OHLÉDNUTÍ ZA ROKEM 2020

0

Víte jak je to u fotbalistů či hokejistů, když se zápas nepovede? Rychle na něho zapomenout a soustředit se na další. A tak je to i s rokem 2020! Jaký byl uplynulý rok? Výjimečný, přelomový, hodný zápisu do kronik, protože od války k takovému omezení veřejného života v Česku nedošlo. Takže shrnuto, byl to rok, na který by bylo opravdu dobré co nejrychleji zapomenout a doufat, že ten nadcházející už bude lepší a lidstvo celosvětovou pandemii koronaviru, která de facto zásadně negativně ovlivnila celosvětové hospodářství, společnými silami porazí!

V tradičním „kronikářském“ zápise jsme zaznamenali, jak jsme tento výjimečný rok prožívali na Turnovsku. Náš přehled si nedělá ambice být vyčerpávající…

LEDEN

* ŽLOUTENKA. V lednu byly evidovány v Turnově tři případy onemocnění akutní žloutenkou typu A. Všechny případy se vztahovaly k epidemii započaté v 16. týdnu roku 2019. Ve zmíněné epidemii bylo evidováno celkem 126 případů onemocnění u osob z Libereckého kraje, dále 10 případů onemocnění u osob s bydlištěm mimo náš kraj. U 87 nemocných byla zjištěna vazba na Turnov.
* ANTIMONY 77. Odhodlání v tvářích mladých mužů z Roty Nazdar. Opakovaně zněla Rovenskem pod Troskami v sobotu 11. ledna myšlenka související s hrdinskou smrtí příslušníků paraskupiny Antimony, kteří svůj život před 77 lety obětovali za životy nás ostatních. Každoroční setkání na upomínku dvou parašutistů, Františka Závorky a Lubomíra Jasínka, opět připravili členové Klubu vojenské historie Rota Nazdar a města Rovenska pod Troskami.
* TURNOVŠTÍ NA ČEŇKA PACLTA NEZAPOMÍNAJÍ. Asi stovka lidí přišla na přednášku o životních osudech dobrodruha Čeňka Paclta (1813–1887), který v 19. století jako první Čech stanul na pěti kontinentech. O jeho až neuvěřitelných životních osudech vypráví nová kniha ředitele turnovské knihovny Jaroslava Kříže, který ji na přednášce ve čtvrtek 23. ledna v pobočce knihovny na nádraží zájemcům osobně představil.
* LYŽOVÁNÍ VE STRUHÁCH. Ale pouze na malém dětském provázkovém vleku a jen na části sjezdovky. Tuto část areálu se podařilo Klubu lyžařů Turnov zprovoznit v sobotu 25. ledna dopoledne pro potřeby dětí z lyžařské školy. A to bylo v této sezoně vše, vlek se nerozjel…
* POSLEDNÍ LEDEN A TŘINÁCT NAD NULOU! PADL TEPLOTNÍ REKORD! 31. leden 2020 a teplota v Turnově 12,9 ˚C. Jde o rekordní teplotu naměřenou k tomuto dni za téměř 50 let pozorování místního APC.

Vlek ve Struhách se až na jedno dopoledne v této sezoně nerozjel…

ÚNOR

* ZA MÍLOU HOLASEM. Býval to věkem asi nejstarší herec v zemi, který aktivně hrál divadlo. V představeních turnovských ochotníků vystupoval ještě ve svých devadesáti letech. Až na poslední roky se uchýlil do Domova důchodců Pohoda. Miloslav Holas se vloni na podzim dožil nádherných 100 let! Jeho životní pouť se uzavřela v sobotu 1. února.
* JIZERA DOSÁHLA PRVNÍHO STUPNĚ. V úterý 4. února vpodvečer dosáhla Jizera na odečtu v Železném Brodě prvního stupně povodňové aktivity. Vzestup hladiny byl dán intenzivním deštěm a táním sněhu na horách.
* JAKUB OMA JE OPĚT KRÁLEM TURNOVSKÉHO SPORTU. Již po deváté je nejlepším sportovcem Turnova za uplynulý rok Jakub Oma z oddílu radiového orientačního běhu TJ Turnov.
* KOMENSKÉHO ULICE. Začala oprava Komenského ulice, neprůjezdná bude až do září. Zhotovitelem stavby je 1. jizerskohorská stavební společnost z Hodkovic nad Mohelkou. Po výměně inženýrských sítí přijde na řadu i nový povrch.
* DVA TISÍCE LIDÍ NA MASOPUSTU NA DLASKOVĚ STATKU. Jestliže v roce 2019 zavítalo na masopust na Dlaskův statek v Dolánkách rekordních jeden a půl tisíce návštěvníků, tentokrát jich v sobotu 15. února bylo ještě o pět stovek víc. Chvíli byl zájem na hranici možností památky, částečně musel být omezen provoz vlastního statku, zejména pavlače, která trpěla pod náporem zájemců nejvíc. Tradiční masopustní masky předvedli samotní muzejníci ve spolupráci s folklorními soubory Hořeňák z Lázní Bělohradu a Šafrán z Jablonce nad Nisou. K tanci i poslechu hrála turnovská kapela Různá dobrá společnost.
* MARIO KUBAŠ OPĚT (NE)ŠOKOVAL TURNOVSKÉ PUBLIKUM. V pátek 21. února večer proběhlo slavnostní zahájení již 25. ročníku divadelního festivalu Modrý kocour, druhé největší přehlídky amatérského divadla v České republice. Již pátý ročník stojí v jeho čele Mario Kubaš, absolvent zdejšího gymnázia, poté herec, televizní redaktor, vysokoškolský pedagog a jachtař. Divadelní přehlídka proběhla za vzrůstajícího zájmu diváků.
* DEMOLICE OBJEKTU FOKUSU VE SKÁLOVĚ ULICI. V pondělí 24. února začala demolice objektu za Novou radnicí ve Skálově ulici, kde donedávna sídlil Fokus, nezisková organizace, jejímž posláním je pomáhat občanům s duševním onemocněním a mentálním postižením při jejich začleňování do společnosti. Služby nyní Fokus poskytuje v náhradních prostorách v domě čp. 84 naproti muzeu. Nové komunitní centrum bude otevřeno na jaře 2021.
* V SOUVISLOSTI S KORONAVIREM PŘIJALY HYGIENA I LIBERECKÝ KRAJ PREVENTIVNÍ OPATŘENÍ. 26. února na společné schůzce si zástupci Libereckého kraje, Krajské hygienické stanice v Liberci a složky Integrovaného záchranného systému dohodli další postup v prevenci proti výskytu koronaviru. V souvislosti s dalším šířením onemocnění covid-19 v Evropě také projednali opatření na území Libereckého kraje.
V prvé řadě Krajská epidemiologická komise („komise“) doporučuje omezit cestování do oblastí s komunitním výskytem onemocnění a dále doporučuje pečlivě zvážit jakoukoliv cestu do zahraničí.
* TURNOVSKÉ LOKOMOTIVNÍ DEPO OBSADILI FILMAŘI. V posledním únorovém týdnu natáčel zahraniční štáb na několika místech v Liberci pokračování fantasy seriálu Carnival Row v hlavní roli s Orlando Bloomem (mj. Legolas v trilogii Pán prstenů, Piráti z Karibiku, Trója…). V pátek 28. února si filmaři odskočili do lokomotivního depa v Turnově, kde měli k dispozici několik parních lokomotiv s historickými vagóny, na místě bylo hodně komparzistů v historických vojenských uniformách.

