JAK SE ŽIJE VE VLASTIBOŘICÍCH?

0

Obec Vlastibořice se nachází na severu správního obvodu ORP Turnov, žije v ní 341 obyvatel a má čtyři místní části: Vlastibořice, Jivina, Sedlíšťka a Slavíkov. Podle archeologických nálezů byla oblast osídlena již ve 2. tisíciletí př. n. l. a první písemná zmínka o obci je z roku 1352.

Z historických objektů v obci je nutné připomenout kostel sv. Kateřiny Alexandrijské z 12., resp. 13. století. Jedná se o jednu z nejstarších budov správního obvodu. Kolem tohoto kostela a tvrziště začaly vyrůstat další budovy, které však už zanikly. Zbytky tvrziště byly patrné ještě před 1. sv. válkou. Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské s kamenným oltářem a románským obloukem se v období baroka dočkal přestavby. Kostel by ale zásah restaurátorů potřeboval i dnes. V areálu hřbitova se nachází dřevěná zvonice ze 17. století. Kostel, zvonice i hřbitov jsou majetkem římskokatolické církve. Obec chce na jejich postupných rekonstrukcích s církví spolupracovat a do budoucna zvonici a kostel zpřístupnit veřejnosti.
V obci je množství novostaveb, počet obyvatel se zvýšil, bývalá škola byla přestavěna na dům s pečovatelskou službou.

Hostinec v centru Vlastibořic zve na domácí kuchyni i během týdne…

Vlastibořice žijí kulturním životem, v minulých letech se tu postupně zrekonstruoval kulturní dům včetně restaurace – tu ve výběrovém řízení získali do nájmu bývalí nájemci pivovarské restaurace z Malého Rohozce. Pohostinství Beran bylo otevřeno 17. února t. r. V období koronavirových opatření bylo zhruba šest týdnů zavřeno, nyní je opět v plném provozu a na kvalitní a cenově dostupné jídlo do obce již přilákalo mnoho strávníků ze širokého okolí. V kulturním domě se pořádají různé akce, jako např. divadelní víkendy, různé přednášky (mj. diashow Pavly Bičíkové), z těch dalších pak je to cvičení hatha jógy, v provozu je dětský klubík atd. Vedení obce zastává správný názor, že kulturní dům nesmí být nevyužit. Ze sportovních akcí je třeba jmenovat „Závod okolo vlasti“, což je mezinárodní běžecký závod s tratěmi 800 metrů, 8 kilometrů kros a půlmaraton, dále pak je třeba jmenovat Vlastibořickou tenisku, Sedlišťské rozloučení s létem (29. 8. 2020) ad. Některé akce pořádají spolu se sousedními obcemi, Vlastibořice se rozhodně neuzavírají do sebe.

Obec nyní čeká investiční akce v podobě rekonstrukce ulice za kulturním domem, buduje se sportovní hřiště v místní části Jivina. Obec byla v minulosti neprávem opomíjena, vzhledem k akcím, které se zde odehrávají, si pozornost a návštěvu rozhodně zaslouží.
Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Související články (celkem 22)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.