HRUBÁ SKÁLA – OBEC V SRDCI ČESKÉHO RÁJE

0

Obec Hrubá Skála se nachází ve vzdálenosti asi osm kilometrů jihovýchodně od Turnova. Má rozlohu 13 800 hektarů, což ji řadí po Mírové pod Kozákovem a Turnovu na třetí místo dle rozlohy v rámci ORP Turnov. Střední nadmořská výška je 287 metrů nad mořem, trvale zde žije v 355 domech 633 obyvatel. Vzhledem k tomu, že se jedná o obec hojně vyhledávanou turisty, najdeme zde i mnoho rekreačních a ubytovacích objektů, sloužících k aktivnímu odpočinku milovníků přírody Českého ráje. Obec je složena z částí Hrubá Skála, Bohuslav, Borek, Doubravice, Hnanice, Krčkovice, Rokytnice a Želejov. Nejvíce obyvatel žije v Doubravici (314), nejméně v Bohuslavi (13) a Želejově (8).

Obec řídí devítičlenné zastupitelstvo, v jehož čele stojí starosta Michal Najman a místostarosta Aleš Vaníček. Oba jsou ve funkci od roku 2018.

Když se řekne Hrubá Skála, každému se ihned vybaví zámek stojící na skalách na východním okraji přírodní rezervace Hruboskalsko. Vznikl přestavbou hradu Skála postaveného ve 14. století pány z Valdštejna, současná podoba zámku pochází z roku 1859, kdy jej nechali přestavět Lexové z Aehrenthalu. V roce 1945 připadl zámek státu, do roku 1990 sloužil jako rekreační zařízení ROH. Později byl přestavěn na hotel, v současné době je jeho vlastníkem společnost TENMAR 95 s. r. o. a jako hotel je využíván dosud.

Na zámek vede kamenný most se sochami sv. Floriána a Vavřince. Nedaleko zámku směrem k Valdštejnu se nachází Mariánská vyhlídka s úžasnými rozhledy na zámek a skalní město. V těsném sousedství zámku stojí hotel Štekl, který však je v provozu pouze v letní turistické sezoně. K dalším ubytovacím zařízením patří penziony Jana, Polepšovna, V Ráji, Olda či Terezka, množství ubytovacích možností nabízejí soukromé chalupy a apartmány. U rybníku Vidlák je veřejné tábořiště, které ale v současné době doplatilo na uzavření tamní vyhlášené restaurace.

V souvislosti s názvem obce si každý rovněž hned vybaví Hruboskalské skalní město. To se nachází na katastru Hrubé Skály a sousedních Karlovic. Dalším turistickým lákadlem jsou Podtrosecká údolí s rybníky o celkové rozloze zhruba 32 hektarů, a to Rokytňákem, Hrudkou, Krčákem, Vidlákem a Věžákem, z nichž dva posledně jmenované jsou známé především z filmu „Jak dostat tatínka do polepšovny“. Z dalších filmů, které zde byly natáčeny, je třeba jmenovat zejména „Tenkrát v ráji“, snímek pojednávající o životě nejlepšího českého horolezce Josefa Smítky za 2. světové války.
K památkám v obci kromě zámku patří Řezníčkova vila, kde sídlí obecní úřad, kaple Andělů strážných v Krčkovicích, bývalý pivovar, novorenesanční budova hotelu Štekl, kostel sv. Josefa a několik výklenkových kaplí a křížů.

V obci je k dispozici mateřská a základní škola pro 1. až 5. ročník, prodejna smíšeného zboží, jejíž součástí je i občerstvení, v těsném sousedství obce slouží prodejna smíšeného zboží také v Radvánovicích. Obcí po silnici I/35 jezdí autobus z Turnova na Jičín a Rovensko pod Troskami, vlakové spojení je možné po trati Turnov – Jičín se zastávkami Hrubá Skála (v Radvánovicích) a Borek pod Troskami, kde v těsném sousedství zastávky láká k návštěvě Motomuzeum. V letní turistické sezoně projíždí Hrubou Skálou turistické cyklobusy. Restaurace v Borku pod Troskami a u rybníku Vidlák byly uzavřeny, mimo letní turistickou sezonu je mimo provoz i Hotel Štekl.
V obci panuje rovněž čilý spolkový život, působí zde SDH Hrubá Skála, Hnanice a Krčkovice, Myslivecké sdružení Valdštejn a Radeč, horolezecký oddíl TJ Český ráj, spolek Hruboskalák a tenisový klub.

A jak hodnotí život v obci její starosta Michal Najman?
„V obci žiji od narození a jsem hrdý obyvatel Hrubé Skály. Život zde, z mého pohledu, považuji za dobrý a myslím, že pro to hovoří i počet obyvatel. Přicházejí mladé rodiny s dětmi a rodí se noví občánci. Zejména příroda a umístění obce do krás Českého ráje, ale i dostupnost Turnova, dělají z naší obce žádanou lokalitu.
Za čtyři roky starostování se mnohé povedlo. Například postavit cyklostezku Hnanice – Borek podél silnice I/35, část chodníku v Doubravicích od železniční stanice Hrubá Skála ke škole, pro výjezdovou jednotku hasičů pořídit vozy VW Crafter a cisternu Scania. Za největší úspěch ale považuji vyřešení téměř 20letého sporu o pozemek u základní školy, kvůli kterému nemohla být škola opravována ani rozšiřována. Díky tomu jsme během loňských letních prázdnin vybudovali přístavbu šaten pro ZŠ a MŠ. Školu považuji za velice důležitou část obce, a proto plánujeme její celkovou rekonstrukci, kterou budova z konce 19. století bezpochyby potřebuje.
Za zmínku také stojí Řezníčkova vila, která je sídlem obecního úřadu. Vila, postavená v roce 1901 bývalým majitelem Hruboskalského pivovaru dle návrhu Jana Vejrycha, je kulturní památkou a oblíbeným místem pro konání svatebních obřadů. V roce 1998 vilu od restituentů pro obec zakoupil turnovský mecenáš a rodák z Radvánovic, pan B. J. Horáček. Jak mnoho návštěvníků tvrdí, jedná se o jeden z nejkrásnějších obecních úřadů v okolí a je skutečně radost tu pracovat.
Bohužel ale i u nás se potýkáme s problémy, které mě trápí. V turistické sezoně je to zejména nedostatek parkovacích míst, proto hodně vídáme zaparkovaná auta na lesních cestách, podél silnic a na místech, která k tomu nejsou určena. V poslední době se stále častěji setkáváme s odloženými odpady na různých místech obce. Co ale považuji za opravdu neodpustitelné, je už několikátý případ odhození uhynulých zvířat do vodního toku.
Závěrem bych chtěl zmínit, že si velice vážím všech spolků a jejich členů, ale i jednotlivců v obci, kteří jsou ochotni pomoci s pořádáním kulturních a společenských akcí, údržbou zeleně a pořádku na veřejných prostranstvích.“

Připravil: Vlastislav Šnajdr, vlastasnajdr@seznam.cz

Související články (celkem 25)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.