KONEC VELKÉHO SNU (?)

0

Psal se rok 2004, když se začala rodit myšlenka o zřízení wellness centra na Všeni. Za nápadem stáli známý pražský architekt Martin Kotík a jeho žena Olga, rodačka z Turnova. Dne 28. ledna 2005 byla založena akciová společnost Wellness Centrum Všeň, bylo vykoupeno celkem 100 775 m² zemědělské půdy v oblasti mezi Všení a Dvorem Borčice, vlevo od silnice na Olešnici. Na vykoupených parcelách byl proveden archeologický průzkum a zdálo se, že již nic nebrání výstavbě velkolepého wellness centra, které nemá v Libereckém kraji obdoby.

Záměrem obou výše zmíněných bylo vybudovat za Všení, v místě zvaném Lavička, termální lázně. Místo pro tento účel bylo vybráno velice dobře. Leží v těsném sousedství CHKO Český ráj, v místě s celodenním slunečním svitem, v dojezdovém čase 10 minut od Turnova, 15 minut od Mnichova Hradiště a 13 minut od sjezdu z dálnice D/10 ve Březině.

Svou první myšlenku o vybudování termálních lázní Ing. arch. Kotík zdůvodnil tím, že vznikla v dopravní zácpě na dálnici v Rakousku. Tehdy uvedl: „U našich jižních sousedů je asi patnáct termálních lázní, do jedněch jezdíme s manželkou pravidelně dvakrát ročně. Když jsme stáli v koloně vozidel, tak si říkám, proč vlastně jezdíme tak daleko, když by termální lázně mohly vzniknout v Čechách.“
Autor myšlenky se poté seznámil s množstvím materiálů z geologického průzkumu a volba padla právě na Všeň, kde je možnost využití geotermální energie. Plánováno bylo, že bude vybudován 2,5 km hluboký vrt v místech, kde byl geologický průzkum prováděn již na konci 60. let minulého století. V této hloubce je totiž teplota horniny 80 °C a původní záměr tedy byl, laicky řečeno, vhánět podpovrchovou vodu do vrtu, kde mělo dojít k jejímu ohřevu a mineralizaci, a vnitřním potrubím pak měla být čerpána zpět na povrch. Ohřátá voda měla sloužit k vytápění hotelu, vyhřívání termálních lázní a venkovního koupaliště. Teplota vody v lázních měla dosahovat 36 °C.

Arch. M. Kotík projekt osobně představil v Turnově v listopadu 2007

Plánováno bylo, že zde bude stát hotel se 177 pokoji, kongresové centrum, vodní svět (termální bazény s kaskádami), sauna, sluneční svět, fitness, vodní termální jeskyně, ale i plavecký bazén s tzv. normální teplotou vody do 25 stupňů Celsia. Dále potom restaurace, obchody, čtyři byty pro zaměstnance a samozřejmě příslušně dimenzované parkoviště. V areálu mohlo najít práci asi 180 lidí, mělo tedy jít i o významného zaměstnavatele v regionu. Obec Všeň schválila změnu územního plánu s tím, že uvedené pozemky, které jsou dosud vedeny jako orná půda, budou převedeny na rekreační oblast a sloužit k výstavbě areálu. Podle územního plánu obce na těchto pozemcích žádná jiná stavební činnost, než je výstavba Wellness Centra Všeň, nepřichází v úvahu.
Zprvu byli všichni kolem plánem nadšeni. Později, když akciová společnost Wellness Centrum Všeň v roce 2008 požádala o dotaci z operačního programu Evropské unie ve výši 120 mil. Kč, aby mohla banka poskytnout úvěr na uskutečnění miliardového projektu, všichni v NÚTS II Severovýchod, který zahrnuje Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj, přes původní příslib dali od projektu ruce pryč. Investor tedy musel shánět peníze jinde, což v době nastupující ekonomické krize nebyl snadný úkol. Banky se obávaly do takových projektů vstupovat. Přesto investor počítal s tím, že se projekt podaří uskutečnit. Po archeologickém průzkumu byl vybrán dodavatel stavby a práce na výstavbě měly být zahájeny v červenci 2008 výše zmíněným vrtem.

Dodejme, že při archeologickém průzkumu v místě plánovaných staveb byly nalezeny zbytky sídliště z období mezi dobou bronzovou a starší dobou železnou, tedy z období před 2 500 až 3 200 lety. Byly zde rovněž nalezeny pozůstatky raně novověké usedlosti, která vznikla někdy v první polovině 16. stolení a vyhořela v období třicetileté války. K této usedlosti vedl asi kilometr dlouhý náhon ze Všeňského potoka.
Původně ohlášený záměr areál otevřít na podzim roku 2009 nevyšel, nevyšel ani žádný jiný termín. Ještě v roce 2014 manželé Kotíkovi počítali s tím, že se jim projekt podaří dotáhnout do konce a wellness centrum skutečně vznikne. V roce 2016 stále hledali investora, stavební povolení bylo nadále platné, ale nikdo záměr otce myšlenky nakonec neuskutečnil.

Návrh podoby všeňského areálu…

Nyní už je zřejmé, že sen o vybudování moderního rekreačního centra zůstane pouze na papíře. Pozemky v celkové výměře 100 775 m² jsou na internetu nabízeny k prodeji za 39 mil. Kč. Z náhledu do katastru nemovitostí je zřejmé, že pozemky dosud vlastní Wellness Centrum Všeň, a. s. V současné době je patrná i snaha CHKO Český ráj o ponechání pozemku v současné podobě, neboť „příroda si vzala pozemky zpět“, uhnízdil se zde ledňáček a zachování přírodního biotopu by bylo vhodné. Pozemky ale leží mimo hranice CHKO.
Na dotaz, zda nemá obavu, že obec ztratí kontrolu nad tím, co se s pozemky v budoucnu stane, starosta obce Radek Vytina odpověděl, že nikoliv, neboť z územního plánu je zřejmé, že pozemky jsou určeny pouze pro výstavbu rekreačního zařízení a nic jiného zde obec nepovolí. Spekulativní nakládání s nimi vyloučil, nehledě na to, že pozemky leží v těsném sousedství s CHKO. Do současné doby starostu obce nikdo nekontaktoval, vše se dozvídá pouze z médií. Ve hře jsou tedy podle jeho názoru pouze dvě možnosti – buď výstavba rekreačního zařízení, nebo navrácení pozemků do zemědělského půdního fondu.
Už teď je více než jisté, že pokud se nenajde nový investor, což je v současné době málo pravděpodobné, sen opravdu zůstane pouze snem. Domnívám se ale, že Všeň a její okolí by si povznesení turismu zasloužily.
Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

(Pozn. aut.: Zpracováno s využitím volně dostupných informací z médií – TvA, Deník, iDnes a další, využity též informace z katastru nemovitostí a obce Všeň.)

DODATEK
V době psaní tohoto textu byly pozemky dle náhledu do Katastru nemovitostí ČR stále ve vlastnictví Wellness Centra Všeň, a. s., aktuálně mají již nového vlastníka, a to Kouzelnou farmu s. r. o., Praha, jejímž statutárním orgánem a jednatelem je Petr Kotík. Společníky firmy jsou Wellness Centrum Všeň, a. s., Petr Kotík, Ondřej Kotík a Tereza Jablonská. Základní kapitál společnosti je 5 mil. Kč, společnost byla založena 4. prosince 2020. Sen tedy opravdu končí? Třeba ano, třeba ne. Uvidíme, jak se bude vše dál vyvíjet…

…zasazení areálu do krajiny

Související články (celkem 38)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.