HLASUJTE V ANKETĚ PRO UDÁLOST ROKU 2016 NA TURNOVSKU

0

Na první pohled by se mohlo zdát, že událostí roku 2016 na Turnovsku je otevření koupaliště v Maškově zahradě, kam za sezonu přišlo přes 45 tisíc návštěvníků. Jsou tu ale i další akce, které by mohly ve vašem hlasování také uspět. Pro někoho může být v letošním roce nejzajímavější kauza „hotelovka“, Modrý kocour 2016, oficiální akce pojmenování zimního stadionu na ZS Ludvíka Koška, Traktoriáda na Vyskři, 2. místo v soutěži Evropský strom roku pro Tisíciletou lípu z Tatobit, návštěvnický rekord Staročeských trhů, 100 let skautingu v Turnově, 500 let Kacanov, nultý ročník festivalu Kulturnov, výsledek krajských voleb, premiéra filmu Tenkrát v ráji, oslavy 90 let házené, 10. výročí divadelního spolku Nakafráno, empatie obyvatel Turnova (sbírka Pro dobrou věc) ad. Hlasujte!

LEDEN

* ZIMNÍ STADION: V období od 21. prosince 2015 do 3. ledna 2016 se na ledové ploše projelo 8 515 lidí! Při přepočtu na vteřiny tato čísla znamenají, že vstupenka na veřejné bruslení se prodala každých 33,5 vteřiny.
* ZNAČKY NA PŘÁNÍ: Odbor dopravy ve Skálově ulici přijímá žádosti o poznávací značky na přání, a to buď kombinaci čísel a velkých písmen, či pouze číselnou řadu. Pro automobil platí 8 znaků, pro motocykl 7 a u mopedu jde o 5 znaků. Poplatek je 5.000 Kč za jednu tabulku, v případě osobního vozidla tedy zaplatíte 10.000 Kč.
* ANTIMONY 73. Zhruba sedm desítek lidí si v sobotu 9. ledna v Rovensku pod Troskami připomnělo 73. výročí hrdinné smrti parašutistů Františka Závorky a Lubomíra Jasínka ze skupiny Antimony, kteří svojí dobrovolnou smrtí zachránili městečko před represemi.
* LYŽOVÁNÍ VE STRUHÁCH. Sjezdovka se v zimě 2015/16 poprvé rozjela 10. ledna. Lyžování se dařilo zabezpečovat s mírnými obtížemi způsobenými četnými oblevami. Sezona byla ukončena již 15. února.
* SPOLEK RODÁKŮ SLAVIL VÝROČÍ. Spolek rodáků a přátel Turnova výroční valnou hromadou v sobotu 23. ledna v aule „hotelovky“ ve Zborovské ulici oslavil 25. výročí svého založení.
* MASOPUST. Víc než tisícovka lidí dorazila v sobotu 30. ledna na Dlaskův statek na oblíbený masopust. Folklorní soubor Horačky, muzejníci, tradiční masopustní masky a občerstvení z domácí zabíjačky… Poprvé uspořádali pracovníci turnovského Muzea Českého ráje masopust na Dlaskově statku v roce 1998.

