MALÁ SKÁLA – PERLA ČESKÉHO RÁJE

0

Obec Malá Skála leží asi devět kilometrů severovýchodně od Turnova v malebném údolí řeky Jizery při silnici č. I/10. Typické jsou pro ni dominanty Pantheonu a Suchých skal. Byť se nachází v okrese Jablonec nad Nisou, spadá do správního obvodu ORP Turnov. V obci žije v současné době 1 200 obyvatel. Malá Skála prošla velkým rozvojem, počet obyvatel se za posledních 15 let zvýšil zhruba o 20 procent. Rozloha obce činí přibližně 1 000 hektarů, z čehož 250 hektarů představují obecní lesy.

Malá Skála v dnešní podobě existuje od roku 1953. Obec má čtyři katastrální území – Vranové I. díl, Vranové II. díl, Sněhov a Mukařov u Jablonce nad Nisou. Obec vznikla sloučením deseti částí, kterými jsou Malá Skála, Vranové I. díl, Vranové II. díl, Záborčí, Křížky, Mukařov u Jablonce nad Nisou, Želeč, Sněhov, Labe a Bobov.

Centrum obce

Malá Skála je poeticky nazývána perlou Českého ráje. Tomu je třeba dát za pravdu. Je to obec s velice rozvinutým cestovním ruchem, množstvím přírodních a historických památek a dalších turistických cílů přímo v ní či v jejím bezprostředním okolí. Jmenovat lze zříceninu skalního hradu Vranov, Pantheon, Boučkův statek s galerií Josefa Jíry, veřejnosti nepřístupný zámek, kde se narodila spisovatelka Jarmila Glazarová, či lesní hřbitov, kde je pohřbena. V bezprostředním okolí obce jsou pak horolezci vyhledávané Suché skály, nazývané také „Českými Dolomity“. Jde o unikátní geomorfologickou lokalitu, která nemá v Česku obdoby. K turistickým cílům rovněž patří skalní město Drábovna, skalní bludiště Chléviště, Kalich a vrch Sokol. Dále je nutno zmínit nedávno zřízený „Vyhlídkový okruh pod Sokolem“, na němž jsou umístěny čtyři naučné tabule s tematikou péče o les. O zřízení okruhu se zasloužil především bývalý lesní hospodář Zdeněk Brožek, jehož verše si můžete přečíst na naučných panelech. V neposlední řadě je třeba dále uvést cyklostezku Greenway Jizera, která je turisty hodně využívána. V úseku od Malé Skály na Turnov kopíruje tok řeky, jež zde vstupuje do pískovců české křídové pánve. Přímo od řeky se tyčí skalní stěna Pantheonu (Vranov) a na levém břehu proti maloskalské Drábovně jsou vidět úchvatné Suché skály.

Obec má dobrou dopravní obslužnost, spojení s okolními městy zajišťují autobusové a železniční spoje. Má plnou občanskou vybavenost, ordinaci zde provozuje praktická i dětská lékařka, nově zde byla na náklady obce zřízena stomatologická ordinace, prodejny zde má COOP a Farma Natura. Pěstiteli je vyhledávané Zahradnictví Ing. Tomáš Dufek. V obci je mateřská a základní škola, mnoho možností ubytování v místních hotelech, penzionech i v soukromí a vodáky a turisty vyhledávaný kemp Ostrov, v současné době provozovaný Zdeňkem Bursou. Dále je zde k dispozici půjčovna lodí a koloběžek, Žlutá plovárna provozovaná společností Sundisk Family a mnoho dalšího.
K nejvýznamnějším místním firmám patří Znak Malá Skála, družstvo hodinářské a umělecké výroby, Schurter s. r. o. (montáž komponentů pro elektroniku a elektrotechniku), Skleněné kameny (skleněná bižuterie a polotovary pro výrobu skleněných kamenů).
V obci vyvíjí činnost několik aktivních spolků, které jsou nositeli sportu a kultury. Sem patří především dobrovolní hasiči, sokolové, fotbalisté, volejbalisté, včelaři, rybáři, myslivci a automotoklub. Hasiči mají kolem 30 výjezdů ročně, pomáhají při mytí a úklidu komunikací, čištění kanálů i při dalších činnostech pro obec.

