POČASÍ SLAVÍ „BENÁTSKOU NOC“, NA EXTRÉMY SI BUDEME MUSET ZVYKNOUT

0

Ve čtvrtek 8. října jsme v Turnově zaznamenali letní den s teplotou 25°C a na slunci i nad 30°C, o několik dní později byl již Kozákov pod sněhem a ve středu 14. října sněžilo i v Turnově! Panečku, jdeme přímo z léta do zimy! Je to normální? Takovéto rychlé teplotní výkyvy příliš normální nejsou, ale z minulých let jsme si už zvykli, že jsou potlačeny jarní a podzimní periody a počasí jde z extrému letního do zimního a naopak. Co se týká sněžení v Turnově v polovině října, není to nic výjimečného, naposledy byl tento jev zaznamenán před šesti lety. Nicméně – ke standardnímu nástupu sněhové pokrývky na Turnovsku dochází zhruba o měsíc později, kolem 15. listopadu.

Bude ještě teplo? Ano, ještě budou příjemné dny se sluníčkem, ale velmi chladná rána a denní teploty se již zřídka přiblíží dvacítce, spíše se budou pohybovat v rozmezí mezi deseti až šestnácti stupni (právě příští týden by měl být v podobných teplotních intencích). Díky tomu, že bude docházet k prochlazování zemského povrchu, lze očekávat také výskyt častějších ranních mlh nebo nízké oblačnosti, která se často může udržet po většinu dne a tím zabrání vzestupu denních teplot.

Co způsobilo letošní brzký vpád zimního počasí? Z vyšších šířek Atlantiku se vlhký oceánský vzduch začal pohybovat v severozápadním proudění nad naše území a Balkán. Tam se roztočila nová tlaková níže a postupovala nad Slovensko a Polsko a naše republika byla na její zadní straně již v chladném vzduchu. Tato výrazná cyklóna ještě více stahovala k jihu ze Skandinávie další chladný vzduch a nastalo zimní počasí.

 

Vlastík Brůček, APC Turnov

e-mail: brucek.vlastimil@seznam.cz

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.