PŘEPEŘE SLAVÍ 700 LET

0

V letošním roce Přepeře oslaví 700 let od nejstarší dochované písemné zmínky o existenci obce z roku 1323. Přepeře se nacházejí v okrese Semily, Libereckém kraji, na pravém břehu řeky Jizery, v západním sousedství Turnova. Ke konci roku 2022 bylo v Přepeřích evidováno 966 obyvatel. Obec si nyní připomíná významné výročí.

Program k 700 letům obce Přepeře je připraven na 23. až 25. června. Na co se mohou účastníci těšit? Oslavy zahájí 23. června místní ochotníci, kteří v sokolovně od 20.00 hod. sehrají divadelní hru „Kratochvilná historie“. Následující den – 24. června – pak v pravé poledne přivítá starosta Luděk Sajdl v areálu bývalého Svazarmu společně s účastníky oslav také vzácné hosty, mezi nimi i hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu. Hlavní program vyvrcholí dlouho očekávaným křtem knihy o historii Přepeř a pak přijde čas na zábavu. Hudební program bude probíhat na dvou pódiích, a to v areálu bývalého Svazarmu a na pódiu u jezu. Představí se kapely Mackie Messer Klezmer Band, Bodlák, The OUBR, Archa a Prorock. Celé odpoledne bude podpořeno doprovodným programem pro děti, které se můžou těšit na skákací hrad, velkou nafukovací skluzavku, pěnovou koupel, malování na obličej či ukázku hasičské techniky. Bude zajištěno i bohaté občerstvení s prodejem regionálních piv.

Oslavy výročí obce uzavře v neděli 25. června od 10.00 hodin slavnostní mše v kostele sv. Jakuba Staršího, kde budou též vystaveny kopie českých korunovačních klenotů. Od 16.00 hodin je v kostele sv. Jakuba Staršího připraven koncert Jiřího Stivína. Podrobný program bude zveřejněn na webových stránkách obce, plakátech a pozvánkách.
Dušan Hozdecký, místostarosta obce


PŘEPEŘE – OBEC NA PRAVÉM BŘEHU JIZERY

Obec Přepeře se nachází západně od Turnova – v jeho těsném sousedství. Prostírá se na pravém břehu Jizery na ploše 344 hektarů. Její střední nadmořská výška je 245 metrů a v současné době zde žije ve 321 domech téměř tisícovka obyvatel, což za posledních 15 let představuje nárůst o zhruba 120 osob. Obec řídí jedenáctičlenné zastupitelstvo v čele se starostou Luďkem Sajdlem, který je ve funkci od roku 2002.

První písemná zmínka o obci je z roku 1323, v letošním roce tedy obec oslaví 700 let. Nejstarší památkou Přepeř je kostel sv. Jakuba Staršího, který je od roku 1964 chráněn jako kulturní památka. Jedná se o pozdně gotickou sakrální stavbu, která vznikla na místě původního kostela z poloviny 14. století. V polovině 16. století byl tento kostel rozšířen, v 70. letech 19. století byl přestavěn do současné podoby, kdy k původnímu kostelu byla po zvětšení lodi přistavěna věž. V letech 2003-2010 prošel kostel kompletní rekonstrukcí. Zvon sv. Barbora ve věži byl ulit v roce 1566. Kromě římskokatolického kostela je v obci ještě kostel Československé církve husitské.

Za zmínku dále stojí hřbitovní kaple, některé stavby lidové architektury pojizerského typu, budova bývalé fary, která je od roku 2004 zapsána jako nemovitá kulturní památka, dále pak socha sv. Jana Nepomuckého, pomník obětem 1. sv. války, kříž na návsi, socha sv. Agáty na hranici obce u Příšovic, ale také splav a malá vodní elektrárna, která nedávno prošla rekonstrukcí. O vzniku názvu obce kolují různé pověsti, jedna z nich hovoří o tom, že kdysi tekla řeka Jizera „přes peřeje“, z čehož zkrácením měl vniknout název Přepeře. Asi se jedná ale pouze o dohad, protože například obec Přepeře, která se nachází nedaleko Sobotky, žádný vodní tok nemá. Další verze hovoří o názvu podle pře, příti se, další možnost je vznik názvu podle peří – přepeření.

Není v obecném povědomí, že do katastru obce patří i průmyslový areál na hranici s Turnovem, kde se nachází firma Sklostroj a další komerční objekty včetně ubytovny. V areálu Sklostroje sídlí ordinace praktické lékařky a stomatoložky, je zde rovněž bankomat Raiffeisenbank. V areálu bývalé Kolory, tehdejšího největšího zaměstnavatele v obci, sídlí několik firem, jako např. Auto-výfuky, EF Recycling a další. Vyhledávané je i zahradnictví paní Libenské. V areálu na konci obce sídlí firma Nitrocar s. r. o., která se zabývá autoopravárenstvím, prodejem náhradních dílů, je tu i pneuservis.

Z občanské vybavenosti je třeba jmenovat mateřskou a základní školu s 1.-5. ročníkem, poštu, obchod se smíšeným zbožím, prodejny Vodatop a Vodoinst, dětské hřiště v části Na Potůčku, fotbalové hřiště FK Přepeře, restaurace v obci funguje pouze nárazově při akcích, u splavu na Jizeře je v době od dubna do října v provozu občerstvení „Autobus“, které je vyhlášené v širokém okolí. O popularitu se zasloužilo zejména jeho umístění, neboť je v odpočinkové zóně, v pěkném prostředí v sousedství Jizery, a na cyklotrasách.

Obcí prochází krajská silnice II/610, která prošla v uplynulých letech rekonstrukcí. Tato komunikace je hodně frekventovaná, v dopravních špičkách až příliš. Z dnešního pohledu je možná škoda, že v polovině 80. let minulého století došlo ke zrušení původní silnice, která byla souběžná se současnou dálnicí D10 a vedla od Čtveřína k železničnímu přejezdu v Příšovicích. Ti řidiči, kteří chtějí ušetřit na mýtném nebo na dálničních poplatcích při cestě na Mnichovo Hradiště a Mladou Boleslav, užívají tak silnici, která vede centrem obce. Autobusová doprava je zajištěna dopravními společnostmi na linkách do Turnova, Českého Dubu, Vlastibořic, Mnichova Hradiště, Sobotky…

Obcí prochází cyklotrasa Greenway Jizera, nově byla vybudována cyklostezka s chodníkem podél frekventované silnice II/610 z Přepeř do Příšovic, což přispělo ke značnému zvýšení bezpečnosti cyklistů a chodců.
O spolkovou činnost v obci se starají především hasiči, sokolové a jejich divadelní spolek, myslivci a fotbalový a tenisový klub. V poslední době vzniká aktivita otužilců. O bydlení a život v obci je zájem, ale rozvoj a výstavba nových domů naráží na nedostatek stavebních parcel.
Přepeře jsou rozhodně dobrým místem k životu, a to nejen kvůli dobré dopravní obslužnosti, možnosti zaměstnání, ale i díky čistému životnímu prostředí, dobré bezpečnostní situaci a své poloze na břehu řeky Jizery.
Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Související články (celkem 33)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.