POZNÁVÁME OBCE NA TURNOVSKU: KOBYLY

0

Obec Kobyly leží ve vzdálenosti asi 15 km západně od Turnova mezi Svijanským Újezdem, Vlastibořicemi a Českým Dubem. Od krajského města Liberce je vzdálena 30 km. Trvale je zde k pobytu hlášeno 360 obyvatel, rozloha obce činí 826 hektarů. V čele sedmičlenného zastupitelstva stojí starosta Jaroslav Červa.

Obec, ač patří do libereckého okresu, spadá správním obvodem pod ORP Turnov. Tvoří ji sedm místních částí – Kobyly, Havlovice, Janovice, Podhora, Vorklebice, Radvánice a Sedlisko. Další část obce s neoficiálním označením Nechálov se nachází v katastrálním území Havlovic a Kobyl. Další neoficiální částí obce je Kojecko, nacházející se na katastru Havlovic. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1239.

Kobyly

Obec je střediskovým sídlem, poštovní zásilky doručuje v části obce pošta Český Dub a ve druhé části pošta Pěnčín. Kobyly leží v členitém terénu s nadmořskou výškou od 260 metrů (osada Janovice) až po 392 metrů (Vorklebice), protéká jimi řeka Mohelka.
V minulosti byla obec uváděna pod názvem Kobylá, v roce 1951 k ní byly přičleněny části Radvánice (od obce Libíč) a Vorklebice (od obce Hradčany). V roce 1964 přibyly části Podhora a Janovice. V letech 1980–1990 byly Kobyly součástí obce Pěnčín a poté se znovu osamostatnily. Od 19. století byla obec součástí okresu Český Dub, pak Turnov, a po reorganizaci státní správy v 60. letech patří do okresu Liberec.
Vhodná dopravní poloha na křižovatce dvou silnic ovlivnila novou výstavbu v Nechálově, a tak vzniklo nové centrum obce. V minulém období zde byla postavena sokolovna, základní škola pro 1. až 9. ročník, prodejna potravin, areál zemědělského podniku a v poslední době i řada nových rodinných domů. V obci působí šest registrovaných spolků – Sokol Kobyly, Sopka 2007, SDH Podhora (jehož činnost byla v současné době pro pokles počtu členů pozastavena), SDH Kobyly, SDH Havlovice a Tenisový klub Nechálov. V minulosti zde fungoval i divadelní spolek, jeho činnost ale byla ukončena v 80. letech 20. století.
Jedinými zaměstnavateli v obci jsou Agroplast Kobyly, a. s., Plastobal Skála s. r. o. a Základní škola Kobyly. Místní zemědělci pak najímají pracovníky na sezonní práce. Ekonomicky aktivní občané dojíždějí do zaměstnání především do Mladé Boleslavi, Turnova a Mnichova Hradiště.
V obci funguje sedm dní v týdnu obchod se smíšeným zbožím, rodinný penzion s kapacitou osmi míst, restaurace zde není. Dopravní obslužnost je zajištěna autobusy, ale pouze v pracovních dnech. Nejbližší železniční stanice je v 8 km vzdálených Příšovicích, kde je zároveň i nejbližší zdravotnické středisko.
Úroveň kriminality v obci je nízká, o bezpečnost pečuje OO PČR Hodkovice nad Mohelkou. Panuje zde čilý stavební ruch, v Havlovicích a v Nechálově probíhá výstavba nových domů, opravují se domy starší, o bydlení v obci je zájem. Volné stavební parcely jsou v majetku soukromých osob.

Nechálov

A jak hodnotí život v obci její starosta Jaroslav Červa?
„Život je tu dle mého názoru pestrý, každý si může najít, co mu je nejbližší. O kulturní i sportovní vyžití se starají všechny naše spolky i obec. Pořádají taneční zábavy, plesy, karnevaly, hasičské soutěže, dětské dny, zájezdy i setkání pro seniory. Po mnoha letech se podařilo obnovit tradici poutě v Nechálově. K našemu životu patří i pravidelná setkání Havlováků ze čtverých Havlovic.
Na co můžeme být ale pyšní nejvíce, je udržení naší základní školy – devítiletky. Od roku 2015 jsme do budovy investovali přes 10 mil. korun. Proběhla zde výměna všech oken, vstupů, budova byla zateplena a střešní krytina vyměněna. O letošních prázdninách se podařilo rekonstruovat šatny. Na příští rok pak připravujeme rekonstrukci systému vytápění za zhruba 1,5 mil. Kč. V nejbližším období nás čeká oprava budovy místní prodejny, a hlavně rekonstrukce sokolovny. Jsem velice rád, že se nám daří udržet naše mladé spoluobčany v obci, že se nestěhují jinam, a naopak další mladí k nám přicházejí.“

Obec Kobyly se dynamicky rozvíjí, i díky základní škole je v místě o bydlení opravdu zájem.
Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Havlovice

Související články (celkem 19)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.