RAKOUSY – OBEC V ÚDOLÍ ŘEKY JIZERY

0

Obec Rakousy je druhou nejmenší samostatnou obcí správního obvodu ORP Turnov. Nachází se severovýchodně od Turnova, na levém břehu Jizery, která zde vytvořila krásné hluboké údolí, patřící k nejkrásnějším v republice.

První písemná zmínka o obci je z roku 1540 (některé prameny uvádějí, že již ve 2. polovině 13. století zde byl dvůr Heniků, který postupně náležel různým panstvím). V letech 1766-1775 byl dvůr rozprodán mezi drobné vlastníky. V Rakousích v současné době žije trvale 105 obyvatel, obec má rozlohu zhruba 141 hektarů, její střední nadmořská výška je 257 m n. m. Je zde celkem 47 budov s číslem popisným, z toho je 29 budov trvale obydleno. To svědčí o tom, že obec je vyhledávaná pro rekreaci v krásném a čistém prostředí.
Díky své poloze jsou Rakousy hojně navštěvované, obcí prochází turistické a cykloturistické stezky, z nichž nejvíce využívaná je Greenway Jizera s naučnou stezkou Průlom Jizery, která kopíruje tok řeky Jizery od Malé Skály do Turnova. Turistům slouží k občerstvení Vechtrovna a Kiosek u Cvrčků. Obcí dále prochází silnice III. třídy z Turnova přes Rohliny na Malou Skálu, vybudovaná na počátku 20. století. Dopravní obslužnost zajišťuje BusLine na lince Turnov – Jablonec nad Nisou přes Malou Skálu, dále obcí prochází, ovšem bez zastávky, železniční trať Turnov – Stará Paka. Tato trať s mostem přes Jizeru a tunelem pod „Vrchůrou“ byla vybudována v letech 1855-58.

Charleyova teta je již devátým představením spolku Jizeran, který byl obnoven v roce 1998 a jehož historie sahá do roku 1923. Snímek je z premiéry v únoru 2019.

Jediným spolkem v obci je Divadelní soubor Jizeran. Jeho vznik se datuje do roku 1923, kdy byl založen jako ochotnický divadelní soubor. Jeho záběr byl záhy rozšířen o organizování tanečních zábav, dožínek, výletů, společných oslav státních svátků a podobně. V padesátých letech byla činnost Jizeranu přerušena. K obnovení činnosti spolku došlo v roce 1998, kdy to iniciovali především manželé Marta a Jiří Franzovi. Záměrem spolku bylo podnikat věci společně, obnovit společenský život v obci a dát dohromady všechny, kteří chtějí rozdávat radost a chtějí se bavit. K náplni činnosti patří hraní ochotnického divadla, pořádání sousedského plesu, dětského karnevalu a tanečních zábav, pořádání dětského dne, masopustu, vánočního zpívání u Betlému, dále jarní a podzimní turnaje v tenisu a volejbalu. Kromě těchto pravidelných podniků spolek organizuje i akce občasné, jako například výlety do sklípku, rekreační pobyty pro členy, různá setkání, spojená s gastronomickými a kulturními zážitky, ale i brigády, které pomáhají zkrášlovat obec a upevňují výborné vztahy s občany Rakous. První akcí nově obnoveného spolku Jizeran byla divadelní hra Dalskabáty v roce 1999.

Obec řídí sedmičlenné zastupitelstvo v čele se starostkou Martou Franzovou, která byla od roku 1994 místostarostkou a funkci starostky vykonává osmý rok.

Ve stráni nad obcí se nachází přírodní rezervace Bučiny u Rakous. Jedná se o oblast v hluboce zaříznutém údolí řeky Jizery s výskytem buku lesního. Jde o jednu z nejzachovalejších lokalit s výskytem květnatých bučin. Někteří jedinci dosahují věku až 120 let. Nad obcí na kopci je možné navštívit zříceninu hradu Zbiroh, který je již ale v katastru obce Koberovy.

 

Po Greenway Jizera, proti toku řeky Jizery, dojdeme na Malou Skálu, po toku Jizery pak, po překonání železničního mostu, do osady Loužek a do Dolánek k Dlaskovu statku. Pokud se budeme držet levého břehu Jizery, turistická stezka nás dovede k Hospůdce V Oudolí a o několik metrů dále pak k velice vyhledávané Zrcadlové koze. Ubytování v obci je možné v penzionu Lebeda nebo v jednom z chatových táborů.
V minulosti byly Rakousy vyhlášené třešňovými sady, v době květu třešní bylo celé údolí plné vůně třešňových květů a bzučení včel. Postupem času došlo k jejich vykácení. Při povodních došlo k odplavení ornice a v současné době je údolí využíváno jako pastvina pro ovce.

A jak hodnotí život v obci starostka, paní Marta Franzová?
„V současné době je činnost obce narušena pandemickou situací a souvisejícími omezeními, což brání účasti obyvatel na společenských akcích. I z toho důvodu v loňském roce nebyl, a nebude ani letos, pořádán ples, omezena je i činnost divadelního spolku Jizeran. Přesto se nám podařilo, i díky dotacím, opravit povrch takřka všech místních komunikací, byly vyměněny lampy veřejného osvětlení za moderní a energeticky úspornější, za pomoci VHS Turnov byl vybudován vodovod, vyměnili jsme okna na budově obecního úřadu, kde jsme zbudovali i nové sociální zařízení. Letos dobíhá akce odkanalizování obce, občané si za finančního přispění obce staví DČOV a již nyní máme pouze 6 domů bez ekologické likvidace kalů. Bez spolupráce s občany a jejich chuti zapojit se do činnosti obce, by toto nebylo možné. Mám jen obavu, aby si lidé nezvykli na současnou situaci, kdy je omezená možnost setkávání. Věřím ale, že po skončení všech omezení se spolkový život v obci zase rozeběhne a lidé budou mít možnosti a chuť se opět při různých akcích setkávat a pomáhat k rozvoji obce.“
Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Rakousy

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.