Psal se rok 2004, když se začala rodit myšlenka o zřízení wellness centra na Všeni. Za nápadem stáli známý pražský architekt Martin Kotík a jeho žena Olga, rodačka z Turnova. Dne 28. ledna 2005 byla založena akciová společnost Wellness Centrum Všeň, bylo vykoupeno celkem 100 775 m² zemědělské půdy v oblasti mezi Všení a Dvorem Borčice, vlevo od silnice na Olešnici. Na vykoupených parcelách byl proveden archeologický průzkum a zdálo se, že již nic nebrání výstavbě velkolepého wellness centra, které nemá v Libereckém kraji obdoby.
Záměrem obou výše zmíněných bylo vybudovat za Všení, v místě zvaném Lavička, termální lázně. Místo pro tento účel bylo vybráno velice dobře. Leží v těsném sousedství CHKO Český ráj, v místě s celodenním slunečním svitem, v dojezdovém čase 10 minut od Turnova, 15 minut od Mnichova Hradiště a 13 minut od sjezdu z dálnice D/10 ve Březině.
Svou první myšlenku o vybudování termálních lázní Ing. arch. Kotík zdůvodnil tím, že vznikla v dopravní zácpě na dálnici v Rakousku. Tehdy uvedl: „U našich jižních sousedů je asi patnáct termálních lázní, do jedněch jezdíme s manželkou pravidelně dvakrát ročně. Když jsme stáli v koloně vozidel, tak si říkám, proč vlastně jezdíme tak daleko, když by termální lázně mohly vzniknout v Čechách.“
Autor myšlenky se poté seznámil s množstvím materiálů z geologického průzkumu a volba padla právě na Všeň, kde je možnost využití geotermální energie. Plánováno bylo, že bude vybudován 2,5 km hluboký vrt v místech, kde byl geologický průzkum prováděn již na konci 60. let minulého století. V této hloubce je totiž teplota horniny 80 °C a původní záměr tedy byl, laicky řečeno, vhánět podpovrchovou vodu do vrtu, kde mělo dojít k jejímu ohřevu a mineralizaci, a vnitřním potrubím pak měla být čerpána zpět na povrch. Ohřátá voda měla sloužit k vytápění hotelu, vyhřívání termálních lázní a venkovního koupaliště. Teplota vody v lázních měla dosahovat 36 °C.
Plánováno bylo, že zde bude stát hotel se 177 pokoji, kongresové centrum, vodní svět (termální bazény s kaskádami), sauna, sluneční svět, fitness, vodní termální jeskyně, ale i plavecký bazén s tzv. normální teplotou vody do 25 stupňů Celsia. Dále potom restaurace, obchody, čtyři byty pro zaměstnance a samozřejmě příslušně dimenzované parkoviště. V areálu mohlo najít práci asi 180 lidí, mělo tedy jít i o významného zaměstnavatele v regionu. Obec Všeň schválila změnu územního plánu s tím, že uvedené pozemky, které jsou dosud vedeny jako orná půda, budou převedeny na rekreační oblast a sloužit k výstavbě areálu. Podle územního plánu obce na těchto pozemcích žádná jiná stavební činnost, než je výstavba Wellness Centra Všeň, nepřichází v úvahu.
Zprvu byli všichni kolem plánem nadšeni. Později, když akciová společnost Wellness Centrum Všeň v roce 2008 požádala o dotaci z operačního programu Evropské unie ve výši 120 mil. Kč, aby mohla banka poskytnout úvěr na uskutečnění miliardového projektu, všichni v NÚTS II Severovýchod, který zahrnuje Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj, přes původní příslib dali od projektu ruce pryč. Investor tedy musel shánět peníze jinde, což v době nastupující ekonomické krize nebyl snadný úkol. Banky se obávaly do takových projektů vstupovat. Přesto investor počítal s tím, že se projekt podaří uskutečnit. Po archeologickém průzkumu byl vybrán dodavatel stavby a práce na výstavbě měly být zahájeny v červenci 2008 výše zmíněným vrtem.
Dodejme, že při archeologickém průzkumu v místě plánovaných staveb byly nalezeny zbytky sídliště z období mezi dobou bronzovou a starší dobou železnou, tedy z období před 2 500 až 3 200 lety. Byly zde rovněž nalezeny pozůstatky raně novověké usedlosti, která vznikla někdy v první polovině 16. stolení a vyhořela v období třicetileté války. K této usedlosti vedl asi kilometr dlouhý náhon ze Všeňského potoka.
