké sdružení Jizera Svijany.
Hlavní akcí, která je ve Svijanech pořádána, je Svijanské pivobraní, které se koná pravidelně předposlední srpnový víkend. Z dalších akcí je třeba jmenovat cestovatelské přednášky, Jarní buřtování, hasičskou soutěž Svijanská 13, pálení čarodějnic, pro dětské hasiče Svijanský soptík, dětský den, Noc s Andersenem, sportovní den, výlety na hory, vítání občánků a občanů, rozsvícení vánočního stromku a další. Velice dobrá spolupráce je mezi obcí, pivovarem a mlýnem.
Připravil: Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Související články (celkem 33)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.