ZNÁTE DOBŘE RADIMOVICE?

0

Obec Radimovice se nachází zhruba ve vzdálenosti 9 kilometrů severozápadně od Turnova, v těsném sousedství obce a zámku Sychrov. V obci žije v současné době trvale 317 obyvatel. Její historie sahá již do mladší doby kamenné, konkrétně doby kultury lidu popelnicových polí, kdy z tohoto období zde byla nalezena kamenná sekera.

Písemné zmínky o oblasti jsou ze 14. století a první písemná zmínka o obci jako takové je z roku 1543.
Až do období Bílé hory byla obec rozdělena na dvě části, z nichž jedna patřila ke statku v Albrechticích a druhá pod panství frýdštejnské. V době po Bílé hoře připadla obec Albrechtu z Valdštejna a od roku 1820 do roku 1945 pod panství Rohanů ze Sychrova, kterým byl majetek konfiskován na základě Benešových dekretů. V katastru obce je celý sychrovský tunel, vlakové nádraží Sychrov a polovina unikátního viaduktu. Železniční trať byla vybudována za knížete Kamila Rohana v letech 1856 až 1858. Z pamětihodností je kromě již zmíněného viaduktu třeba jmenovat sochy tří svatých – Vavřince, Jana Nepomuka a Floriána, které najdete za začátku obce ve směru od zámku.

V Radimovicích došlo v poslední době k vybudování chodníků pro lepší přístup k zámku od nádraží v rámci zvýšení bezpečnosti chodců v obci, vybudována byla hasičská louka s víceúčelovým sportovištěm, na kterém je atletický ovál, hřiště na tenis, volejbal a nohejbal, pravidelně se zde pořádají soutěže v hasičském sportu o Sychrovský pohár. Z toho je zřejmé, že hasiči jsou nejaktivnější složkou v obci. Pozadu ale nezůstávají ani sokolové, kteří pořádají pěší výlety a cyklovýlety převážně po Českém ráji. V roce 2008 byla ve spolupráci s Lesy ČR otevřena naučná stezka Lesní putování s Kamilem Rohanem.

Nová výstavba v obci, v pozadí železniční stanice Sychrov

V obci vychází pravidelně Obecní zpravodaj, kulturní komise obce pořádá zájezdy do divadel, Mikulášskou nadílku pro děti, pro seniory předvánoční setkání důchodců a další akce pro celé věkové spektrum obyvatel obce.

K nejnavštěvovanějším akcím patří každoročně o prvním víkendu v září Sychrovská pouť, kterou obec pořádá spolu s obecním úřadem Sychrov. Letos ji může ohrozit případná druhá vlna koronavirové epidemie.
Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.