Obec Vyskeř se nachází ve vzdálenosti necelých 10 km jižně od Turnova na úpatí stejnojmenného vrchu. Má rozlohu 961 hektarů a trvale zde žije 407 obyvatel, její střední nadmořská výška činí 372 m n. m., což ji řadí mezi nejvýše položené obce na Turnovsku. První písemná zmínka o Vyskři pochází z roku 1318. Dominantou obce je kaple sv. Anny, která stojí na vrcholku kopce v nadmořské výšce 465 m n. m.
Obec má šest místních částí: Vyskeř, Drahoňovice, Lažany, Mladostov, Poddoubí a Skalany. Spojení Vyskře s okolím zajišťují autobusové spoje společnosti BusLine na lince Turnov – Vyskeř a dále letní turistické spoje z Turnova, Jičína a Sobotky.
K pamětihodnostem v obci patří především již zmíněná kaple sv. Anny z roku 1830, která byla postavena na základech původní kaple z 15. století. Od roku 1964 je chráněna jako kulturní památka. Dále sem patří původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie u místního hřbitova, který byl vystavěn na místě kostela původního a vysvěcen 9. listopadu 1925. Od kostela vede ke kapli křížová cesta se 14 zastaveními z roku 1825, která byla v roce 1999 kompletně zrestaurována. Na konci křížové cesty stojí tři kříže a Boží hrob, což je uměle vytvořená jeskyně pod kaplí. Od kaple je úžasný rozhled do širokého okolí. K odlesnění bylo přistoupeno kvůli špatnému zdravotnímu stavu dřevin, vrch se tak vrátil do původní podoby. V současné době je již druhým rokem spásán kozami a ovcemi, což je nejekologičtější možnost udržení původního odlesněného stavu.
K dalším pamětihodnostem patří osmiboká dřevěná zvonice z roku 1750, která je zapsána do seznamu národních kulturních památek. Na návsi stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Nelze zapomenout ani na Pekařovu bránu v místní části Lažany; jedná se o silniční tunel, vysekaný v roce 1914 do skály Mnich při stavbě silnice ze Sobotky na Vyskeř. Tunel je dlouhý čtyři metry, výška jeho gotického oblouku činí 4,9 metru a na jeho vrchol vedou schody. Pekařova brána byla zapsána do České knihy rekordů jako oficiálně nejkratší tunel v ČR.
V obci a okolí byla vysázena řada stromů a alejí, z nichž nejznámější je Alej Mahátma Gándhího. Ta byla vysazena po dohodě s velvyslanectvím Indické republiky ke 150. výročí narození Mahátma Gándhího. Vysazeno zde bylo 149 ovocných stromů s tím, že první strom byl vysazen na zahradě indického velvyslanectví.
V současné době v obci probíhá největší investiční akce v novodobé historii, a to odkanalizování centrální části. To přináší občanům určitá omezení, zejména v dopravě.
K občanské vybavenosti patří pošta, obchod se smíšeným zbožím, restaurace v bývalé škole s možností ubytování. V obci působí několik živnostníků, jako například čalouník a truhláři, lidé z Vyskře do zaměstnání dojíždějí do průmyslových závodů do Turnova a Mladé Boleslavi. Základní škola byla zrušena v roce 1977, děti dojíždějí do škol na Všeň, do Mašova nebo do Turnova. Předškoláci navštěvují mateřskou školu v Olešnici.
O kulturní život a spolkovou činnost v obci se kromě obecního úřadu starají hlavně hasiči, automotoklub, Sokol, myslivecké sdružení a Český červený kříž. K zásadním akcím patří traktoriáda, otevírání a zavírání studánek, taneční zábavy, posezení při dechovce, rozloučení s létem pro děti či badmintonový turnaj.
Před dvěma lety obec zakoupila budovu bývalé fary s cílem vybudovat zde pět malometrážních bytů pro seniory a dva větší byty pro rodiny, další byt obec vybuduje v bývalé nocležně u autobusové zastávky. V plánu je rozšíření zázemí u hasičárny, u fotbalového hřiště by měl vzniknout singl trek pro horská kola. Obec má plánů hodně, vše nyní záleží na ekonomické situaci a vývoji cen.
A jak hodnotí život v obci její starosta Jan Kozák?