201612292208_zap_332_2016_masopust

ÚNOR

* HOTELOVKA SE OD ÚNORA VRÁTILA DO ZBOROVSKÉ. ALE JEN ZČÁSTI. Rada Libereckého kraje na svém jednání 18. listopadu 2016 doporučila ředitelce školy Mileně Lednejové obory obchodní akademie, cestovního ruchu a hotelové školy vrátit od pololetí, tedy od února 2016, zpět do objektu ve Zborovské ulici. Radní na svém dalším zasedání v prosinci poté rozhodli poukázat vedení školy 0,9 mil. Kč na zajištění organizace výuky ve Zborovské ulici. Z Alešovy ulice do Zborovské se k 1. únoru přestěhovaly všechny ročníky oboru obchodní akademie, všechny ročníky oboru cestovní ruch a z oboru hotelnictví pouze 4. ročník. V průběhu roku se dále jednalo o znovurozdělení školy.
* ČESKÉ DRÁHY DOKONČILY OPRAVU HALY VÝPRAVNÍ BUDOVY v Turnově. Objektu se vrátilo původní členění a ve světlé výmalbě vynikly nástěnné malby s tematikou Českého ráje od místního malíře a grafika Karla Vika. Rekonstrukce se prováděla za plného provozu. Vynaložené finanční prostředky dosáhly 15 milionů korun, slavnostní otevření zrekonstruovaných prostor proběhlo ve čtvrtek 18. února.
* ÚMRTÍ: Liberecký kraj a jeho krajský úřad zasáhla smutná zpráva. Ve čtvrtek 18. února zemřel jeho dlouholetý, oblíbený mluvčí Jiří Langer.
* SNÍH NEBYL, BRUSLILO SE! Během týdne jarních prázdnin se na Zimním stadionu L. Koška vystřídalo 2 566 lidí. Celková návštěva od začátku sezony, tedy od 29. října 2015 do 14. února 2016 se vyšplhala již na 27 275 bruslařů! Pro srovnání stojí zato připomenout, že za celou sezonu 2014/2015 přišlo na venkovní kluziště u haly TSC u nádraží 7 012 návštěvníků.
* MODERNIZACE KRAJSKÉ NEMOCNICE LIBEREC (KNL). Současné turnovské zastupitelstvo zatím asi nestálo před složitějším rozhodnutím. Zatížit rozpočet města příspěvkem na modernizaci liberecké krajské nemocnice téměř 135 miliony Kč v následujících 20 letech? Nebo z fúze turnovské a liberecké nemocnice vycouvat? V hlasování 15 zastupitelů napříč politickým spektrem rozhodlo, že město Turnov I. etapu modernizace KNL podpoří a zaváže se k pravidelným splátkám na dobu dalších 20 let; devět zastupitelů bylo proti a jeden se hlasování zdržel. Liberecký kraj drží 74,23 % a město Liberec 15,77 % akcií. Liberecký kraj formou dobrovolného peněžitého příspěvku do projektu vloží jednu miliardu Kč ve zhruba 50milionových ročních splátkách v průběhu následujících 20 let. Město Liberec celkem 212 milionů ve zhruba 11milionových splátkách a město Turnov téměř 135 mil. Kč, což je přes 7 mil. Kč ročně.
* MODRÝ KOCOUR 2016 V NOVÉM! Od čtvrtka 25. do neděle 28. února se v Turnově uskutečnil největší divadelní svátek severovýchodních Čech, přehlídka Modrý kocour 2016. Jednalo se již o 21. ročník. Zakladatelem festivalu je zdejší známý divadelník Petr Haken, který vybudoval prestižní přehlídku, o které se hovoří v celé republice. Nyní – po domluvě – došlo ke generační výměně, do čela festivalu se postavil Mario Kubaš, který má nejen ambice, ale také schopnosti a zkušenosti posunout přehlídku zase o kousek výš
* NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC: Nejlepším sportovcem Turnova za rok 2015 se podle očekávání stal Jakub Oma z TJ Turnov, oddílu radiového orientačního běhu. Anketu vyhrál již po osmé!

