PĚNČÍN – OBEC S OVOCNÁŘSKOU TRADICÍ

0

Pěnčín je jednou z 15 obcí správního obvodu ORP Turnov, které leží mimo okres Semily. Rozkládá se na ploše 889 hektarů v jižní části okresu Liberec, na pomezí Podještědí a Českého ráje, ve vzdálenosti asi osm kilometrů západně od Turnova. Střední nadmořská výška obce je 256 metrů, trvale zde žije 717 obyvatel; za posledních 20 let stoupl počet obyvatel o stovku. Obec má sedm místních částí, kromě Pěnčína jsou to ještě Albrechtice s přibližně třicítkou obyvatel, Červenice se zhruba 60 obyvateli, Kamení s necelými 40 obyvateli, Střížovice se 25, Vitanovice s 80 a Zásada s necelou dvacítkou obyvatel.

V obci sídlí mateřská škola, dvoutřídní základní škola s 1.–5. ročníkem, která funguje nepřetržitě od roku 1886, dále pošta, prodejna smíšeného zboží, vyhlášené řeznictví, výrobna lahůdek a benzinová čerpací stanice. V budově obecního úřadu je v provozu kosmetický salon a jeden den v týdnu kadeřnictví. Dále je zde autoservis, kovovýroba a autolakýrnictví. Pěnčín je v současné době známý především svými ovocnými sady rodiny Thořových. Ve Střížovicích má pokusnou stanici Ústav experimentální botaniky v. v. i. AV ČR, který se zabývá šlechtěním odrůd jablek na rezistenci k chorobám. Doba pěstování zeleniny, zejména zelí, stejně jako vyhlášená zelárna, jsou již nenávratně pryč, stejně tak končí postupně pěstování ovoce na polnostech společnosti AGRO Rubín.

Dopravní spojení obce je zajištěno autobusy na lince Turnov – Český Dub, nedaleko v Příšovicích je nájezd na dálnici D10, čímž je dána snadná dostupnost ve směru na kulturní, průmyslová a obchodní centra v Liberci a Mladé Boleslavi. Restaurace, bohužel, v obci chybí, neboť ta v kulturním domě je již dva roky uzavřená a obec pro ni hledá provozovatele. Ve Střížovicích, v bývalém statku Hobelantových, jsou pořádány společenské a sportovní akce. Pěnčín vstoupil do širokého povědomí zejména svými úspěchy v ovocnářství, především úspěchy v pěstování a šlechtění jablek. V době před covidem byla v kulturním domě pořádána pravidelně každé dva roky akce Svátek jablka a jablko má v obci dokonce i svůj pomník. Ze spolků v obci jsou aktivní hasiči, kteří se věnují mládeži, dále fotbalisté TJ Sokol, myslivci, zahrádkáři a včelaři. Před dvěma lety byla vydána kniha o historii a současnosti obce.

Obec řídí devítičlenné zastupitelstvo, v jehož čele stojí starosta Karel Bičík, který je ve funkci od roku 2006, a místostarosta Ivo Kozderka, který je ve funkci první volební období. V současné době je aktualizován územní plán, připravuje se výstavba chodníku z centra na konec obce ve směru na Svijanský Újezd. V plánu je i rekonstrukce návsi, což by mělo přinést zklidnění a zvýšení bezpečnosti.

První písemná zmínka o Pěnčíně pochází z roku 1383, i když místní část Vitanovice je zmiňována již v roce 1379. V historii obec patřila hlavně třem rodům – pánům z Vartenberka, Valdštejnům a Rohanům. Ke známým rodákům patří především významný český průmyslník Václav Laurin (nar. 1865 – firma Laurin & Klement) či Otto Louda (nar. 1913), významný ovocnář a šlechtitel (odrůdy Šampion, Rubín), spoluzakladatel pokusné stanice ve Střížovicích, kde byla vyšlechtěna řada dalších odrůd jablek odolných proti strupovitosti.

Na návsi v Pěnčíně stojí kaple Povýšení svatého kříže z roku 1873, ve věži se nalézají původní hodiny, které v roce 1893 vyrobila německá firma J. F. Weule a obec Pěnčín je zakoupila od firmy Fr. Moravus Brno v témže roce. Hodiny byly v roce 2011 opraveny panem Skálou, hlavním orlojníkem Staroměstské radnice v Praze, a v soutěži Vesnice roku 2014 získaly ocenění v kategorii technických památek. V roce 1972 byl do věže kaple vrácen původně zrekvírovaný zvon. Mezi další historické objekty patří kaple v Kamení, výklenková kaple v Zásadě, pomník obětem 1. světové války na torzu bývalé kaple ve Střížovicích, socha sv. Barbory v Červenici a kříže prakticky ve všech částech obce. Z Vlastibořic do Albrechtic vede naučná stezka „Vlastibořická cesta“, na jejíž trase najdeme osm zastavení s kulturními a přírodními památkami a archeologickými nálezy. Na rodném domě Václava Laurina je umístěna pamětní deska.

A jak hodnotí život v obci její starosta Ing. Karel Bičík? „Jako asi v každé obci je život úzce spjat zejména s činností spolků. V těch se velice těžce omlazuje členská základna, což souvisí s úplnou změnou pracovních podmínek obyvatel, kteří dojíždějí a jsou časově vytíženi. Obyvatel přibývá a s tím je v současnosti nutné řešit umístění dětí do školních a předškolních zařízení. I přes náročnost papírování se snažíme obec neustále zvelebovat dle současných potřeb. Těžko však dosáhnu toho, jako naši předkové – v dubnu začít a v listopadu uvést do provozu školu, jako se to povedlo v roce 1886.“

Připravil: Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Související články (celkem 33)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.