Snímek ze zahájení Modrého kocoura 2020

BŘEZEN

* NOVÉ BYTY NA VÝŠINCE. Celkem 51 nových bytů a k tomu asi šest desítek parkovacích míst vznikne v novém bytovém komplexu na Výšince mezi ulicemi Rubínovou a U Tří svatých. První byty by mohly být k dispozici do tří let.
* ORP TURNOV SE PODAŘILO ZACHRÁNIT. Podpisem prezidenta republiky pod novelu zákona o územním členění státu skončilo několikaleté martýrium Turnova za zachování svého správního obvodu, tzv. obce s rozšířenou působností. V původním návrhu zákona totiž bylo, že všechny obce v rámci ORP musí být v jednom okrese, což by znamenalo, že Turnov by jen s částí obcí přešel buď do okresu Semily, nebo okresu Liberec. Nakonec se právě pro Turnov podařilo prosadit výjimku a obce mohou zůstat v okresech Jablonec nad Nisou, Liberec a Semily a přesto patřit do ORP Turnov. Jak uvedl starosta města Tomáš Hocke, bylo to maximum, co se podařilo vyjednat. Na iniciativu zřízení okresu Turnov nikdo neslyšel. Ze současných obcí, které pod ORP Turnov spadají, chce pouze Frýdštejn odejít k Jablonci nad Nisou.

Snímek z posledního hokejového utkání jarní části

* BŘEZNA A SPOL. VYDĚSILI JIČÍN A PORVOU SE O FINÁLE! Turnovští hokejisté dokázali zopakovat senzační výkon a favorizovaný Jičín zaskočili i v pátek 6. března na svém ledě. I přes občasnou nepřízeň hlavního rozhodčího Zavřela se Turnovu cesta do finále nezavřela, a kdo si to o titul vítěze krajské ligy rozdá s Frýdlantem, se uvidí už v neděli. Bohužel – soutěž zůstala nedohrána.
* VLÁDA ČR VYHLÁSILA NOUZOVÝ STAV. Vláda ČR 12. března na dobu 30 dnů vyhlásila v souvislosti s pandemií koronaviru nouzový stav.
* ZÁPIS DO HISTORIE: LOUTKÁŘSKÝ FESTIVAL SE KONAL BEZ DIVÁKŮ. Vloni 1 650 diváků, letos v sobotu 14. března v hledišti turnovského divadla nebyl nikdo, resp. pouze členové souborů a odborná porota. Takhle si opravdu jubilejní třicátou loutkářskou přehlídku Turnovský drahokam nikdo nepředstavoval, nicméně podle nejnovějších opatření Vlády ČR bylo možné ji uspořádat do účasti 30 lidí, což dalo zhruba počet účinkujících s porotou.
* KARANTÉNA. Vláda ČR v neděli 15. března pozdě večer ještě zpřísnila dříve přijatá opatření, zavedla karanténu na celém území České republiky. Jak bylo zdůrazněno, nejdůležitější je, aby lidé chodili do práce a potom si obstarali to nejnutnější a šli domů. Postupně se uzavřela celá ekonomika, všechny kulturní a sportovní akce byly zrušeny, uzavřeny byly restaurace a nákupní centra. Některé firmy přestaly fungovat, uzavřeny byly všechny školy vyjma mateřských. Nemocnice přestaly provádět plánované operace. Uzavřeny byly také hranice se sousedními státy. Lidé se snažili opatření dodržovat, zkušenosti s nákazou byly minimální, ve společnosti panovaly obavy…
* VÝZVA TURNOVSKÉ RADNICE ZE 17. BŘEZNA REAGUJÍCÍ NA NEDOSTATEK ROUŠEK. Nechceme čekat na dodávku slibovaných roušek od vlády, rozhodli jsme se proto podniknout své kroky vlastní cestou. Hledáme šikovné švadleny, kutily, maminky na mateřské, všechny, kteří jsou s dětmi doma a pracují z domova, aby pomohli Turnovu ušít roušky. Výzva se setkala s úspěchem, lidé doma šili roušky a zásobili domovy důchodců a zdravotnická zařízení. Turnovská radnice obdržela i 400 ručně šitých roušek jako dar od našich vietnamských spoluobčanů.
* CHMURNÁ DOBA MÁ SVĚTLÉ CHVÍLE. Vietnamský majitel největšího obchodu v Rovensku pod Troskami na náměstí rozdává lidem ušité ochranné roušky, obec Kacanovy nechala do každého domu doručit provizorní ochranné roušky podle počtu obyvatel v nemovitosti, divil se jeden turnovský občan, který volal starostovi, že nemůže ven, protože nemá nic, co by použil na ochranu obličeje, a za hodinu mu byla dodána náhradní rouška. Vietnamský provozovatel obchodu v horní části Nádražní ulice věnovat minerálky za 10 tisíc turnovským zdravotníkům. Nepřekvapila humanitární organizace ADRA, která sdružuje lidi, kteří chtějí pomáhat s těmi, kteří potřebují pomoc. Ta přišla s nabídkou, že zabezpečí nákupy pro seniory a lidi, kteří jsou nuceni trávit čas doma v karanténě a nemají jinou možnost. Bylo slyšet prosté příběhy, že pro lidi je samozřejmostí pomoci bližnímu s nákupem nebo vyřízením nejnutnějších věcí. Pandemie na jaře spojila Česko!

Dobrovolníci z ADRY nakupují pro seniory

* LETOŠNÍ ZIMNÍ SEZONA BYLA TŘETÍ NEJMÍRNĚJŠÍ ZA UPLYNULÝCH 15 LET. Zima doposud byla z pohledu silničářů v Libereckém kraji mírná. Teplejší byly pouze zimy v letech 2013/2014 a 2006/2007. Úspora nákladů se odhaduje zatím na 30 mil. Kč.
* PRVNÍ NAKAŽENÝ KORONAVIREM V TURNOVĚ. V nočních hodinách v pátek 20. března byl starosta města Tomáš Hocke informován Krajskou hygienickou stanicí Libereckého kraje o prvním případu nakažené osoby koronavirem v Turnově. Nakažený má cestovatelskou anamnézu z Itálie. „Ihned po návratu z dovolené ukázněně nastoupil do karantény. V této chvíli je hospitalizovaný a na nejbližší osoby, které se s osobou stýkaly, byla uvalena karanténní opatření,“ sdělil starosta. Doplnil, že se jedná o poměrně malý počet osob. Celkově se jednalo o devátý případ nákazy v Libereckém kraji. Druhý nakažený byl v Turnově zaznamenán 25. března. „Měli bychom počítat s tím, že za měsíc nebo dva můžeme onemocnět, to je přirozené a zřejmě bude vývoj tímto směrem postupovat. Chránit se musí ti nejvíc zranitelní, senioři nad 65 let a chronicky nemocní,“ uvedl starosta Hocke. Nemocní, kteří potřebují hospitalizaci, budou odváženi do nemocnice v Liberci na infekční oddělení. Město Turnov také nakoupilo ze svých prostředků 400 respirátorů, které byly předány do Domova důchodců Pohoda, hasičům, městské polici, úředníkům radnice, do supermarketů a na benzinové pumpy.
* POLICISTÉ A HASIČI Z KRAJE SI PŘEVZALI PRVNÍ DÁVKU OCHRANNÝCH NANOFILTRŮ. První zkušební vzorky filtrů z nanovláken do ochranných roušek si 27. března na Krajském úřadu Libereckého kraje převzali zástupci Policie České republiky a Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Nanofiltry, které nechává vyrábět Liberecký kraj ve spolupráci s firmami Elmarco a Drylock, nejsou na prodej. Dostanou je zdarma policisté, hasiči a záchranáři v Libereckém kraji, následně je obdrží obce v regionu. Poté se budou distribuovat bezplatně složkám Integrovaného záchranného systému v rámci celé České republiky.