201612292215_zap_334_2016_kocour

201612292212_zap_333_2016_hokej

BŘEZEN

* SVOBODNÝ TIBET. 10. března na turnovské radnici vlála tibetská vlajka. Turnov se tak opět připojil k desítkám měst po celé republice, která si připomínají vpád čínských vojsk do mírumilovné země a její okupaci. Pošesté v historii krajů zavlála tibetská vlajka také na budově Krajského úřadu Libereckého kraje.
* WALDA V KACANOVECH. Přátelé legendárního zpěváka Waldemara Matušky se sešli na vzpomínkovém večeru v sobotu 12. března v Kacanovech. Zahráli členové legendární KTO a místní kapela Waldovy Matušky.
* TURNOVSKÝ DRAHOKAM JIŽ PO DVACÁTÉ ŠESTÉ! Regionální loutkářská přehlídka pro Liberecký kraj a Český ráj se konala v městském divadle od 18. do 20. března.
* VELIKONOCE NA DLASKOVĚ STATKU: Tři tisícovky návštěvníků, to je pro Dlaskův statek tak akorát na hraně. A tolik lidí sem přišlo v sobotu 26. března. Jednalo se o historicky druhou největší návštěvnost akce na statku v jeho historii.
* TURNOV TANČÍ! Se zprovozněním nového kulturního domu Střelnice byly opakovaně problémy s provozováním tanečních. Lidé to často kritizovali, že máme dům za 200 milionů a turnovské děti se učí tančit v Pěnčíně. Mělo to několik důvodů. Od ryze osobních po objektivní, protože mj. pěnčínský sál je větší a zejména na prodloužené a věnečky se dostane na více rodinných příslušníků. Nyní se pod patronací Taneční a pohybové školy ILMA taneční po tříleté odmlce na Střelnici vrátily. Doufejme, že natrvalo!
* LEDNÍ HOKEJ. Pestrý program nově otevřeného Zimního stadionu Ludvíka Koška nabídl po letech absence krytého ledu opět mezinárodní, mistrovský a amatérský hokej. BHK Turnov se v krajské lize mužů dostal až do play-off, více než slušným návštěvám po českých repre veteránech a mezinárodních zápasech starých gard Turnova a švédské Alvesty, nabídli činovníci HC Turnov 1931 také trojzápas reprezentačních U 16 Česka a Ruska, a v neposlední řadě teď také v pátek 18. a v sobotu 19. března ženský reprezentační hokej! Jednalo se o repre výběry Česka a Francie před turnajem mistrovstvím světa.
* V PŘEPEŘÍCH VYROSTE STADION DOBRÉ VŮLE. Na podzim 2017 by v Přepeřích mohl být zprovozněn nový fotbalový stadion.

DUBEN

* NOC S ANDERSENEM: Na počátku to byly jedna knihovna na Moravě a druhá v Turnově. Letos, při 16. ročníku Noci s Andersenem, již celá republika a mnohá místa v zahraničí. Legendární dánský pohádkář může být spokojen, stále žije! Pohádkového průvodu, který centrem Turnova prošel v pátek 1. dubna, se zúčastnilo přibližně 650 dětí, rodičů, prarodičů a dalších. Celkem v Turnově na několika místech spalo 310 dětí a 42 pedagogů a pomocníků. Ve školách a v knihovně byl pro děti připraven samostatný program, největší počet spáčů byl v ZŠ Žižkova – 150 dětí.
* MEMORIÁL LUDVÍKA KOŠKA A ODHALENÍ JEHO PAMĚTNÍ DESKY. Mimořádnou akci připravil hokejový klub HC Turnov 1931 ve spolupráci s kluby vojenské historie, například Rotou Nazdar z Bakova nad Jizerou. Konal se hokejový turnaj družstev žáků 4. tříd a Ludvíku Koškovi byla odhalena pamětní deska vedle vstupu na stadion. Akce, která proběhla v sobotu 2. dubna, se zúčastnila řada čestných hostů, byli zde zástupci Armády ČR, ministerstva obrany, krajské vojenské správy, příslušníci aktivních záloh i klubů vojenské historie. Na místě byli též zástupci Libereckého kraje, starostové okolních obcí, přítomno bylo kompletní vedení města i někteří zastupitelé. Přijeli také rodinní příslušníci členů posádky Liberátoru, kteří společně s Ludvíkem Koškem tragicky zahynuli 13. července 1944. Velmi příjemné a místy až dojemné setkání si nenechalo ujít zhruba pět stovek občanů. Na ploše před zimním stadionem byla k vidění historická vojenská technika, uvnitř potom modely historických letadel a výstava o historii 311. československé perutě ve Velké Británii. Došlo i na přelety historických letadel. Čestným hostem setkání byl třiadevadesátiletý brigádní generál Emil Boček, stíhač 310. československé perutě RAF – poslední žijící pilot této perutě v Čechách!

