UTAH, OMAHA, GOLD, JUNO, SWORD (6. 6. 1944)

0

Před sedmdesáti lety začala dosud největší obojživelná vojenská oprace zvaná Overlord. Odehrála se na pěti pustých plážích Basse Normandie (Dolní Normadie). Pravda, ty pláže nebyly úplně pusté, neboť byly důmyslně opevněny okupanty. Atlantický val je soustava opevnění na pobřeží Atlantického oceánu, kterou nacisté budovali poučeni chybami budovatelů podobných valů (Maginotovy linie, československé opevnění). I těchto pět pláží, které spojenci pojmenovali krycími názvy Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword, bylo poseto dělostřeleckými bateriemi, bunkry, opevněnými pozorovatelnami a střílnami. Přes tyto pláže se během asi šesti dnů (6. až 12. června 1944) dostalo na francouzské území zhruba 320 tisíc vojáků, 100 tis. tun vojenské techniky.

n201406061417_oso_42_014_Point_du_HocOperaci provázela neuvěřitelná odvaha spojeneckých vojáků podložená vírou v to, že bojují za správnou věc. Úspěch této operace byl jedním z rozhodujících zlomů druhé světové války, od jejíhož konce uplyne sedmdesát let v příštím roce.
Navštěvovat bojiště z druhé světové není zrovna libůstkou mladé generace. Pláže v Normandii mají tu výhodu, že všechna místa, která mohou návštěvníci vidět, jsou vybavena perfektním informačním servisem. Památníky, muzea, venkovní expozice, vojenské hřbitovy, pietní místa.

n201406061431_oso_43_014_Ouistreham_kanadsky_hrbitovČtyřicetičlenná skupina turnovských gymnazistů postupně navštívila (vezmu-li to od Utahu po Sword): německý vojenský hřbitov v Huisnes, Cherbourg (pevnost Roule), Ste Mere Eglise (muzeum parašutistů a operace Neptun), dělostřeleckou baterii St. Marcouf, památník gen. Leclerca, Musée Utah (vylodění na pláži Utah),  německý vojenský hřbitov v La Cambe, bojiště Pointe du Hoc, památník  na pláži Omaha, Musée Omaha, americký vojenský hřbitov v Colleville St. Laurent,  Musée Overlord, britský vojenský hřbitov a muzeum bitvy o Normandii v Bayeux, dělostřeleckou baterii v Longue sur Mer, Arromanches (zbytky plovoucího přístavu Mullberry), Juno Beach Center (kanadské jednotky), kanadský vojenský hřbitov v Beny sur Mer, velký bunkr v Ouistrehamu (v tomto městě budou letošní oslavy), Paegasus Bridge (most pře řeku Orne, který v noci na 6.6. 1944 získali Britové pod vedením Johna Howarda), dělostřeleckou baterii v Merville sur (sem letos přijede princ Charles – přípravy jsou velkolepé), britský vojenský hřbitov v Ranville, památník a muzeum v Caen, zámek La Roche Guyon (sídlo maršála Rommela).

n201406061430_oso_43_014_Merville_ucastnici_zajezduStudenti měli možnost posoudit rozdílnost pláží (plochost pláže Utah, terénní členitost pláže Omaha), pochopili, že ve Spielbergově filmu Saving Private Ryan (Zachraňte vojína) je prvních dvacet minut takřka autentických, mohli poznat a ztotožnit se s příběhy, které vylodění provázely (parašutista John Steel, který zůstal viset na věži kostela v Ste Mére Eglise, příběh bratří Nilandů, podle něhož vznikl Ryan, úchvatný příběh generála Theodora Roosvelta, britského velitele Johna Howarda).
Mohli být zároveň hrdi na to, že jsou Češi, protože mezi vlajkami u jednotlivých památníků byla i ta česká.

Miroslav Vávra, ředitel gymnázia Turnov
vavra@gytu.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.