DUBEN

* KORONAVIRUS: STAV K 2. DUBNU 18.00 HODIN: V okrese Jablonec nad Nisou je nakažených 53 lidí, o jednoho méně v okrese Liberec, okres Semily má 18 nakažených, okres Česká Lípa čtyři. V Turnově je evidováno šest nakažených koronavirem.
* „PŘEŽIJE-LI KULTURA, PŘEŽIJE NÁROD“. Známý citát ekonoma, mecenáše a sběratele Jana Viktora Mládka, manžela významné mecenášky a sběratelky umění Medy Mládkové, si vybrala skupina pracovníků kulturních organizací z Libereckého kraje za motto kampaně, která má v této pohnuté době poukázat na důležitou roli kultury ve společnosti.  Zapojily se i turnovské kulturní instituce.
* AMATÉRSKÉ FOTBALOVÉ SOUTĚŽE VERSUS KORONAVIRUS – 0:1! V úterý 7. dubna se výkonný výbor FAČR rozhodl ukončit soutěžní ročník 2019/2020 dnem 8. dubna 2020 z důvodu virové pandemie. V „historické“ sezoně krom výjimek daných vyhlášeným opatřením nikdo nepostupuje a nikdo nesestupuje.
* LIBERECKÝ KRAJ MÁ DVĚ OBĚTI KORONAVIRU. Ve čtvrtek 9. dubna oznámila Krajská hygienická stanice v Liberci první dvě úmrtí na koronavirus v rámci Libereckého kraje. První úmrtí bylo oznámeno ve čtvrtek dopoledne, oběť byla starší 60 let. Týž den odpoledne bylo oznámeno úmrtí devadesátiletého muže z Domova seniorů ve Františkově v Liberci, který byl hospitalizovaný od 23. března. Aktuálně bylo k tomuto dni v Libereckém kraji hlášeno 169 nakažených. V okrese Semily 31, v Turnově osm. V České republice bylo ve čtvrtek 9. dubna vpodvečer 5 467 nakažených, 112 lidí zemřelo, 301 se uzdravilo.
* LETNÍ TEPLOTY VYLÁKALY VÍCE LIDÍ DO PŘÍRODY. Perné dva velikonoční dny mají za sebou strážníci turnovské městské policie. Slunečná a teplá sobota 11. a neděle 12. dubna. Příjemné jarní počasí vylákalo do přírody stovky lidí. „Musím konstatovat, že jsme to čekali horší,“ říká velitel městské policie Luboš Trucka. Strážníci postupně projížděli všechny známé turistické lokality, kde dohlíželi především na to, aby vzhledem k platnosti vládních nařízení nedocházelo ke srocení lidí, a tam, kde je to povinné, aby lidé také nosili roušky. Parkoviště na exponovaných místech byla po nájezdu lidí z minulého týdne zavřená.
* UVOLNĚNÍ STÁVAJÍCÍCH OPATŘENÍ PROBĚHNE V PĚTI VLNÁCH. V úterý 14. dubna vpodvečer předložila Vláda ČR veřejnosti možný scénář rozvolnění současných opatření. Jak bylo zdůrazněno, vše samozřejmě závisí na tom, jestli se v naší zemi podaří udržet vývoj kolem epidemie koronaviru víceméně pod kontrolou.
– V pondělí 20. dubna by se tak mohly otevřít provozovny související s nějakým řemeslem, autobazary a autosalony, bude možné pořádat farmářské trhy.
– V pondělí 27. dubna budou otevřeny všechny menší obchody do 200 metrů čtverečních (pokud nejsou ve velkých nákupních centech).
– V pondělí 11. května budou otevřeny provozovny do tisíce metrů čtverečních, ale také třeba autoškoly, posilovny a fitness.
– Od 25. května se budeme moci posadit na venkovní zahrádku u restaurace, zajít do kadeřnictví a do muzea. Do škol se tento den mají vrátit děti z prvního stupně ZŠ a studenti středních škol maturitních ročníků. Pro ostatní děti a studenty středních škol už pravděpodobně řádná docházka pro tento školní rok skončila…
– Od 8. června mají být otevřena velká nákupní centra, restaurace, divadla, kina, hrady a zámky, akce se budou moci konat do účasti 50 osob.
* KULTURNOV: PRVNÍ KONCERT PROJEKTU ZA KULTUROU VIRTUÁLNĚ. Ve čtvrtek 16. dubna večer oficiálně odstartoval projekt Za kulturou virtuálně. Turnov opět ukázal, že je opravdu kulturním městem, že je zde velké kulturní podhoubí, a že se tu lidé jen tak nevzdávají. „Skutečným posláním kultury je dělat radost těm, kteří o to stojí,“ řekl úvodem prvního online přenosu ze sálu Střelnice jednatel Kulturního centra Turnov David Pešek.

Snímek z natáčení prvního virtuálního kulturního pořadu na Střelnici

* TURNOV MÁ DEVĚT LIDÍ NAKAŽENÝCH KORONAVIREM. V pondělí 20. dubna odpoledne bylo v Libereckém kraji evidováno 191 nakažených, tři zemřeli a 63 lidí se uzdravilo. V okrese Semily se jedná o 35 případů. V České republice je v pondělí odpoledne 6 787 nakažených, 188 lidí zemřelo, počet zotavených je 1 311.
* KULTURNÍ CENTRUM TURNOV zrušilo všechny jarní akce.
* VLÁDA URYCHLILA OTEVŘENÍ OBCHODŮ A SLUŽEB, DOKONCE LZE CESTOVAT I DO ZAHRANIČÍ. Původně přijatý plán postupného uvolňování je od čtvrtka 23. dubna minulostí, vláda ČR přijala i vzhledem k tomu, že epidemie koronaviru je v naší zemi prakticky pod kontrolou, nový „jízdní řád“. Obchody, obchodní centra i restaurace se otevřou dříve, než bylo původně plánováno. Nicméně nouzový stav v České republice platí zatím do 30. dubna, jedná se o jeho prodloužení do 25. května.
– Vláda ve čtvrtek 23. dubna mj. zrušila zákaz volného pohybu osob. Ve veřejném prostoru se můžeme pohybovat ve skupinách do 10 osob, mohou se konat svatby a může se sportovat venku.
– Od 20. dubna jsou otevřeny provozovny související s nějakým řemeslem, autobazary a autosalony, mohou se konat farmářské trhy – v Turnově na náměstí budou první v sobotu 25. dubna.
– Od pondělí 11. května mohou být otevřeny všechny provozovny v obchodních centrech a restaurace a služby.
– Od pondělí 25. května byly otevřeny vnitřní prostory restaurací, bufetů, hospod, vináren, kaváren ad.
* STUDENTI TURNOVSKÉ ZDRAVOTNICKÉ ŠKOLY NASTOUPILI DO „PRVNÍ“ LINIE. Střední zdravotnická škola se zapojila nejen do šití roušek, které jsou předávány do Domova důchodců Pohoda a do nemocnice, ale především plnoletí studenti 3. a 4. ročníků oboru sociální činnost, což je konkrétně 16 dívek a jeden chlapec, nastoupili do sociálních zařízení Libereckého kraje, kde pomáhají v péči o seniory a hendikepované.