201612292218_zap_335_2016_kosek

* KONEC BRUSLENÍ. První sezona turnovského zimního stadionu byla ukončena 3. dubna.
* OTEVŘENÍ DOMU PŘÍRODY: Málokterý z projektů na území Turnova v posledních dvou desetiletích prošel takovými peripetiemi jako záměr výstavby Domu přírody v Dolánkách. Dům přírody byl slavnostně otevřen v pondělí 4. dubna 2016 za účasti ministra životního prostředí R. Brabce. Provozuje ho Ekocentrum Oldřichov v Hájích. Celkové náklady na přestavbu a vybavení objektu byly 34,8 mil. Kč, z toho 29,6 mil. Kč, tj. 85 %, je výše podpory z fondu Evropské unie, z Operačního programu Životní prostředí. Vlastní podíl investora, který poskytla obecně prospěšná společnost Suchopýr, je 10 % (3,5 mil. Kč) a příspěvek Státního fondu životní prostředí ČR činí 5 % (1,7 mil. Kč). Náklady na celoroční provoz Domu přírody Českého ráje jsou odhadovány na 1,4 milionu korun. AOPK ČR provoz podpoří ročním příspěvkem 480 tisíc Kč. V jednání je 200 tisíc Kč od města Turnov (o příspěvku turnovští zastupitelé rozhodli až na konci roku). Na zbytek si bude muset návštěvnické centrum vydělat.
* NOVÉ CENTRUM V NEMOCNICI: Ve středu 27. dubna bylo v turnovské Panochově nemocnici otevřeno nové centrum léčby střevních onemocnění. IBD Centrum v Turnově se zařadí mezi špičková pracoviště v oboru gastroenterologie v republice. Centrum vzniklo na ploše přibližně 450 m² rozšířením, rekonstrukcí a důkladnou modernizací stávajícího endoskopického pracoviště ve 3. patře ambulantního traktu nemocnice a navazujících nevyužívaných prostor bývalé novorozenecké jednotky. Nově budou pacientům z Turnova a široké spádové oblasti sloužit dva endoskopické sálky, dospávací pokoj, prostory pro biologickou léčbu se třemi lehátky a pěti aplikačními křesly.
* 240 MUZIKANTŮ HRÁLO A ZPÍVALO TE DEUM NA STŘELNICI. V pátek 22. dubna se ve velkém sále Střelnice uskutečnil slavnostní Turnovský hudební večer. Oslavenci byli hned tři: Uběhlo 50 let od založení Kruhu přátel hudby v Turnově, který tento koncertní cyklus pořádá, Pěvecký sbor Antonín Dvořák letos slaví 155 let svého trvání a samotný skladatel, hudební génius Antonín Dvořák, od jehož narození uplyne v září 175 let. Na programu byly zejména skladby Antonína Dvořáka, dále předehra k opeře Hubička Bedřicha Smetany a árie z opery V studni Viléma Blodka. Ve druhé části večera bylo provedeno Dvořákovo oslavné Te Deum.
* DESÁTÁ TRAKTORIÁDA PŘILÁKALA TŘETÍ NEJVYŠŠÍ NÁVŠTĚVNOST V HISTORII. Dva tisíce šest set diváků kolem trati a v zázemí a připočteme-li pořadatelský tým, startující s doprovodem a další, dá se konstatovat, že se v sobotu 23. dubna na Vyskři pohybovaly zhruba tři tisícovky lidí. Pořadatelé ze zdejšího Automotoklubu mohou být spokojeni. Jubilejní 10. ročník FUCHS OIL Traktoriády se vydařil. Na ploše letiště pod kapličkou sv. Anny byla ke zhlédnutí historická technika, ale i ta soudobá od firem John Deer, New Holland, Casse, Massey Ferguson, zahradní technika od firem Honda, VARI, Stiga, MTD, AGS, Seco a ruční nářadí Milwaukee a Metabo.
* V TATOBITECH MAJÍ DRUHÝ NEJKRÁSNĚJŠÍ STROM V EVROPĚ! Stříbrnou příčku v soutěži Evropský strom roku 2016 obsadila tatobitská Tisíciletá lípa. V internetovém hlasování získala přes 43 tisíc hlasů. Výsledky byly vyhlášeny 20. dubna v Bruselu. Na místě byla též delegace z Tatobit. Zvítězil dub, který roste poblíž maďarské obce Bátaszék – hlasovalo pro něj 73 tisíc respondentů. Třetím Evropským stromem roku 2016 je hrušeň z obce Bošáci na Slovensku.
* DEN DLASKOVA STATKU PŘIPOMNĚL 300 LET JEHO EXISTENCE. Běžný den rodiny na statku, ale i mnoho dalšího mohli zažít návštěvníci v sobotu 23. dubna v Dolánkách u Turnova. V pravé poledne tady začal Den Dlaskova statku, který přiblížil život v minulosti a současně tak připomněl 300 let od jeho vzniku. K dispozici byla i nová kniha o tomto legendárním písmákovi, kterou napsala Alžběta Kulíšková z turnovského muzea.
* TURISTICKÁ SEZONA NA TURNOVSKU ZAHÁJENA REKORDNÍ ÚČASTÍ. Třináctý ročník akce Český ráj dětem, který proběhl v sobotu 30. dubna na Hruboskalsku, se setkal s velkým zájmem návštěvníků. Akce se zúčastnilo hodně přes pět tisíc návštěvníků, přálo počasí, na dopolední putování se vydalo na patnáct set dětí.