Malá Skála, celkový pohled

Malá Skála je častým cílem turistů, v poslední době často až za hranici únosnosti. Problémy jsou zde s parkováním, řidiči mnohdy nerespektují dopravní značení. Podle nedávného sčítání je za pěkného počasí v letních měsících zaznamenáno i více než tisíc výpůjček lodí, sjíždějících Jizeru z Malé Skály do Dolánek, což má zejména při nízkém stavu vody v řece negativní vliv na životní prostředí. Parkoviště na Labi již nestačí svou kapacitou ani zázemím, to ale neopravňuje motoristy, aby parkovali na zeleni a v místech, kde je to zakázáno.
Mnoho turistů se na Malou Skálu každoročně vrací, osobně znám například manželský pár z Karviné, který zde tráví každoročně dovolenou v hotelu Skála. Místo je očarovalo, dle jejich slov je pohled na Suché skály a Vranov s Pantheonem nezapomenutelný a vyvolává pocit závislosti…
Z významných místních rodáků je třeba jmenovat spisovatelku Jarmilu Glazarovou, dceru tehdejšího správce pivovaru a velkostatku, dále pak Josefa Jíru, akademického malíře a grafika, hrdiny II. světové války plk. Ing. Čestmíra Šikolu, armádního generála Aloise Lišku a plk. i. m. Ladislava Bobka. Zapomenout nemůžeme ani na světově uznávaného fyzika RNDr. Ivana Šolce, CSc., autora objevů z oboru piezoelektřiny a optiky krystalů.
Ke kulturním a historickým památkám patří zámek Malá Skála (je soukromým vlastnictvím a veřejnosti nepřístupný), zřícenina hradu Vranov s Pantheonem, reliéfní kříž pod skalním ostrohem Pantheonu, socha sv. Aloise pod kaplí sv. Vavřince, socha sv. Jana Nepomuckého nad zámkem, Haenkův památník na ostrově v Jizeře mezi Malou Skálou a Líšným, lesní hřbitov, milník v Mukařově, Boučkův statek s galerií Josefa Jíry a další nemovitosti. Kaple sv. Vavřince byla v roce 1996 rekonstruována, je zde křížová cesta, kterou maloval Josef Jíra, na výzdobě a oltáři se podílel i akademický malíř Vladimír Komárek.

Centrum z výšky…

Pohled na život v Malé Skále nabízí starosta obce Michal Rezler, který ve funkci působí od roku 2010:
„Jen málokde v Čechách nalezneme tolik přírodních krás a kulturních památek na tak malém území. Pro aktivně využitý volný čas je v Malé Skále opravdu z čeho vybírat. Ať vyrazí pěší či cykloturisté na kteroukoliv stranu, naleznou romantickou přírodu s tajemnými skalními městy, zříceninami hradů a nádhernými rozhledy. Vzhledem k tomu, že většina území obce leží v Chráněné krajinné oblasti Český ráj, je zde zakázáno vjíždět mimo komunikace, rozdělávat oheň a stanovat mimo vyhrazená místa. Tyto zákazy, bohužel, někteří návštěvníci často nerespektují a nedodržují ani dopravní předpisy. Svým chováním přímo ohrožují včasné zásahy záchranky nebo hasičů. Je třeba si uvědomit, že Malá Skála není nafukovací. Když řidič nenajde volné parkovací místo na centrálním parkovišti, tak to neznamená, že může zaparkovat kdekoliv. Ve středu obce parkovací místa v sezoně nejsou. Museli jsme proto požádat policii, aby zde častěji kontrolovala dodržování předpisů a zjednávala nápravu. Z důvodu bezpečnosti pěších i cyklistů bude ke Žluté plovárně v nejbližších dnech zřízena pěší zóna, do které budou moci vjíždět pouze cyklisté a automobily s povolením obecního úřadu. Stejně tak projde změnou křižovatka u Boučkova statku. Jinak je ale naše obec velmi příjemným místem pro život, i s plnou občanskou vybaveností, což vzhledem k velikosti Malé Skály není úplně běžné.“
Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Malá Skála, ideální místo pro trávení volného času

Z HISTORIE MALÉ SKÁLY
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1422, místní část Vranové je zmiňována ale již ve 14. století. V té době náležela ves s okolními osadami dominikánskému klášteru v Turnově. Skalní hrad Vranov vyrostl na skalním útesu na pravém břehu Jizery v roce 1425, tedy rok po zničení turnovského kláštera husity. Majitelé panství se střídali, až v roce 1628 Albrecht z Valdštejna udělil Malou Skálu v léno císařskému plukovníkovi Mikuláši Des Foursovi. Kolem roku 1700 byl vystavěn barokní zámek. V roce 1802 koupil panství textilní průmyslník František Zachariáš Römisch, který na troskách starého hradu vybudoval v roce 1826 památník všem hrdinům – Pantheon. Po jeho smrti prodali dědicové Malou Skálu obchodnímu domu Oppenheimer v Lipsku. Noví majitelé zámek opravili v secesním duchu, roku 1869 postavili kapli sv. Vavřince a v roce 1879 kapli ve Vranovém. V roce 1885 vznikl sbor dobrovolných hasičů, v roce 1894 pak tělocvičná jednota Sokol. V roce 1903 koupil panství vídeňský politik a podnikatel Wilhelm Medinger. V roce 1904 byla postavena budova nádraží, což spolu s výstavbou hotelů přispělo k dalšímu rozvoji turistiky.

MALOSKALSKÝ MINIGOLF A TURISTICKÝ VLÁČEK
V areálu vedle maloskalského fotbalového stánku vyrostlo během jara nové 18jamkové minigolfové hřiště pro širokou veřejnost. V květnu a v červnu je v provozu o víkendech (10.00-19.00) a o letních prázdninách každý den (10.00-19.00).
Od poloviny května je také v provozu Maloskalský expres, který návštěvníky zaveze z Malé Skály na Zrcadlovou kozu a zpět. V květnu a v červnu jezdí o víkendech, o prázdninách každý den.
Více najdete na FB: maloskalsky-minigolf.cz a vyhlidkovyvlacek.cz

Turisticky vláček, za ním Žlutá plovárna a Suché skály

Související články (celkem 33)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.