KVĚTEN

* PRVNÍ SVATBA PO UVOLNĚNÍ VLÁDNÍCH OPATŘENÍ. V sobotu 2. května dopoledne se v obřadní síni na turnovské radnici po několikatýdenní pauze související s omezením veřejného života v souvislosti s pandemií koronaviru opět uskutečnila svatba. Snoubence Lazarovy oddala Eva Kordová.
* KVĚTNOVÉ AKCE ZRUŠENY. Oslavy konce II. světové války se nekonaly, stejně tak Memoriál Ludvíka Daňka nebo Staročeské trhy.
* AKTUÁLNÍ ČÍSLA EPIDEMIE KORONAVIRU. V Česku stoupl v neděli 3. května celkový počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 na 7 764. Dosud se z nemoci vyléčilo 3 584 osob, 245 jich zemřelo.
Aktuální stav nakažených koronavirem v Libereckém kraji: 195 nakažených, čtyři zemřeli a 140 lidí se uzdravilo. V okrese Semily se jedná stále o 35 případů. Turnov má devět nakažených.
* NOUZOVÝ STAV SKONČIL 17. KVĚTNA – po 67 dnech. Některá omezení ale byla v platnosti dál, především omezení počtu osob na akcích.
* ZTRÁTA Z VÝBĚRU PARKOVNÉHO NA NÁMĚSTÍ – 566 TISÍC KČ ZA ROK. Radní města na svém zasedání 13. května projednali materiál týkající se ztráty z výběru parkovného na náměstí Českého ráje. Porovnány byly roky 2018 a 2019. Od února 2019 na náměstí platí možnost parkování zdarma na první půl hodiny. Rozdíl výběru z parkovacích automatů činí meziročně 566 tisíc Kč.
* OD TRAGÉDIE V PERU UPLYNULO 50 LET. Před 50 lety byla 31. května neděle stejně jako letos. Ve večerních hodinách otřáslo peruánským pohořím Cordillera Bianca zemětřesení o síle 7,9 Richterovy stupnice. V severní stěně hory Huascarán se ve výši 6,5 tisíce metrů odtrhl ledovec, jenž vytvořil masivní lavinu. Její cíp zasypal i tábor československé horolezecké expedice. Zahynulo 14 z 15 horolezců. Mezi horolezci bylo několik, kteří měli přímou vazbu na Turnov či Liberecký kraj, pod lavinou zahynul i legendární fotograf Vilém Heckel.

První svatba po uvolnění opatření

ČERVEN

* DĚTSKÝ DEN, JAK MÁ BÝT. V sobotu 13. června odpoledne putovalo Turnovem na tisíc lidí, vesměs rodiny s malými dětmi. Na zhruba kilometrové trase účastníky čekalo představení různých aktivit, které jsou ve městě připraveny pro děti. Ty si tak mohly vyzkoušet atletické disciplíny, basketbal, zahrát divadlo, podívat se do expozice horolezectví v muzeu nebo se seznámit s hasičskou technikou…
* TURNOVSKO ZASÁHLY SILNÉ BOUŘKY. Liberecký kraj zasáhla v sobotu 13. a v neděli 14. června silná vlna bouřek, hasiči zasahovali u několika desítek událostí. Dramatická byla také situace v neděli odpoledne na Turnovsku. Libuňka v Pelešanech téměř dosáhla prvního povodňového stupně, voda s bahnem se valila dolní částí Mašova, rozvodněn byl potok v Kacanovech. Někde museli hasiči čerpat vodu ze sklepení domů, přečerpat vodu z lagun či vyprošťovat vozidla. Ucpaný propustek byl na vině zaplavení tábořiště u Vidláku. Napilno měli také hasiči v Troskovicích, na Hrubé Skále a v Rovensku pod Troskami.
* ZÁZRAKY PŘÍRODY V TURNOVSKÉM LOKOMOTIVNÍM DEPU. V úterý 16. a ve středu 17. června pobýval v turnovském lokomotivním depu štáb České televize, který zde natáčel další díl populárního soutěžního pořadu Zázraky přírody, který s více než milionem diváků pravidelně kraluje sobotním večerům na českých obrazovkách. Početný televizní štáb – jen obraz se dělá na čtyři kamery a jednu kameru v dronu – a oba moderátoři: Vladimír Kořen a herec Maroš Kramár se v depu rychle zabydleli.
* NOVÉ PŘÍPADY ONEMOCNĚNÍ COVID-19 V LIBERCI A TAKÉ V TURNOVĚ. Zatímco v posledních týdnech v Libereckém kraji nové případy onemocnění covid-19 buď vůbec nepřibývaly, nebo se vyskytovaly jednotlivě, v pátek 19. června přibylo 13 nových případů, v sobotu čtyři a v neděli dalších 19. V Turnově, v průmyslové zóně Vesecko, byl aktuálně evidován jeden případ onemocnění covid-19.
* SEZONA V MAŠKOVCE. Koupaliště zahájilo provoz v pondělí 22. června.
* KNIHA ROKU LIBERECKÉHO KRAJE, MEZI OCENĚNÝMI JE I AUTOR Z TURNOVA. Jizerské hory, rotštejnské panství, ale i socialistické plastiky v České Lípě, ohlédnutí za podještědskou historií či příběh cestovatele Paclta. To jsou témata publikací, které získaly ocenění v letošním, již třetím ročníku soutěže Kniha roku Libereckého kraje. Jeho slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v pondělí 22. června v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Ceny předali hejtman Martin Půta a radní Květa Vinklátová. Vítězná publikace v kategorii Cena čtenářů získala celkem 3 837 hlasů a stala se jí kniha ředitele turnovské knihovny Jaroslava Kříže s názvem První Čech na pěti kontinentech: Cesty Čeňka Paclta (1813 – 1887).
* PRVNÍ PRÁZDNINOVÝ VÍKEND VE ZNAMENÍ MUZIKY. Pátek 26. a sobota 27. července, první prázdninové dny, do kterých Turnovsko vstoupilo mj. nadstandardní nabídkou hudebních akcí. V pátek v 17.00 odstartovaly Pivovarské slavnosti slunovratu v areálu Měšťanského pivovaru Na Lukách, o hodinu později v klubu Turnoff vystoupili Mackie Messer Klezmer Band a ve stejnou dobu byl před Střelnicí zahájen tradiční festival Funkin´Turnov. Všechny akce částečně poznamenalo rozmarné letošní počasí, Turnovskem se o víkendu přehnalo několik slabších i silnější dešťových přeháněk a bouřek. Nezdálo se ale, že by to návštěvníkům akcí zase tolik vadilo…

Funk Corporation před Střelnicí

ČERVENEC

* LÉTO PLNÉ AKCÍ. Po uvolnění vládních opatření jakoby to všichni pořadatelé kulturních akcí chtěli dohnat. Série koncertů NARYCHLOFEST v areálu Pivovaru Rohozec (Queenie, Visací zámek, Chinaski a Harlej!), LIVE LÉTO v Malé Skále (Anna K, Pokáč, David Koller, Škwor, Walda Gang, Čechomor). Další akce se konaly v rámci Turnovského kulturního léta.
Takovéhle prázdniny tady ještě nebyly. Koronavir na jaře zastavil život v celé zemi. Velké hudební akce typu Colours of Ostrava a Benátské! v Liberci byly zrušeny, hudebníci i pořadatelé se mnohdy dostaly do svízelných finančních potíží.
* ODLEHČOVACÍ SLUŽBY SLUNCE VŠEM TURNOV UŽ VÍTAJÍ NOVÉ KLIENTY. 1. července byly zprovozněny nově vybudované prostory v centru Slunce všem v turnovské Brigádnické ulici. Odlehčovací služby jsou určeny pro klienty od 7 do 64 let s různými hendikepy a druhy zdravotního postižení, včetně autismu.
Celá budova v turnovské Brigádnické ulici u nádraží je bezbariérová, vybavená vnějším výtahem. Odlehčovací služby budou poskytovány nepřetržitě, vyjma státních a vánočních svátků.
* PARKOVÁ SLAVNOST SE VYDAŘILA. Ve středu 15. července odpoledne se v parku za letním kinem konala parková slavnost spojená s přivedením užitkové vody do této lokality. Využit byl zdroj u Alzheimer centra, odkud byla voda přivedena do parku 524 metrů dlouhým protlakem.
* JARMARK V MUZEU. V letošním roce byly z důvodu pandemie koronaviru zrušeny desítky řemeslnických akcí, jarmarků a různých setkání, včetně turnovských Staročeských trhů. Mnozí řemeslníci se tak dostali do vážných ekonomických problémů. „Chtěli jsme v létě uspořádat nějakou menší akci, vyjádřit jim podporu, ukázat, že na ně někdo myslí, že jejich práce je důležitá. Proto vznikla myšlenka v areálu muzea uspořádat malý řemeslný jarmark,“ uvádí ředitelka Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová. Za sobotu 18. července prošlo areálem muzea na dva tisíce lidí, část z nich zašla i na některou z výstav do muzea, takže spokojeni byli všichni. Muzejníci, kteří dohánějí jarní ztrátu návštěvnosti, i řemeslníci, protože bylo vidět, že návštěvníci nakupují. Akci si řemeslníci zopakovali ještě v srpnu.
* DVOJNÁSOBNÁ VRAŽDA. Prázdninovým Turnovskem otřásl případ dvojnásobné vraždy. V pondělí 27. července bylo nalezeno v katastru obce Rovensko pod Troskami tělo pohřešované 35leté ženy. Tělo další mrtvé ženy nalezl náhodný svědek na jezu řeky Jizery v Turnově ve středu 5. srpna. V tomto případě se jednalo o 39letou ženu ze Semilska. Ve čtvrtek 6. srpna vyšetřovatel služby kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie Libereckého kraje obvinil zadrženého 42letého muže z Kutnohorska z vraždy obou žen.
* OD PONDĚLÍ 27. ČERVENCE PLATÍ NOVÁ KORONAVIROVÁ OPATŘENÍ. Kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených koronavirem vstupují od pondělí 27. července v platnost upravená preventivní opatření. Snižuje se například limit na počet účastníků hromadných akcí, jež se konají ve vnitřních prostorách. Byla znovu zavedena plošná povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách na všech organizovaných hromadných akcích nad 100 osob.

