KACANOVY – OBEC, JÍŽ DALI JMÉNO ITALŠTÍ BRUSIČI

0

Obec Kacanovy se nachází zhruba čtyři kilometry jižně od Turnova. V údolí Kacanovského potoka a na přilehlých kopcích zde v necelé stovce domů žije 210 obyvatel, třetina domů slouží k rekreaci. Kromě toho jsou v obci ještě dvě desítky chat. Původní název obce zněl do roku 1924 Vrcha a obec se skládala ze tří částí – Vrcha, Kacanovy a Radeč. Od roku 1924, kdy došlo ke sloučení osad, nese obec jméno Kacanovy. Název pochází pravděpodobně z italského Casa Nuova – Nový dům; údajně ho obci dali italští brusiči skla a kozákovských kamenů, kteří se zde usídlili.
První zmínka o části Vrcha pochází z roku 1514, o Radči z roku 1543 a Kacanovech z roku 1615. Osada Radeč zanikla v 70. letech 19. století při zřízení obory. V současné době zde z celé osady zbyla jen kaplička a jeden neobývaný dům.

Obec řídí sedmičlenné zastupitelstvo, v jehož čele stojí od roku 2014 ve funkci starosty Michal Nožička, Jitka Lukáčová je místostarostkou od roku 2018.
Kacanovy žijí spolkovým životem, v obci jsou aktivní sokolové, hasiči a spolek Radosti. I o ně se může, jako ostatně mnohde jinde, opřít vedení obce při plánování společenského života. Spolek Radosti se stará především o kulturu v obci, na louce u koupaliště každoročně pořádá happening.

Kacanovy jsou hojně navštěvované turisty. Lákají je sem především skalní reliéfy u Kopicova statku, oblast Jezírek, zřícenina skalního hradu Kavčiny, kaplička na Radči, sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého, pomník padlým u místního hřbitova, oblast Údolíčka, Ztracené údolí a Hadí údolí se skalními věžemi a také Tibetský altán. Obcí procházejí jak turistické stezky pro pěší, tak i cyklostezky. Do obce jezdí od roku 2020 nová autobusová linka, denně sem zajíždí devět spojů. Od konce května do konce září je obec součástí „červené trasy“ cyklobusů.
Kacanovy jsou známé v širokém okolí mj. i skalními reliéfy u Kopicova statku, kempem s koupalištěm a také Hotelem Králíček. Ten byl v minulosti již téměř určen k demolici, ale přesto se jej soukromému majiteli podařilo zachránit a rekonstruovat. Obec odkoupila bývalý autoservis a plánuje zde vybudovat důstojné zázemí pro hasiče. V roce 2019 byl zrekonstruován kulturní dům, ale v důsledku proticovidových opatření musel být ihned po rekonstrukci zase uzavřen.

A jak hodnotí život v obci starosta?
„Pro nás jsou Kacanovy malebnou obcí, ve které rádi žijeme. Naše obec se velmi odlišuje od okolních svou rozptýlenou zástavbou, kterou bychom si přáli zachovat i do budoucna. Chceme, aby se tu i nadále stavělo, ale ne neřízeně. Jsme velmi vděčni za činnost spolků v obci, ať to jsou hasiči, sokolové nebo `radostníci`. Všechny přispívají k životu obce po kulturní, společenské či sportovní stránce. Spolky pomáhají také brigádnickou činností. Trochu nás mrzí, že s účastí na různých společenských akcích to není jako dříve, chodí méně místních, ale i to má své důvody, a to nejen epidemické. Je to i určitá mezigenerační mezera, lidé se také mohou realizovat na sociálních sítích a při spoustě dalších činností. Věříme, že se to společným úsilím podaří trochu otočit a že tomu časem napomůže i dorůstající nejmladší generace. A nemohu zapomenout zmínit se i o řadě lidí, kteří jsou ochotni nezištně přiložit ruku ke společnému dílu. Třeba při organizování 500. výročí obce přišlo hodně lidí samo s nabídkou pomoci a také pomohli. To nás nabíjí.
Pro ty, kdo naši obec neznají, či tu nebyli, je zde připravena řada ubytovacích kapacit, Hotelem Králíček počínaje přes kemp u koupaliště až po apartmány. Území Kacanov sousedí se skalním městem, hradem Valdštejn, Kopicovým statkem, každý si zde najde své místečko. Kacanovy snad nejde nemít rád!“

Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Související články (celkem 33)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.