KVĚTEN

* PO VÍCE NEŽ DVOU DESETILETÍCH MÁ TURNOV OPĚT VEŘEJNÉ KOUPALIŠTĚ. Dvě tisícovky lidí byly zvědavy, jak se koupaliště v Maškově zahradě povedlo. V 11.25 hodin 8. května byla slavnostně přestřižena páska a krátce po poledni vody koupaliště pokřtil starosta s oběma místostarostkami. V průběhu odpoledne devatenáct stupňů „teplou“ vodu vyzkoušelo několik desítek dalších odvážlivců. Naprostá většina návštěvníků se ale přišla podívat, kam budou směřovat jejich kroky v letních měsících. K dispozici je 795 metrů čtverečních vodní plochy víceúčelového bazénu a 65 metrů čtverečních dětského bazénu. K tomu jeden tobogan a tři skluzavky – jedna dětská, trojskluzavka a jedna tzv. kamikadze. A k tomu ještě dětské hřiště, víceúčelové hřiště, hřiště na plážový volejbal, travnaté plochy, in-line dráha kolem areálu, skatepark, pétanque a samozřejmě i sociální zázemí a občerstvení.

201612292222_zap_336_2016_maskovka

* OSLAVY DNE VÍTĚZSTVÍ. V hojně medializovaném dění kolem otevření koupaliště v Maškově zahradě by neměla zapadnout informace, která se váže také k neděli 8. května. Letos byla účast při pietním aktu u pomníku padlých ve Skálově ulici jedna z největších za poslední roky, a to zde ani nemuseli být žáci škol, kteří sem na toto dopolední setkání chodí povinně-nepovinně. Setkání k výročí konce II. světové války má svůj standardní průběh, k pomníku kladou věnce představitelé města a další účastníci akce, zazní hymna a také krátký projev zaměřený k tomuto tématu. V tom letošním vzpomněl starosta města Tomáš Hocke na jednu osobnost, která se váže k Turnovu a která byla v minulosti komunisty zneužita k vlastní propagandě. Jedná se o hrdinu bojů o Sokolovo, kapitána Otakara Jaroše.
* MAŠOVŠTÍ MAJÍ NOVÉ HŘIŠTĚ. V poslední době vznikají v Turnově nová hřiště jedno vedle druhého. Po sportovišti v Maškově zahradě, kde kromě bazénů a zimního stadionu najdete také další venkovní hřiště, bylo v sobotu 14. května otevřeno nové hřiště s umělým povrchem za mašovskou sokolovnou.
* OSLAVY 100 LET SKAUTINGU V TURNOVĚ (1916 – 2016). Konalo se několik akcí od 18. května do vrcholu v sobotu 28. května, kdy se konalo setkání v rámci Staročeských trhů. V Kamenářském domě byla zahájena výstava o historii skautingu v Turnově, v parku u letního kina stál skautský tábor a na atletickém stadionu vznikl  velký obrazec z lidských těl. Velká skautská párty nejen pro skauty proběhla večer v letním kině.