Původně ohlášený záměr areál otevřít na podzim roku 2009 nevyšel, nevyšel ani žádný jiný termín. Ještě v roce 2014 manželé Kotíkovi počítali s tím, že se jim projekt podaří dotáhnout do konce a wellness centrum skutečně vznikne. V roce 2016 stále hledali investora, stavební povolení bylo nadále platné, ale nikdo záměr otce myšlenky nakonec neuskutečnil.
Nyní už je zřejmé, že sen o vybudování moderního rekreačního centra zůstane pouze na papíře. Pozemky v celkové výměře 100 775 m² jsou na internetu nabízeny k prodeji za 39 mil. Kč. Z náhledu do katastru nemovitostí je zřejmé, že pozemky dosud vlastní Wellness Centrum Všeň, a. s. V současné době je patrná i snaha CHKO Český ráj o ponechání pozemku v současné podobě, neboť „příroda si vzala pozemky zpět“, uhnízdil se zde ledňáček a zachování přírodního biotopu by bylo vhodné. Pozemky ale leží mimo hranice CHKO.
Na dotaz, zda nemá obavu, že obec ztratí kontrolu nad tím, co se s pozemky v budoucnu stane, starosta obce Radek Vytina odpověděl, že nikoliv, neboť z územního plánu je zřejmé, že pozemky jsou určeny pouze pro výstavbu rekreačního zařízení a nic jiného zde obec nepovolí. Spekulativní nakládání s nimi vyloučil, nehledě na to, že pozemky leží v těsném sousedství s CHKO. Do současné doby starostu obce nikdo nekontaktoval, vše se dozvídá pouze z médií. Ve hře jsou tedy podle jeho názoru pouze dvě možnosti – buď výstavba rekreačního zařízení, nebo navrácení pozemků do zemědělského půdního fondu.
Už teď je více než jisté, že pokud se nenajde nový investor, což je v současné době málo pravděpodobné, sen opravdu zůstane pouze snem. Domnívám se ale, že Všeň a její okolí by si povznesení turismu zasloužily.
Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz
(Pozn. aut.: Zpracováno s využitím volně dostupných informací z médií – TvA, Deník, iDnes a další, využity též informace z katastru nemovitostí a obce Všeň.)
DODATEK
V době psaní tohoto textu byly pozemky dle náhledu do Katastru nemovitostí ČR stále ve vlastnictví Wellness Centra Všeň, a. s., aktuálně mají již nového vlastníka, a to Kouzelnou farmu s. r. o., Praha, jejímž statutárním orgánem a jednatelem je Petr Kotík. Společníky firmy jsou Wellness Centrum Všeň, a. s., Petr Kotík, Ondřej Kotík a Tereza Jablonská. Základní kapitál společnosti je 5 mil. Kč, společnost byla založena 4. prosince 2020. Sen tedy opravdu končí? Třeba ano, třeba ne. Uvidíme, jak se bude vše dál vyvíjet…
Související články (celkem 41)
- ROVENSKO POD TROSKAMI – MĚSTO S REBELANTSKÝMI ZVONY
- SYCHROV – OBEC SE STÁTNÍM ZÁMKEM
- OLEŠNICE – OBEC SE ZŘÍCENINOU HRADU
- SVIJANSKÝ ÚJEZD – PŘÍJEMNÁ OBEC K ŽIVOTU
- SVIJANY – OBEC PROSLAVENÁ PIVEM A MOUKOU
- PĚNČÍN – OBEC S OVOCNÁŘSKOU TRADICÍ
- PŘEPEŘE SLAVÍ 700 LET
- PACEŘICE – OBEC ZNÁMÁ PŘEDEVŠÍM MEZI ŘIDIČI
- KLOKOČÍ – MALEBNÁ VÍSKA POD SKALAMI
- HRUBÁ SKÁLA – OBEC V SRDCI ČESKÉHO RÁJE
- VŠEŇ – OBEC NA ROZHRANÍ TŘÍ OKRESŮ
- OHRAZENICE – OBEC, KTERÁ SI UHÁJILA SAMOSTATNOST
- VYSKEŘ – OBEC S DALEKÝMI VÝHLEDY
- SOBĚSLAVICE – OBEC ŽIJÍCÍ POKLIDNÝM ŽIVOTEM
- KACANOVY – OBEC, JÍŽ DALI JMÉNO ITALŠTÍ BRUSIČI
- LAŽANY: OBEC S VŮNÍ OVOCE
- PŘÍŠOVICE – OBEC S TVÁŘÍ MĚSTA
- RAKOUSY – OBEC V ÚDOLÍ ŘEKY JIZERY
- KARLOVICE – OBEC V SRDCI ČESKÉHO RÁJE