„Na Vyskři s přestávkami na studium a práci v rámci ČR žiji celý život. Dalo by se říct, že zde znám každé zákoutí a všechny spoluobčany. Myslím, že se nám tu žije dobře. Snažíme se, aby to tak bylo pro naše obyvatele i turisty. Za osm let starostování vím, kde máme co nabídnout a co se povedlo, zároveň ale také to, co by se mělo zlepšit a nač je třeba se zaměřit. Život na vsi má svá specifika a nejinak je tomu u nás. Dojíždění za prací či za vzděláním je jednou z věcí, které k tomuto životu neodmyslitelně patří. Život v obci by nebyl možný bez spolků a dobrovolníků, zkrátka lidí, kteří na úkor svého času a svých rodin dělají něco navíc pro druhé, bez nároku na odměnu. Naštěstí na Vyskři je takových lidí ještě dost a za to jsem velmi rád. Velké díky každému, kdo rád pomůže, namísto aby jen brblal u piva. Nedávno jsme oslavili 700 let od první písemné zmínky o obci a já věřím, že pokud tu budou žít lidé, kteří cítí k tomuto nádhernému místu podobný vztah jako já, čekají nás na úkor nelehké doby světlé zítřky.“
Legendy o kapli sv. Anny – citováno z knihy Václava Durycha „Z Českého ráje“, rok vydání 1868 (v původním znění):
Za Kouty rozkládá se na úpatí vizkeřského kopce probudilá osada Vizkeř s kostelem, zasvěceným Nanebevzetí Panny Marie. Kostel ten stáří úctyhodný, připomíná se již roku 1384 jako kostel farní. Mimo chrám Páně zasluhuje zmínky pěkná budova školní z roku 1840, kteráž vizkeřskou osadu vymyká z oné nechvalné řady českých dědin, jež zvěčnilo péro Svatopluka Čecha pernou, ale zasloužilou satirou.
Ve Vizkři stával též poplužní dvůr, který byl v třicetileté válce Švédy zničen. Dvůr ten patřil prý zprvu jakémusi Viskrovi, jehož jménem pojmenována též osada, jež kolem dvora během času vznikla.
Dle podání jiných měly původ a jméno Vizkře daleko romantičtější pozadí:
Dle druhé verse byl prý jeden z držitelů nedaleké tvrze mladějovské obléhán mstivým rytířem ze Zahořan, který hodlaje svého protivníka i jeho rodinu zahubiti, volil k tomu cestu úskočnou pod pláštíkem tmavé noci. Lesť se mu však nezdařila a drzý rušitel zemského míru byl s krvavým čelem odražen od mladějovské tvrze. Nezoufal ale nad svým nezdarem a chystal se k obnovení útoku. V té tísni vzpomněla si spanilá dceř obleženého mladějovského rytíře na přítele otcova, rytíře Tura v Turově (dnes Turnově). Statečná dívka odhodlala se požádati rytíře Tura za přispění a pomodlivši se ku své patronce sv. Anně, zmizela v tajném průchodu, který ústil v černých lesích, mladějovskou tvrz vroubících. Vyšedši ze sklepení, octla se dívka v neznámé jí končině, kterou dlouho na to bloudila, zoufajíc nad neúspěchem své obětavosti. V té tísni vzpomněla si však poznovu na svoji patronku, sv. Annu a sotva že první zbožný vzdech vyslala ta růžová její ústa, vzplál na vysokém kopci před ní rozloženém mohutný keř a plamen ozářil celou okolní krajinu. Z keře se ozval libý hlas: „Viz keř, má dcero a důvěřuj!“
Slovy těmito povzbuzena, vydala se šlechetná dcera rytíře k Turovu, kdež oznámila, v jakém nebezpečí se její otec nachází. Rytíř Tur nemeškav, ihned v noci vypravil se s hojným zástupem k Mladějovu, kamž přibyl ve chvíli rozhodné, kdy již žoldnéři stékali valy mladějovské tvrze. Obléhající zástupy byly na to pobity i se svým pánem a ku cti a chvále sv. Anny, která k zamezení krutého úmyslu rytíře Zahořanského přispěla, postavena neohroženou a nábožnou šlechtičnou mladějovskou kaple na vrchu, kde osudné oné noci vzplál keř.
Připravil: Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz
Související články (celkem 34)
- ROVENSKO POD TROSKAMI – MĚSTO S REBELANTSKÝMI ZVONY
- SYCHROV – OBEC SE STÁTNÍM ZÁMKEM
- OLEŠNICE – OBEC SE ZŘÍCENINOU HRADU
- SVIJANSKÝ ÚJEZD – PŘÍJEMNÁ OBEC K ŽIVOTU
- SVIJANY – OBEC PROSLAVENÁ PIVEM A MOUKOU
- PĚNČÍN – OBEC S OVOCNÁŘSKOU TRADICÍ
- PŘEPEŘE SLAVÍ 700 LET
- PACEŘICE – OBEC ZNÁMÁ PŘEDEVŠÍM MEZI ŘIDIČI
- KLOKOČÍ – MALEBNÁ VÍSKA POD SKALAMI
- HRUBÁ SKÁLA – OBEC V SRDCI ČESKÉHO RÁJE
- VŠEŇ – OBEC NA ROZHRANÍ TŘÍ OKRESŮ
- OHRAZENICE – OBEC, KTERÁ SI UHÁJILA SAMOSTATNOST
- VYSKEŘ – OBEC S DALEKÝMI VÝHLEDY
- SOBĚSLAVICE – OBEC ŽIJÍCÍ POKLIDNÝM ŽIVOTEM
- KACANOVY – OBEC, JÍŽ DALI JMÉNO ITALŠTÍ BRUSIČI
- LAŽANY: OBEC S VŮNÍ OVOCE
- PŘÍŠOVICE – OBEC S TVÁŘÍ MĚSTA
- RAKOUSY – OBEC V ÚDOLÍ ŘEKY JIZERY
- KARLOVICE – OBEC V SRDCI ČESKÉHO RÁJE