ZNÁTE DOBŘE RADIMOVICE?

0

Obec Radimovice se nachází zhruba ve vzdálenosti 9 kilometrů severozápadně od Turnova, v těsném sousedství obce a zámku Sychrov. V obci žije v současné době trvale 317 obyvatel. Její historie sahá již do mladší doby kamenné, konkrétně doby kultury lidu popelnicových polí, kdy z tohoto období zde byla nalezena kamenná sekera.

Písemné zmínky o oblasti jsou ze 14. století a první písemná zmínka o obci jako takové je z roku 1543.
Až do období Bílé hory byla obec rozdělena na dvě části, z nichž jedna patřila ke statku v Albrechticích a druhá pod panství frýdštejnské. V době po Bílé hoře připadla obec Albrechtu z Valdštejna a od roku 1820 do roku 1945 pod panství Rohanů ze Sychrova, kterým byl majetek konfiskován na základě Benešových dekretů. V katastru obce je celý sychrovský tunel, vlakové nádraží Sychrov a polovina unikátního viaduktu. Železniční trať byla vybudována za knížete Kamila Rohana v letech 1856 až 1858. Z pamětihodností je kromě již zmíněného viaduktu třeba jmenovat sochy tří svatých – Vavřince, Jana Nepomuka a Floriána, které najdete za začátku obce ve směru od zámku.

V Radimovicích došlo v poslední době k vybudování chodníků pro lepší přístup k zámku od nádraží v rámci zvýšení bezpečnosti chodců v obci, vybudována byla hasičská louka s víceúčelovým sportovištěm, na kterém je atletický ovál, hřiště na tenis, volejbal a nohejbal, pravidelně se zde pořádají soutěže v hasičském sportu o Sychrovský pohár. Z toho je zřejmé, že hasiči jsou nejaktivnější složkou v obci. Pozadu ale nezůstávají ani sokolové, kteří pořádají pěší výlety a cyklovýlety převážně po Českém ráji. V roce 2008 byla ve spolupráci s Lesy ČR otevřena naučná stezka Lesní putování s Kamilem Rohanem.

Nová výstavba v obci, v pozadí železniční stanice Sychrov

V obci vychází pravidelně Obecní zpravodaj, kulturní komise obce pořádá zájezdy do divadel, Mikulášskou nadílku pro děti, pro seniory předvánoční setkání důchodců a další akce pro celé věkové spektrum obyvatel obce.

K nejnavštěvovanějším akcím patří každoročně o prvním víkendu v září Sychrovská pouť, kterou obec pořádá spolu s obecním úřadem Sychrov. Letos ji může ohrozit případná druhá vlna koronavirové epidemie.
Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.