POČASÍ NA TURNOVSKU V ČERVNU A O PRÁZDNINÁCH

0

Nadcházející závěr jara a nastupující léto nám jistě přinesou mnoho krásných a teplých dnů, ale i některé anomální jevy počasí, které jsou s létem spojené. Dlouhodobý výhled na léto předpokládá na Turnovsku srážkově a teplotně mírně nadprůměrný cyklus s tím, že vlhčí počasí s denními maximy mezi 19 až 26 °C lze očekávat zejména v prvních dvou dekádách června a první dekádě července. V ostatním období se dočkáme snáze i tropických hodnot.

Převažující ráz proudění bude v první polovině léta až na krátké výjimky od západu až jihozápadu, konec července a srpen ukazuje spíše na jižní až východní proudění. Počátkem září se opět více prosadí atmosférická cirkulace ze západních směrů.

I na Turnovsku a v Pojizeří se zejména ve vlhčích cyklech léta mohou objevovat přívalové srážky spojené s bouřkami. Kroupy hrozí letos zejména v oblastech od Drábských světniček přes všeňské hřebeny až do podtroseckých údolí a na Jilemnicko. V sušší části léta se mohou objevit izolované nefrontální bouřky, které mohou na malém území přinést lokálně vydatný déšť, a to zejména severně a severozápadně od Turnova a v oblasti Krkonoš a kozákovského hřebene.

 

Vzácné úkazy, jako jsou húlavy či slabší tornáda, se mohou vyskytnout prakticky kdekoliv, ale jejich ničivá síla bývá v porovnání s klasickými silnými tornády (síla F2 až F5) velmi nízká. Tyto jevy zpravidla rychle v našich podmínkách zaniknou a poničí maximálně nepatrnou část území, většinou mimo obydlené oblasti.

 

Čeká nás tedy spíše příjemné počasí nadcházejícího léta s předpokladem dostatku srážek, což slibuje zemědělcům dobrou úrodu a houbařům hody…

 

Příjemný červen a pěkné léto!

Vlastík Brůček, APC Turnov, tel. 603 544 715, brucek.vlastimil@seznam.cz

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.