Jarmark v muzeu

SRPEN

* AREÁL MĚŠŤANSKÉHO PIVOVARU SE POMALU ZAŘAZUJE MEZI KULTURNÍ STÁNKY MĚSTA. Vloni na konci prázdnin rozloučení s létem, což byla první větší akce v areálu Měšťanského pivovaru v Turnově Na Lukách. Letos první pivní hudební festival – Pivovarské slavnosti slunovratu – na konci června, druhý festival na přelomu července a srpna. Zatímco v pátek 31. července se na pódiu představily především revivalové kapely jako Kiss revival, Metallica a AC/DC, sobotní odpoledne a večer 1. srpna patřily skupinám jako Motorband, Hallodrn nebo Kern. Vrcholem letošní nabídky byl v sobotu 29. srpna 1. ročník Slavností turnovského piva (Tublatanka, Doga, De Bill Heads, Prorock, Taranis, Rain a Limetall).
* TŘINÁCT PŘÍPADŮ KORONAVIRU V TURNOVĚ. Krajská hygienická stanice Liberec v pondělí 3. srpna oznámila další potvrzený případ onemocnění koronavirem na území města. „Tentokrát nemá nákaza vazbu na předešlé tři případy, které byly potvrzeny ve městě minulý týden,“ říká starosta Turnova Tomáš Hocke. V první jarní vlně bylo v Turnově nakaženo devět osob, od července se jedná o čtvrtý případ.
* OHLÉDNUTÍ ZA FILMOVÝM VÍKENDEM 2020. Tradičního srpnového Filmového víkendu se letos v pátek 7. a v sobotu 8. srpna zúčastnilo zhruba 700 lidí.
* Z PŘEPEŘ DO MODŘIŠIC JIŽ NEPROJEDETE! V pondělí 10. srpna byla uzavřena komunikace mezi Přepeřemi a Modřišicemi. Důvodem je kompletní rekonstrukce mostku přes náhon Jizery, který se bude dělat v podstatě úplně nový. Pro pěší byla zřízena provizorní lávka, motoristé se do Modřišic dostanou z Podháje. Uzavírka potrvá do 10. prosince t. r.
* NOVÝ CÍL PRO RODINY S DĚTMI: MLÝN V KEMPU SEDMIHORKY! Ve středu 12. srpna byla slavnostně otevřena dětská herna v nové budově „mlýna“ v autokempu Sedmihorky. Tato dětská herna nemá svoji výškou 12,5 metru a provedením v žádném dalším kempu v naší republice obdobu.
* KAPELA BODLÁK OSLAVILA DVACETINY. Na sobotu 22. srpna pozvali své příznivce do areálu Pivovaru Rohozec muzikanti z country kapely Bodlák na oslavu 20. výročí činnosti. Jako host vystoupila skupina Snap Call. Akce se nad očekávání vydařila, přišlo přes čtyři stovky lidí, dobrou náladu nepokazila ani krátká přeháňka.
* PUMPUJ! Turnovská pumptracková dráha v areálu Maškovy zahrady je od svého dokončení uprostřed prázdnin každý den doslova obsypána hlavně menšími a většími kluky, kteří zde na malých koloběžkách, prknech a hlavně na kolech zkoušejí své dovednosti v nové disciplíně, o které tady ještě před pár měsíci málokdo věděl. Dnes má Turnov jednu z nejpěknějších a největších pumptrackových drah v republice. Slavnostní otevření se konalo v sobotu 29. srpna. Celkem má Česká republika asi 25 pumptrackových areálů, menší jsou třeba v Sobotce či v Mladé Boleslavi, vzniká areál ve Vratislavicích.

