Obec Klokočí se nachází ve vzdálenosti asi pěti kilometrů východně od Turnova pod hradbou Klokočských skal. Jde o hodně navštěvovanou turistickou destinaci, někdy až příliš. V roce 1960 byla obec sloučena se sousedními Loučkami a toto soužití trvalo do roku 1990, kdy byly obce opět rozděleny. Nachází se zde 105 čísel popisných, z nichž velká část je využívána k rekreaci, žije zde zhruba 200 obyvatel. K obci Klokočí patří dále osady Rotštejn a Podloučky.
Sbor dobrovolných hasičů zde pořádá každoročně hudební festival či jiné kulturní akce související se zvyky a tradicemi, a to společně s Českým červeným křížem – ples, rozsvícení vánočního stromku ad. Do akcí se zapojuje spousta dalších dobrovolníků. Obec řídí devítičlenné zastupitelstvo v čele se starostou Václavem Žákem, který je ve funkci druhé volební období.
K nejčastějším turistickým cílům patří zřícenina hradu Rotštejna, přírodní rezervace Klokočské skály a pomník Jana Husa, který byl vytesán ve skále v letech 1933 a 1934. Dále pak k pamětihodnostem patří výklenková kaple, socha Jana Nepomuckého na Rotštejně a pod hradem pak ve skále vytesaná kovárna. Nedaleko Klokočí měl stát historicky nedoložený Klokočský hrádek, o kterém je zmínka v roce 1324 (pod názvem Dřevolyzy). Hrádek měl podle pověsti stát na dvou pískovcových blocích nedaleko hradu Rotštejna. Oblast je od října 2002 nepřístupná v zájmu ochrany přírody v rámci CHKO.
Návštěvníci a místní obyvatelé si mohou nakoupit v prodejně smíšeného zboží, občerstvit se v Restauraci Hasičárna na návsi v Klokočí, která je v sezoně otevřena denně, v zimním období pak čtyřikrát týdně. Služby nabízí také Občerstvení pod hradem Rotštejn, které je otevřeno pouze v turistické sezoně, zhruba od března do října. Pod hradem slouží rovněž parkoviště pro návštěvníky.
Dopravní obslužnost je slabší, do obce zajíždí v pracovních dnech šest autobusových spojů na Turnov a stejný počet na Železný Brod.
Z historie obce:
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1312, i když je pravděpodobně starší, neboť byla založena jako poddanská ves hradu Rotštejna někdy v polovině 13. století. Hrad byl pak od roku 1514 uváděn jako zpustlý. Od roku 1541 byl hrad s obcí v majetku pánů z Hrubé Skály.
Na návsi byla v roce 1804 postavena kaplička sv. Václava na památku rozdělení statku (čp. 8) mezi tři bratry Hlubučkovy.
V roce 1901 bylo započato s plánováním výstavby obecní školy, která byla za vydatné materiální a brigádnické pomoci místních dokončena a v roce 1903 otevřena. Ve škole se učilo do roku 1954, kdy byla uzavřena. V současné době sídlí v budově obecní úřad, prodejna smíšeného zboží a knihovna.
V roce 1920 byla zahájena stavba hasičárny a hřbitova, a to opět z větší části svépomocí. V roce 1922 proběhla oprava hradu Rotštejna, v roce 1932 byla upravena i cesta ke hradu.
V letech 1933 a 1934 za hlavního přispění místního okrašlovacího spolku byly opraveny schody v Klokočských průchodech a vytesán pomník Mistra Jana Husa. Zde je nutné jako hlavního organizátora v získávání dobrovolníků a darů jmenovat pana Františka Hlubučka, což zmiňuje i místní kronika. Turnovský Sokol natrvalo pro tento účel zapůjčil sochu Mistra Jana Husa. Slavnost u pomníku proběhla 6. července 1934 za účasti Národní gardy z Turnova, sokolů a hasičů z okolí. O akci tehdy psaly i celostátní Národní listy.
A jak vidí život v obci její starosta?
„Život v Klokočí je poklidný, ale i tady se potýkáme s problémy, které jsou podobné u obdobně velkých obcí v turisticky atraktivních oblastech. Vždy je nutné hledat kompromisy, a to nejen při opravách památek, ale i při opravách komunikací. Vždy musíme hledat kompromis mezi kvalitou a cenou, a to obzvláště v současné, ekonomicky nelehké, době. Obec trápí také nedostatek parkovacích míst. Tady bych chtěl apelovat, aby turisté využívali především hromadnou dopravu. Klokočské skály i zřícenina hradu Rotštejna jsou přístupné nejen od zastávky v Klokočí, ale i od zastávky z Mírové pod Kozákovem, Loktuše – Na Špici, která je vzdálená přibližně 1,5 km. A jak se zde žije obyvatelům? Největším kladem pro život v obci je čisté životní prostředí, těsné sousedství nádherných Klokočských skal a občanská soudržnost, která u větších obcí mnohdy chybí.“
Připravil: Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz
Související články (celkem 34)
- ROVENSKO POD TROSKAMI – MĚSTO S REBELANTSKÝMI ZVONY
- SYCHROV – OBEC SE STÁTNÍM ZÁMKEM
- OLEŠNICE – OBEC SE ZŘÍCENINOU HRADU
- SVIJANSKÝ ÚJEZD – PŘÍJEMNÁ OBEC K ŽIVOTU
- SVIJANY – OBEC PROSLAVENÁ PIVEM A MOUKOU
- PĚNČÍN – OBEC S OVOCNÁŘSKOU TRADICÍ
- PŘEPEŘE SLAVÍ 700 LET
- PACEŘICE – OBEC ZNÁMÁ PŘEDEVŠÍM MEZI ŘIDIČI
- KLOKOČÍ – MALEBNÁ VÍSKA POD SKALAMI
- HRUBÁ SKÁLA – OBEC V SRDCI ČESKÉHO RÁJE
- VŠEŇ – OBEC NA ROZHRANÍ TŘÍ OKRESŮ
- OHRAZENICE – OBEC, KTERÁ SI UHÁJILA SAMOSTATNOST
- VYSKEŘ – OBEC S DALEKÝMI VÝHLEDY
- SOBĚSLAVICE – OBEC ŽIJÍCÍ POKLIDNÝM ŽIVOTEM
- KACANOVY – OBEC, JÍŽ DALI JMÉNO ITALŠTÍ BRUSIČI
- LAŽANY: OBEC S VŮNÍ OVOCE
- PŘÍŠOVICE – OBEC S TVÁŘÍ MĚSTA
- RAKOUSY – OBEC V ÚDOLÍ ŘEKY JIZERY
- KARLOVICE – OBEC V SRDCI ČESKÉHO RÁJE