JAK SE ŽIJE VE VLASTIBOŘICÍCH?

0

Obec Vlastibořice se nachází na severu správního obvodu ORP Turnov, žije v ní 341 obyvatel a má čtyři místní části: Vlastibořice, Jivina, Sedlíšťka a Slavíkov. Podle archeologických nálezů byla oblast osídlena již ve 2. tisíciletí př. n. l. a první písemná zmínka o obci je z roku 1352.

Z historických objektů v obci je nutné připomenout kostel sv. Kateřiny Alexandrijské z 12., resp. 13. století. Jedná se o jednu z nejstarších budov správního obvodu. Kolem tohoto kostela a tvrziště začaly vyrůstat další budovy, které však už zanikly. Zbytky tvrziště byly patrné ještě před 1. sv. válkou. Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské s kamenným oltářem a románským obloukem se v období baroka dočkal přestavby. Kostel by ale zásah restaurátorů potřeboval i dnes. V areálu hřbitova se nachází dřevěná zvonice ze 17. století. Kostel, zvonice i hřbitov jsou majetkem římskokatolické církve. Obec chce na jejich postupných rekonstrukcích s církví spolupracovat a do budoucna zvonici a kostel zpřístupnit veřejnosti.
V obci je množství novostaveb, počet obyvatel se zvýšil, bývalá škola byla přestavěna na dům s pečovatelskou službou.

Hostinec v centru Vlastibořic zve na domácí kuchyni i během týdne…

Vlastibořice žijí kulturním životem, v minulých letech se tu postupně zrekonstruoval kulturní dům včetně restaurace – tu ve výběrovém řízení získali do nájmu bývalí nájemci pivovarské restaurace z Malého Rohozce. Pohostinství Beran bylo otevřeno 17. února t. r. V období koronavirových opatření bylo zhruba šest týdnů zavřeno, nyní je opět v plném provozu a na kvalitní a cenově dostupné jídlo do obce již přilákalo mnoho strávníků ze širokého okolí. V kulturním domě se pořádají různé akce, jako např. divadelní víkendy, různé přednášky (mj. diashow Pavly Bičíkové), z těch dalších pak je to cvičení hatha jógy, v provozu je dětský klubík atd. Vedení obce zastává správný názor, že kulturní dům nesmí být nevyužit. Ze sportovních akcí je třeba jmenovat „Závod okolo vlasti“, což je mezinárodní běžecký závod s tratěmi 800 metrů, 8 kilometrů kros a půlmaraton, dále pak je třeba jmenovat Vlastibořickou tenisku, Sedlišťské rozloučení s létem (29. 8. 2020) ad. Některé akce pořádají spolu se sousedními obcemi, Vlastibořice se rozhodně neuzavírají do sebe.

Obec nyní čeká investiční akce v podobě rekonstrukce ulice za kulturním domem, buduje se sportovní hřiště v místní části Jivina. Obec byla v minulosti neprávem opomíjena, vzhledem k akcím, které se zde odehrávají, si pozornost a návštěvu rozhodně zaslouží.
Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.