Pumptrackový areál v sousedství Maškovky

ZÁŘÍ

* NOVÝ ŠKOLNÍ ROK. V úterý 1. září začal nový školní rok. Po několikaměsíčním půstu děti a studenti přicházeli do škol bez větších omezení a všichni doufali, že tomu tak bude i po celý školní rok.
* NÁVRAT ROUŠEK. Od 1. září jsou roušky povinné v zařízeních zdravotních a sociálních služeb, ve veřejné dopravě, na úřadech či ve volebních místnostech. Kapacita hromadných akcí zůstává stejná, na vnitřní akce nad 100 osob však bude vstup pouze s rouškou.
* KOUPALIŠTĚ V MAŠKOVĚ ZAHRADĚ UKONČILO SEZONU. V neděli 6. září ukončilo venkovní koupaliště v areálu Maškovy zahrady v pořadí již pátou sezonu. Poznamenal ji nejen covid, ale také chladnější červencové počasí. Celkem koupaliště navštívilo 38 842 lidí. „Ze začátku sezony jsme nevěděli, zda lidé mají strach z covidu, nebo nechodí kvůli počasí. Srpen nám ukázal, že se lidé nebojí, že to bylo jenom počasí. V červnu a červenci bylo takové klasické středoevropské počasí – hodně srážek, teploty pod 25 °C. Srpen byl naopak velmi teplý,“ shrnul manažer Maškovy zahrady Tomáš Špinka.
* TESTY ŽÁKŮ NA KORONAVIR BYLY NEGATIVNÍ. Dvě turnovské školy ohlásily na začátku druhého zářijového týdne žáky s pozitivním testem na covid-19. V obou školách přijali odpovídající opatření, někteří žáci včetně učitelů zůstali doma v karanténě. Jak v ZŠ v ulici 28. října, tak v budově střední školy v Alešově ulici byly pracovníky hygieny provedeny kontrolní odběry. V obou případech byl výsledek negativní.
* NÁKUP AREÁLU PILY JAKO KLÍČ KE VZNIKU DRUHÉHO CENTRA MĚSTA. Podpisem kupní smlouvy bude pila na Koňském trhu fungovat ještě pět let. Doufejme, že to bude dostatečná doba na to, aby vedení města a zastupitelé připravili a schválili budoucí možné využití pozemku včetně třeba už detailního projektu. Areál Pily Plátek na Koňském trhu – celkem 9.064 m² – město rozhodnutím zastupitelů koupilo za 35 mil. Kč krytých úvěrem.
* COMPRESSPORT 250 ČESKÝ RÁJ. O víkendu 11. a 12. září se v Českém ráji uskutečnil první ročník štafetového běžeckého závodu COMPRESSPORT 250 ČESKÝ RÁJ, kterého se zúčastnilo celkem 52 týmů. Jednalo se o závod amatérských běžeckých osmičlenných týmů, kdy každý z běžců absolvoval třikrát přibližně desetikilometrový úsek. Start probíhal postupně ve sportovním areálu Maškova zahrada v Turnově, závodníci po 250 kilometrech spletité trasy doběhli do cíle v kempu Sedmihorky.
* ÚSPĚŠNÍ ŠACHISTÉ. Ve dnech 17. až 20. září se v Pardubicích uskutečnilo mistrovství České republiky čtyřčlenných družstev v šachu, kterého se zúčastnilo přes 50 družstev z celé země a nechyběli zde ani turnovští šachisté. Po urputných bojích na šachovnicích se podařilo zvítězit družstvu ŠK ZIKUDA Turnov „A“ před Moravskou Slávií Brno a družstvem Hořic. Po zisku titulu na MČR v bleskové hře a druhému místu na MČR v rapid šachu konaného ve dnech 12. a 13. září v Turnově se stal turnovský šachový klub ziskem medailí nejúspěšnějším šachovým oddílem v ČR!
* TURNOVSKÝ VOLEJBAL MÁ SVOJI BIBLI. Jak na sobotním podvečerním setkání (26. září) u příležitosti 70. výročí turnovského volejbalu řekl předseda oddílu Pavel Starý, původně to měl být malý bulletin. „Přišla mně ale škoda té spousty fotografií a různých materiálů, které byly k dispozici. Poté dorazily příspěvky zastupující jednotlivé generace turnovských volejbalistů, navštívil jsem pamětníky, mnozí sami nosili fotografie z rodinných alb, takže nakonec je z původně zamýšlené brožury téměř pětisetstránková kniha,“ shrnul Pavel Starý.
* DŮSTOJNÉ OSLAVY VÝROČÍ NAROZENÍ PROFESORA PEKAŘE. Ani silný celodenní déšť nepřekazil oslavy 150. výročí narození prof. Josefa Pekaře (1870-1937), významného českého historika, rektora Univerzity Karlovy a rodáka z Malého Rohozce. Oslavy se měly původně uskutečnit na jaře, tehdy je ale překazila pandemie koronaviru a i náhradní zářijový termín byl po nově vydaných restriktivních opatřeních v ohrožení. Nakonec vše paradoxně vyřešilo počasí. V sobotu 25. září bylo opravdu nevlídně, takže na cestu od Dlaskova statku k odhalení pomníku Na Černavě v Malém Rohozci a poté k historikovu hrobu na hřbitově v Jenišovicích a následně do restaurace v Pivovaru Rohozec dorazilo přesně tolik lidí, kolik bylo aktuálně povoleno na venkovních akcích.
* NOUZOVÝ STAV II. Vláda ČR 30. září vyhlásila na dobu nejméně jednoho měsíce nouzový stav. Platit bude od pondělí 5. října. Důvodem je nárůst onemocnění covid-19, omezení některých aktivit na dobu 14 dnů by mělo křivku nárůstu onemocnění zmírnit. Zakázány jsou hromadné akce, omezení je v restauracích, sportovní utkání bez diváků. Kina a divadla zůstala ještě pár dnů otevřená, stejně tak školy…
* ZAČÍNÁ STAVBA ŽELEZNIČNÍHO MOSTU A KRUHOVÉ KŘIŽOVATKY VE KTOVÉ. Řidiči se musí na skoro dva roky při cestě z Turnova do Jičína obrnit trpělivostí. V pátek 25. září byla zahájena stavba, která odstraní úrovňový přejezd ve Ktové na mezinárodní silnici I/35. Zmizí i poměrně nebezpečné „esíčko“ z Borku k železničnímu přejezdu, křižovatka s odbočením na Rovensko pod Troskami se promění na kruhovou. Ke kompletnímu dokončení prací dojde na jaře 2022.

ŘÍJEN

* KRAJSKÉ VOLBY 2020. Volby do zastupitelstev 13 krajů České republiky a do Senátu se uskutečnily ve dnech 2. a 3. října 2020. Voliči v Libereckém kraji rozhodují o rozdělení 45 mandátů zastupitelů kraje. Letos jsme v Libereckém kraji mohli vybírat celkem ze 16 stran a hnutí.
– Konečné výsledky za Turnov:
Ve městě jednoznačně vyhráli Starostové pro Liberecký kraj se ziskem 38,47 %, druhé Ano 2011 získalo 14,51 %, třetí Piráti získali 13,64 %, čtvrtá ODS 10,12 %. Společná kandidátka KDU-ČSL a TOP 09 získala 8,06 %, nikdo další nepřekročil pětiprocentní hranici. Volební účast byla 46,06 %.
– V Libereckém kraji zvítězili Starostové Pro Liberecký kraj se ziskem 38,57 %, druhé Ano 2011 získalo 17,85 %, třetí Piráti získali 9,86 %, čtvrtá ODS 8,59 %, poslední nad hranicí pěti procent je SPD – 6,09 %. Volební účast byla 40,41 %.
Ve 45členném krajském zastupitelstvu budou mít Starostové pro LK celkem 22 mandátů (+4 oproti minulým volbám), Ano 2011 – 9 mandátů (+1), Česká pirátská strana 5 mandátů (+5), ODS 5 mandátů (+1), SDP 3 mandáty.

Z tiskové konference po podpisu koaliční smlouvy – Dan Ramzer (ODS), Martin Půta (SLK) a Zbyněk Miklík (Piráti)

