ROVENSKO POD TROSKAMI – MĚSTO S REBELANTSKÝMI ZVONY

0

Po Turnovu a Mírové pod Kozákovem je Rovensko pod Troskami třetí nejlidnatější obcí správního obvodu ORP Turnov, na ploše 1 281 hektarů zde žije 1 364 obyvatel. Městečko se nachází ve vzdálenosti 12 km jihovýchodně od Turnova, v krásném přírodním prostředí Českého ráje, v nadmořské výšce 306 metrů. Pod Rovensko pod Troskami dále patří místní části Blatec, Křečovice 2. díl, Liščí Kotce, Štěpánovice a Václaví. Město řídí jedenáctičlenné zastupitelstvo, v jehož čele stojí od roku 2014 jako starostka paní Jiřina Bláhová.

První písemná zmínka o Rovensku pochází z roku 1371, kdy je zmiňována ves Týn, nejstarší částí jsou ale Štěpánovice, o kterých najdeme první zmínku již v roce 1300. Centrem městečka je náměstí Prof. Drahoňovského, kde za zmínku stojí budova radnice, Mariánský sloup a bronzové sousoší Rozhovor, jehož autorem je český sochař a glyptik, profesor Josef Drahoňovský. Na podstavci sousoší čteme: „Šli spolu v radostech, v bolesti, práci, dnes tichá vzpomínka život jim vrací.“ Na budově radnice jsou umístěny pamětní desky, připomínající osobnosti spjaté s Rovenskem – Josefa Kouřila, starostu z období 2. světové války, Vratislava Šantrocha, novináře popraveného za Heydrichiády, Františka Závorku a Lubomíra Jasínka, parašutisty paradesantní skupiny Antimony, kteří dne 16. ledna 1943 dobrovolně obětovali své životy, čímž zachránili Rovensko před osudem Lidic a Ležáků. Na počest parašutistů je ve městě každoročně pořádána také vzpomínková akce.
V místním muzeu je instalována expozice zaměřená na kamenářství. K nejvýznamnějším památkám města patří kostel sv. Václava na Týně, který byl vystavěn z hruboskalského pískovce v gotickém slohu v první polovině 14. století. Později, v 16. století, byl přestavěn goticko-renesančně. V kostele najdeme hrobku rodiny Smiřických, v níž odpočívá i Zikmund, zakladatel rodu. Na Týně se nachází i další z historických památek, a to dřevěná zvonice z roku 1630, v níž jsou zavěšeny tzv. rebelantské zvony. Současná zvonice byla postavena v místě zvonice původní, pravděpodobně ze 13. století. Ta byla zapálena vojáky za selských bouří. Místo ní byla postavena zvonice nová, současná, s unikátní konstrukcí, která má své zvony umístěny srdcem vzhůru a zvoní se na ně šlapáním. Zvonice je významným turistickým cílem, a to hlavně o nedělích a svátcích, kdy se v poledne zvoní na všechny tři zvony. Místní zvoníci své řemeslo ovládají opravdu mistrně a zvonění všemi zvony je opravdu koncert. K dalším památkám patří socha sv. Václava u nádraží a socha sv. Jana Nepomuckého na Blatci. Za návštěvu rozhodně stojí také přírodní památka Borecké skály, kde se lze rozhlédnout po kraji z Čechovy vyhlídky.

Rovensko pod Troskami nabízí i možnost ubytování, a to v rekreačním areálu na Paldě, který je hojně využíván v letní turistické sezoně. Areál nabízí možnost ubytovat se v apartmánech, chatkách, turistických ubytovnách, ale i v jurtě, teepee, stanech či karavanech. Další ubytování je poskytováno v soukromých penzionech a chalupách.
Rovensko má dobré železniční spojení na trati Turnov – Jičín, dále pak autobusové spojení na Turnov, Jičín, Semily a Lomnici nad Popelkou. Město leží v krásném a čistém prostředí, v dosahu skalních měst, hradů, zámků a rybníků Českého ráje. Z občanské vybavenosti je třeba jmenovat mateřskou školu, základní školu s 1.–9. ročníkem, dále pak prodejny potravin a smíšeného zboží i restaurace. Ve zdravotním středisku najdete ordinaci praktické lékařky, salony pedikúry, manikúry a masáží.

V Rovensku pod Troskami působí i několik spolků, jejichž členové jsou aktivní při pořádání a spolupořádání společenských a sportovních akcí. Sem patří především sbor dobrovolných hasičů, jehož výjezdová jednotka získala na přelomu roku nové zásahové vozidlo Scania v hodnotě téměř 9 mil. Kč, dále sem patří okrašlovací spolek, TJ Sokol, divadelní spolek, filatelisté, včelaři, myslivci, zahrádkáři a spolek zdravotně postižených. Bez těchto spolků by nebyl život v Rovensku tak bohatý, jak nyní je.

K Rovensku pod Troskami se ale váže i jedna kontroverzní událost. Tou je tzv. Rovenský masakr z 10. května 1945, kdy při probíhajícím soudu s příslušníky Wafen SS jeden z vězňů uprchl a zastřelil ruského partyzána. Odvetou bylo postřílení části německého zajateckého konvoje, který v tu dobu procházel Rovenskem. Údajně mělo padnout za oběť 365 Němců, převážně civilistů. Na připomínku této události byl nad sportovní halou rovenské školy, za účasti hejtmana Libereckého kraje, zástupců církve německé evangelické, rovenských evangelíků i církve římskokatolické a dalších hostů, umístěn dne 9. května 2021 smírčí kříž s nápisem „Nesu břemeno viny“.

A jak hodnotí život v Rovensku pod Troskami jeho starostka?
„Naše malé městečko leží v údolí mezi horou Kozákov a zříceninou hradu Trosky, mezi městy Turnovem a Jičínem. V dávné i nedávné historii se tu odehrály události, které velice ovlivnily generace obyvatel. Z toho vzešla jejich svéráznost. A to je právě na našich občanech to zajímavé. Nejsme bohaté město, nemáme průmysl, ale je tu klid. Je tu dobrá dopravní obslužnost jak vlakem, tak autobusem. Obchody s potravinami a základními domácími potřebami. Všude je blízko i za prací. Máme zde mateřskou školu a základní školu, dobře fungují spolky, ať už TJ Sokol, hasiči nebo Bobříci, kde se můžou realizovat děti i dospělí. Jsou tu ale i další spolky, které svojí činností zajišťují dění ve městě. V dnešní době, která postrádá osobní kontakty, komunikaci a dobrovolnou spolupráci, je spolková činnost to nejlepší, co si každá obec může přát. Pro každého člověka je důležité někam patřit, mít někde kořeny. To se tvoří již od dětství. Kdo nezapustí kořínek, bloudí světem jako tulák. Pevně doufám, že díky naší společné snaze všechny naše děti u nás v Rovensku zakořenily. A i když je život zanese třeba daleko do světa, budou vědět, že jejich domov je u nás, v Rovensku pod Troskami.“

Připravil: Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.