KTOVÁ – OBEC ZATÍŽENÁ NADMĚRNOU DOPRAVOU

0

Ktová leží při silnici I/35 ve vzdálenosti 10 km od Turnova směrem jihovýchodním. Je hraniční obcí semilského okresu a Libereckého kraje. Obec je nadměrně zatížena dopravou, neboť přímo jejím středem prochází velice frekventovaná mezinárodní silnice I/35 s nebezpečnými zatáčkami. Ve Ktové v současné době žije zhruba 200 obyvatel, rozloha obce činí 395 hektarů a její průměrná nadmořská výška 285 m n. m. Obec patří do správního obvodu ORP Turnov, o doručování zásilek se stará pošta Rovensko pod Troskami a o bezpečnost Obvodní oddělení Policie České republiky v Turnově. Ktová má dostatečně fungující železniční i autobusové spojení s okolními obcemi a městy.

Pod Ktovou patří ještě osady a samoty Žampach, Kabáty, Podhabr, Dlouhá Ves, U Zastávky a Písky. V obci se nachází soutok říček Veselka a Libuňka, která je pak v úseku od Ktové do Borku přírodní památkou. K pamětihodnostem zde patří smírčí kříž u cesty z Ktové do Kabátů, socha Panny Marie Immaculaty, brána usedlosti čp. 44 a památný jasan U Matičky.
Občanskou vybavenost zastupuje obecní obchod s potravinami v centru a občerstvení u výjezdu na Jičín. Do mateřské a základní školy děti docházejí do Rovenska pod Troskami, případně podle místa zaměstnání rodičů.
V současné době na severním okraji obce probíhá čilý stavební ruch, neboť je upravována trasa silnice I/35. Z Borku bude silnice napřímena, došlo k narovnání zatáček u osady Písky přímo k železničnímu přejezdu, kde vznikne mimoúrovňové křížení (silnice bude vedena pod tratí). Zároveň se staví i kruhová křižovatka na Pyrámu. Stavba sice přispěje k bezpečnosti dopravy v tomto úseku, ale občanům přímo ve Ktové nikoliv. Obec trpí nadměrnou dopravou, kterou probíhající výstavba nevyřeší. Pomohl by buď obchvat obce, nebo vybudování dlouho plánované rychlostní komunikace R35. Pro větší bezpečnost chodců byl zbudován chodník od Pyrámu do centra, projektuje se prodloužení chodníku dále do obce a od železniční zastávky na Pyrám. Vzhledem k nedostatku parkovacích míst bývá v některých dnech problém U Matičky a na návsi s vozidly parkujících turistů mířících na Trosky.

Pohled na větší část obce

Od roku 2010 stojí v čele obce Ing. Jiřina Bobková, která říká:
„Jsme malá obec, osobně si myslím, že se tady žije dobře. Kromě husté dopravy, na kterou jsme si už za ta léta zvykli a kterou bereme jako nutné zlo, se obec nepotýká se zásadními problémy. Za velmi důležitou pro bezpečnost občanů považujeme dostavbu chodníku podél celé silnice I/35 až ke kiosku a k vlakové zastávce. To se, alespoň doufám, podaří v průběhu příštích dvou let. Dále plánujeme výstavbu obecních bytů pro soběstačné seniory v budově bývalé školy, ale tento projekt je závislý na poskytnutí dotace. VHS Turnov opravuje část vodovodu na Dlouhé Vsi, s čímž je spojena také oprava komunikace do této části obce. Jediné, v čem pokulháváme, je kulturní život. Věřím ale, že až pomine tato šílená epidemická doba, obnovíme tradiční akce a lidé se budou zase setkávat a žít jako dříve.
Stále se nám daří držet obecní prodejnu mimo červená čísla, a to především díky paní vedoucí, která pro to dělá maximum. Věříme, že někdo, ať už kraj nebo stát, přijde s nabídkou dotační podpory pro malé prodejny, neboť v těchto případech se nejedná o výdělečnou činnost, ale o službu občanům. Takových obchodů je v kraji jistě víc. Hlasy o podobné podpoře jsou z úst politiků občas slyšet. Prodejnu bychom chtěli udržet v obci i do budoucna a jakoukoliv finanční pomoc rádi uvítáme. Celkově hodnotím život v obci pozitivně, i když nic není jen černé a bílé.“

Z historie:
První písemná zmínka o Ktové pochází z roku 1320, obec patřila pod Hruboskalské panství. Bývaly zde dva mlýny – Žampach a Rankovec. První škola tu byla založena v roce 1861, nová škola pak v letech 1886-1887. Ktová bývala vždy samostatnou obcí a mívala svého rychtáře. Po 1. světové válce, konkrétně v roce 1921, bylo v obci 91 čísel popisných a v žilo zde přes 400 obyvatel. Jejich počet pak postupně klesal, v roce 2004 jich zde trvale žilo 165, v současné době je jich okolo dvou stovek.

Připravil: Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Staveniště mimoúrovňového železničního křížení nad Ktovou

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.