* KONEČNĚ POSUN V AREÁLU BÝVALÝCH UHELNÝCH SKLADŮ? Areál bývalých uhelných skladů v turnovské Nádraží ulici dělá této části města již desetiletí ostudu. Radnice s majiteli opakovaně jednala, dokonce byl zájem areál vykoupit, protože se nachází na strategickém místě u železničního terminálu. „V září nás majitelé několikrát kontaktovali, proběhla i jednání o budoucnosti areálu a jeho úpravách,“ řekla místostarostka Petra Houšková. Jednou z možností je tuto lukrativní plochu prodat, možná ale, že se o nějaký podnikatelský záměr pokusí i vlastníci sami.
* EXPOZICE HOROLEZECTVÍ JE MUZEJNÍM POČINEM ROKU 2019. Expozice Horolezectví – Z Českého ráje na vrcholy světa – je vítězem v kategorii Muzejní počin roku 2019 v národní soutěži muzeí Gloria musaealis.
Toto výjimečné ocenění převzali z rukou ministra kultury Lubomíra Zaorálka ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová a kurátor expozice horolezectví David Marek.
* V SEMILECH ZAHÁJIL ČINNOST MOBILNÍ HOSPIC, POMŮŽE I LIDEM Z TURNOVSKA. Posláním „Domácího hospice 14 pomocníků“, který zahájí své fungování na počátku roku 2021, je všestranná podpora a pomoc nevyléčitelně nemocným a umírajícím jednotlivcům a jejich rodinám a blízkým, kteří se rozhodli pečovat o nemocného doma. Hospic nabídne potřebným kromě odborné péče lékařů a zdravotních sester 24 hodin denně sedm dnů v týdnu také zapůjčení zdravotních a kompenzačních pomůcek a v případě zájmu zajistí kontakt s duchovním. Pomůže i lidem z Turnovska.
* ČESKO SE OPĚT ZAVÍRÁ. Ve čtvrtek 8. října oznámila vláda ČR prostřednictvím ministra zdravotnictví Romana Prymuly nová opatření v boji s nákazou covid-19. Ve středu 7. října padl další denní rekord nakažených (5.335). Od pátka 9. října se zavírají fitness centra a plavecké bazény. Restaurace mají již od pátku zavírací dobu ve 20.00 hodin, další omezení platí ve velkých obchodních centrech. Od pondělí 12. října se nehrají na dva týdny profesionální i amatérská sportovní utkání. Zavřena budou i muzea a galerie, hrady i zámky, nebudou se konat divadelní představení. Další omezení se týká škol.
* ZÁPIS DO HISTORIE: PRVNÍ KOMENTOVANÝ HOKEJOVÝ PŘENOS! Jako souboj s koronavirem nevzdává kulturní scéna a Kulturnov 2020 uspořádala alespoň virtuálně, tak se ani v sobotu 10. října nevzdali zdejší hokejisté. Zápas 5. kola s Frýdlantem se hrál bez diváků, takže činovníci hokejového klubu zapojili webkameru na stadionu a byl z toho historicky první komentovaný hokejový přenos krajské ligy! Zápas komentovali: předseda HC Turnov 1931 Vladimír Jágr, hráč A-týmu a vedoucí trenér mládeže Jakub Duda a šéf fanklubu Milan Cerha.
* COVID-19 NA TURNOVSKU – VE MĚSTĚ I V OBCÍCH! Celostátní počty nakažených koronavirem atakují deset tisíc osob za den (!), není se tedy co divit, že případy nákazy jsou evidovány i v Turnově a okolních obcích. Za poslední týden (k 15. říjnu) bylo pozitivně testováno 69 osob přímo z Turnova, v Rovensku pod Troskami sedm, na Vyskři pět, v Příšovicích 10, v Pěnčíně sedm, v Sychrově tři, v Malé Skále pět, ale třeba v Tatobitech hygienici neevidují nikoho, stejně tak například v Lažanech, ve Svijanech či v Olešnici.
Z okolních měst je za poslední týden v Železném Brodě evidováno 31 nových případů, v Lomnici nad Popelkou 16, v Jičíně 36, v Mnichově Hradišti 20, v Hodkovicích nad Mohelkou 15, v Jablonci nad Nisou 177 a v Liberci 602.
* NOVÉ ŠATNY NA ZIMNÍM STADIONU. Už od zahájení provozu městského stadionu se provozovatel – Městská sportovní Turnov – potýká s nedostatkem šaten pro týmy dospělých a mládeže. Radní města na své schůzi 7. října schválili realizaci této přístavby a uložili jednateli MST Jiřímu Veselkovi po schválení financování projektu z rozpočtu 2021 zastupitelstvem města vypsat veřejnou zakázku na výběr dodavatele. Radní dále doporučili zastupitelstvu schválit v rámci rozpočtu na rok 2021 částku 2,25 mil. Kč na stavební práce.
* OSLAVY SVÁTKU 28. ŘÍJNA se nekonaly, proběhlo pouze pietní setkání vedení města u pomníku ve Skálově ulici.
* NEJVĚTŠÍ REKONSTRUKCE SILNIC NA TURNOVSKU JE HOTOVÁ! V úterý 20. října 2020 byla dokončena rekonstrukce Nádražní ulice a silnice II/610 až na hranici Libereckého kraje. Slavnostní otevření bylo naplánováno na 24. října, ale muselo být zrušeno kvůli vládním opatřením. Turnovská radnice akci uskuteční společně s dalšími partnery pravděpodobně na jaře 2021. Největší investiční akce na Turnovsku začala 1. dubna 2019. Rok a půl tak byla de facto ochromena doprava v Turnově II a přilehlém okolí.
* NOVÁ ZPŘÍSŇUJÍCÍ OPATŘENÍ VLÁDY V BOJI S KORONAVIREM. Od středeční půlnoci 28. října platí zákaz nočního vycházení od 21.00 do 4.59 hodin. Výjimkami jsou cesty do práce, za podnikáním, neodkladné cesty z důvodů ochrany života, zdraví a majetku, povoleno je venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště. Zakázán je maloobchodní prodej v neděli, v ostatních dnech pak od 20.00 do 5.00 hodin ráno. Zákaz se nevztahuje na čerpací stanice, lékárny nebo prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících, jako jsou letiště, železniční stanice nebo autobusová nádraží.
Vláda současně přijala nové a prodloužila platnost ekonomických podpůrných programů.
Vzhledem k nárůstu počtu nakažených nepůjdou 2. listopadu do školy ani děti prvních či druhých ročníků základních škol, jak bylo původně avizováno. Vláda požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 3. prosince.
Dochází ke změně ministra zdravotnictví – Romana Prymulu nahradí náměstek ředitele Fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný.

Zrekonstruovaný prostor kolem viaduktu na Přepeřské – nejnáročnější část celé stavby

LISTOPAD

* MARTIN PŮTA BYL POTŘETÍ ZA SEBOU ZVOLEN HEJTMANEM. Na ustavujícím zasedání nově zvoleného krajského zastupitelstva byl 3. listopadu znovu zvolen do funkce hejtmana Libereckého kraje Martin Půta. V nadcházejících čtyřech letech povede kraj koalice Starostů pro Liberecký kraj, České pirátské strany a Občanské demokratické strany. Jedním z náměstků hejtmana je za Českou pirátskou stranu Zbyněk Miklík z Turnova.
* VYSTOUPÍ MĚSTO TURNOV Z VODOHOSPODÁŘSKÉHO SDRUŽENÍ? Radní města na své schůzi 4. listopadu diskutovali o nepřijetí návrhu nových stanov VHS Turnov, které společně s Turnovem předložilo město Semily. Rada vnímá tuto situaci jako zcela zásadní z hlediska přispívání na rekonstrukce a novostavby vodohospodářských sítí a budoucnosti města ve sdružení. Radní zastupitelům doporučili schválit záměr vystoupení města Turnov z VHS. Zastupitelé města usnesení změnili, že do dubna mají pokračovat další jednání a potom bude teprve rozhodnuto.
* PŘI JARNÍ VLNĚ EPIDEMIE SE LIDÉ CHOVALI ZODPOVĚDNĚJI. Aktuálně bylo ke 4. listopadu v Turnově 322 covid pozitivních osob, v Rovensku pod Troskami 46, v Příšovicích 24, v Malé Skále 16, v Tatobitech 13, v Přepeřích 11, ale třeba v Karlovicích jeden a ve Žďárku, v Olešnici či Troskovicích nemají k dnešnímu dni ani jednoho nakaženého. Podle ředitele Krajské hygienické správy Libereckého kraje Vladimíra Valenty neklesá, ale ani nijak výrazně nestoupá počet pozitivně testovaných. Za úterý 3. listopadu jich nicméně přibylo 665, což je jedno z nejvyšších čísel od začátku testování. Stále platí, že nejohroženější skupinou jsou senioři nad 65 let. Hygienici žádají občany o dodržování základních zásad – kontakty pouze v rodině, rozestupy, roušky a mytí rukou. „Při jarní vlně epidemie jsme měli kolem dvaceti úmrtí a veřejnost všechna opatření dodržovala, dnes máme stovku zemřelých a přístup veřejnosti je opačný, na jaře jsme se chovali zodpovědněji,“ upozornil Valenta.
* VYJDE NOVÁ KNIHA O TURNOVĚ. Radní města vzali na vědomí a souhlasili s uzavřením smlouvy o spolupráci při vydání publikace Dějiny Turnova mezi Městskou knihovnou Antonína Marka a Nakladatelstvím Lidové noviny. Záměr knihu vydat k výročí města v roce 2022 radní schválili již na jaře, od této doby proběhla řada dalších jednání. Vydání díla je zavázáno uhrazením částky 173 tis. Kč včetně DPH. Veškeré další financování jde na vrub nakladatelství. Městská knihovna obdrží 200 výtisků.
* NOVÁ PRAVIDLA. Od středy 18. listopadu vláda nastavila nová pravidla související s covid-19. Do škol se vrací žáci prvních a druhých tříd základních škol a žáci speciálních škol. Pro ostatní žáky základních a středních škol budou možné prezenční individuální konzultace.
Vláda chce požádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní, tedy do 20. prosince.

