MODŘIŠICE – OBEC V ČESKÉM RÁJI

0

Obec Modřišice se nachází zhruba tři kilometry jihozápadně od Turnova, leží v Mnichovohradišťské kotlině, vlevo po toku Jizery. Mezi Modřišicemi a řekou Jizerou je ochranná hráz, která v minulosti několikrát obec zachránila před povodní. Po její koruně vede hojně využívaná cyklostezka. V současné době zde žije 440 lidí, což je o 80 více než v roce 2004. Obec se rozkládá na 342 hektarech a má dvě části, z nichž starší jsou Modřišice, kde se nachází několik historicky cenných budov. Teprve později na svahu pod lesem vznikl Podháj. První zmínka o obci je z roku 1410.

Zajímavé na obci je mimo jiné i to, že její katastrální území je trochu jiné, než je v obecné povědomosti. Jde o to, že klubovna Střeleckého klubu Všeň, hřiště a chaty jsou katastrálně příslušné do Modřišic, stejně tak, jako třeba podhájský rybník je zase příslušný do Turnova. Jižní hranice obce vede těsně za obytnými budovami Podháje, na okraji lesního porostu. Za touto hranicí je katastr obce Olešnice, kam ostatně ještě před nedávnem patřily i některé domy místních občanů, u kterých došlo k přesunu do katastru Modřišic. Do katastru Olešnice také patří i zřícenina hradu Kozlov na kopci těsně nad obcí a v údolí pod hradem pak i rybník Vústra. Tato místa jsou častými cíli turistů i místních občanů. V místní části Modřišice jsou památkově chráněné domy, kamenná zvonice na návsi a před ní kamenný kříž. Další pamětihodností je socha sv. Jana Nepomuckého u místní komunikace od Modřišic na Podháj a výklenková kaplička v polích vpravo od cesty z Modřišic na Všeň. Na návsi v létě poskytují svými korunami stín vzrostlé lípy a památný strom – platan javorolistý.

Modřišice

V minulosti bývaly v obci dvě prodejny potravin, dvě pohostinství a škola. Nejprve byla uzavřena prodejna v Modřišicích a v roce 2002 pak i na Podháji, kde vznikla prodejna motocyklů se servisem. Pohostinství funguje v kulturním domě na Podháji. Místní děti dochází především do školy v Přepeřích.
Obec byla plynofikována. Po plynofikaci byly provedeny opravy obecních komunikací, rekonstruován byl obecní rozhlas a veřejné osvětlení. V minulosti byly v obci problémy s vodovodním řadem. Ten je ale postupně rekonstruován a rozšiřován. V současné době má obec záložní zdroj vody ze 110 metrů hlubokého vrtu.
Sídlí zde několik firem, z nichž je třeba jmenovat tiskárnu POLYGRAF se sousední chráněnou dílnou, tiskárnu PRESSTAR, firmu SINCON a kadeřnictví Magdalena.

Život v obci v současnosti – stejně tak, jako jinde – narušila koronavirová opatření. V Modřišicích dříve pořádali pro své občany několik akcí a zájezdů ročně, a to nejen za kulturou a předvánočními nákupy. To dnes není možné. Všichni doufají, že se situace brzy změní a opět se budeme moci volně nadechnout. Jedna věc ale starostu Michala Smidžára, a nejen jeho, trápí. A tím je neutěšený stav krajské pozemní komunikace mezi částmi Podháj a Modřišice. Silnice je poničená a její povrch je jakýchsi „50 odstínů šedi“ v místním vydání. Na stav silnice byl opakovaně upozorňován i krajský úřad, zatím bez výsledku. Dále si starosta posteskl, že hodně lidí projevilo zájem v obci stavět a žít zde, ale, bohužel, obec nedisponuje volnými stavebními parcelami. Zájemce o výstavbu domů a bydlení v obci tak z tohoto důvodu musí odmítat.
Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Pohled z Modřišic směrem k Podháji

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.