* MĚSTSKÉ SADY HRUŠTICE: ZALOŽENO! V sobotu 14. listopadu dopoledne na Hruštici dobrovolníci usadili do předem vykopaných jam 24 ovocných stromů, které se stanou součástí budoucího zeleného koridoru, který vede napříč vznikající bytovou zónou od urnového háje k vodárně a k lesu na Šetřilovsku.
* COVID19: OD PONDĚLÍ 23. LISTOPADU DOCHÁZÍ K PRVNÍMU VĚTŠÍMU ROZVOLŇOVÁNÍ. Opatření v boji s koronavirem se mění třeba i několikrát v průběhu jednoho týdne. Od pondělí 23. listopadu vláda zmírnila část opatření proti šíření koronaviru. Prodlužuje se otevírací doba obchodů až na 23.00 včetně výdejních okének. Uvolnění se týká ale jen obchodů, které jsou už nyní otevřené. Od konce listopadu se vrátí většina žáků a studentů do škol – hlavně maturitní ročníky, první stupeň základních škol a žáci devátých tříd. Nouzový stav byl Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR prodloužen do 12. prosince.

PROSINEC

* STROM SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ A VÁNOČNÍ STROM NA NÁMĚSTÍ. První akce mohla proběhnout v Muzeu Českého ráje, slavnostní rozsvěcení vánočního stromu se ale nekonalo.
* Z LIBERCE DO ÚSTÍ NAD LABEM A PARDUBIC VYJELY RYCHLÍKY ARRIVY. Společnost Arriva vlaky získala zakázku na provoz rychlíků z Liberce do Pardubic a do Ústí nad Labem. Smlouva začala platit se změnou jízdních řádů od 13. prosince.
* ULICE B. NĚMCOVÉ JE HOTOVÁ. Rekonstrukce ulice Boženy Němcové ve vilové čtvrti u nádraží byla zahájena v červnu letošního roku a ukončena byla na konci listopadu.
* STAVEBNÍ PRÁCE NA KOMUNIKACÍCH DEFINITIVNĚ SKONČILY. Zprovozněním mostku přes náhon Jizery v Přepeřích, který od léta blokoval dopravu z Přepeř do Modřišic, definitivně skončila na začátku prosince letošní stavební sezona na komunikacích Turnovska. Opravena byla silnice z ohrazenického Pyrámu přes Nádražní ulici, Přepeře a Příšovice do Svijan, nový povrch mají turnovské ulice Komenského a B. Němcové, opraven byl velký most přes Jizeru na průtahu městem, také občané Karlovic se dočkali nového povrchu komunikace vedoucí napříč obcí.
* MUSICA FORTUNA NATOČILA VÁNOČNÍ VIDEOKLIP. Ani jedno veřejné vystoupení letos nemohl uskutečnit pěvecký sbor Musica Fortuna. Sbor natočil vánoční video.
* BETLÉM V ZAHRADĚ V PŘEPEŘÍCH. I letos v době adventu lidé přicházejí k domku rodiny Adamových na okraji Přepeř nedaleko železniční tratě. I letos jsou to denně desítky lidí, dopoledne jsou tu na návštěvě pravidelně vycházkou děti z mateřské školy s paní učitelkou. Přibyly čtyři figury – sv. Martin na koni, ponocný s funkčním rohem, zvoník se zvonicí, bába s nůší a také několik zvířat. Ostatně – přesně, jak autor vloni sliboval.
* FRÝDŠTEJN UŽ NEBUDE PATŘIT K TURNOVU. Turnovští radní souhlasili s ukončením veřejnoprávní smlouvy o výkonu přenesené působnosti na úseku přestupkové agendy s obcí Frýdštejn ke dni 31. 12. 2020 v návaznosti na přijetí zákona č. 51/2020 Sb. a za platnosti dalších zákonů. Frýdštejn ze správního obvodu obce s rozšířenou působností Turnov přechází do správního obvodu obce s rozšířenou působností Jablonec nad Nisou.
* TAK TROCHU VÁNOČNÍ TRHY NA NÁMĚSTÍ. Trh řemesel na náměstí Českého ráje byl otevřen od čtvrtka 17. do soboty 19. prosince. Své zboží nabízelo 15 řemeslníků z nejbližšího regionu.
* SKAUTI SPOJUJÍ LIDI. Středa 23. prosince 2020. Dopolední nákupní horečka, fronty před turnovskými supermarkety, zaplněné ulice, naposledy zase na nějakou dobu nakupující ve větší míře i v malých obchodech. Potom odpolední postupný útlum a s nadcházejícím večerem skupinky lidí v ulicích s lucernami.
Letos bylo vše trochu jinak. Vzhledem k opatřením v boji s epidemií koronaviru se setkání uskutečnit nemohlo, přesto to skauti nevzdali. Betlémské světlo rozdávali na několika místech ve městě a v okolí a po poradě nakonec vznikl na náměstí pod vánočním stromem i betlém.
* TISÍCOVKA LIDÍ NA VÁNOČNÍM VALDŠTEJNĚ. Za čtyři sváteční dny si vánočně vyzdobené venkovní prostory hradu přišlo postupně prohlédnout zhruba tisíc lidí.
* ČESKO SE OPĚT ZAVÍRÁ. Ještě vánoční svátky a od neděle 27. prosince opět další zpřísnění veřejného života, a to nejméně do 10. ledna. Česko je zpět na nejhorším 5. stupni epidemického rizika. Otevřené od 27. prosince zůstaly prodejny potravin, drogérie, lékárny, oční optiky, trafiky, květinářství, zámečnictví, automobilové myčky nebo výdejny zásilek. V supermarketech se nebude prodávat žádné doplňkové zboží. Platit bude zákaz vycházení od 21.00 do 5.00 hodin. Venku se mohou kromě rodiny setkat nejvýš dva lidé.
Restaurace, bary, služby, fitness centra, kadeřnictví, pedikúra či manikúra – všechno zavřeno. A sotva se na horách rozjely vleky, 27. prosince jejich provoz skončil! V pondělí 4. ledna se do škol vrátí pouze žáci prvních a druhých tříd. Vše další bude záviset na vývoji epidemické situace.
* ALZHEIMER CENTRUM PŘED ZAHÁJENÍM PROVOZU. V těchto dnech vrcholí přípravy na zahájení provozu Alzheimer centra v ulici 5. května, které se nachází v jednom propojeném areálu s Domovem důchodců Pohoda a penzionem pro seniory. Kapacita nové sociální služby – Domova se zvláštním režimem – je 24 lůžek, cílovou skupinou uživatelů jsou senioři a osoby s chronickým duševním onemocněním.
* KONČÍ NEJDÉLE SLOUŽÍCÍ TAJEMNÍK MĚSTA V REGIONU. JDE DO DŮCHODU. Miroslava Šmirause ve funkci tajemníka Městského úřadu v Turnově nahradí od 1. ledna 2021 Eva Honzáková, která zvítězila ze čtyř uchazečů ve výběrovém řízení. V současnosti pracuje na Ministerstvu vnitra ČR, v sekci dozoru nad samosprávami. Pro funkci tajemníka města tedy více než kompetentní osoba.
* TURNOVSKÉ MUZEUM BUDE MÍT OD LEDNA NOVÉHO ŘEDITELE. PO 33 LETECH! Jednou na to dojít muselo. Běh času je neúprosný, ale i spravedlivý k nám všem. Jen ale představit si, že v kanceláři ředitele turnovského muzea bude sedět někdo jiný než Vlaďka Jakouběová, to bude zpočátku velmi těžké. 41 let v muzeu. Celý profesní život. Naštěstí bylo dáno, že jejím nástupcem bude někdo, kdo byl sice dlouho přemlouván, ale protože ředitelku zastupuje už od roku 1998, ví, do čeho jde, a my zvenčí se můžeme těšit, že se nám „naše“ muzeum před očima pod vedením Jana Prostředníka ze dne na den nepromění.
* DVĚ TRADIČNÍ AKCE NA PŘELOMU ROKU SE NEKONAJÍ: Silvestrovský běh ani Novoroční ohňostroj se neuskuteční.

Související články (celkem 17)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.