* STAROBYLÁ CESTA OPĚT OŽÍVÁ, A S NÍ JEDNO Z NEJPĚKNĚJŠÍCH MÍST V ČESKÉM RÁJI. Po třech stoletích opět ožívá prastará císařská cesta nad Tatobity, která byla dříve hlavní spojnicí Turnovska se Semily, a jak se zde traduje v ústním podání, ještě před jedním dvěma staletími se tudy, přes Vrcha, chodilo do Semil s nůší na trh. Starobylá cesta, která stejně jako Tisíciletá lípa pamatuje dobu panování Karla IV., je mezi Tatobity a Žlábkem v úseku 650 metrů nově lemována lipovou alejí. Obyvatelé obce a další zájemci zde v sobotu 21. května vysadili 65 lip velkolistých srdčitých. „Výsadba přišla na 72 tisíc korun, polovinu obec získala z nadačního příspěvku za vítězství v anketě Strom roku 2015 České republiky,“ uvedla starostka Tatobit Lenka Malá.
* NA MEMORIÁLU ZASE ZAHROZILY MRAKY, LUDVA JE ALE ROZEHNAL. Nebyl by to snad ani Memoriál Ludvíka Daňka, aby pořadatelé, sportovci i návštěvníci nesledovali s obavami oblohu. Těžké černé mraky tuto akci pronásledují téměř ve všech ročnících. Jednou ji silně omezily, jindy přišla bouřka až se závěrečným defilé… A bylo tomu také v úterý 24. května, málokdo totiž věřil, že mraky nejen ustoupí, ale i plochu sportoviště v závěru akce ozáří sluneční paprsky.
* TRHY VYSTOUPALY NA VRCHOL. Ve svém 22. ročníku vystoupaly turnovské Staročeské řemeslnické trhy až na samý vrchol. Za dva víkendové dny 28. a 29. května pořadatelé ze Spolku přátel Muzea Českého ráje napočítali 13 322 platících diváků! Tolik jich tu nikdy nebylo, maximální návštěvnost se pohybovala do 10 tisíc. Když připočteme pozvané hosty, trhovce, vystupující a další, nebudeme daleko od pravdy, že se v parku u letního kina, v samotném muzeu, ale i v okolí šperkařské školy a výstavy drahých kamenů na „chlapajdě“ pohybovalo na 14 tisíc lidí. Prostě jakoby se ještě jeden Turnov sestěhoval na jedno místo.

ČERVEN

* KOUPALIŠTĚ: Ve středu 1. června zahájilo plný provoz venkovní koupaliště v Maškově zahradě. Koupaliště je v provozu každý den od 9.00 do 20.00. Od 7.45 do 7.55 hodin je možné zakoupit vstupenku za 40 Kč a využít 25 metrový bazén pro kondiční či rekreační plavání, které bude připraveno od 8.00 do 9.00 hodin.
* VELVYSLANEC. Ve čtvrtek 9. června poctili Turnov svoji návštěvou velvyslanec Státu Izrael Gary Koren s chotí Shirley. Kromě oficiálního přijetí na turnovské radnici je čekala beseda na Střelnici s žáky turnovských základních a středních škol, kam měla přístup i veřejnost. Poté navštívili turnovské firmy Granát a Crytur. V Granátu se seznámili s tradiční výrobou šperků a prohlédli si ty nejcennější kolekce, se kterými družstvo umělecké výroby slaví úspěchy u nás i v zahraničí. V Cryturu se zajímali o probíhající spolupráci s izraelskými firmami, která je velmi intenzivní, a týká se především nových technologií. Oba si udělali čas také na návštěvu synagogy a židovského hřbitova.
* NA ROHOZCI UŽ ZAČÍNAJÍ CHYSTAT JUBILEJNÍ SLAVNOSTI. Několik tisíc lidí, areál pivovaru chvílemi na hranici možností, víc než dvě stovky vypitých sudů piva, několik novinek a hlavně pohoda prostoupená celým dnem. To byly letošní Slavnosti piva Skalák, které se v areálu pivovaru na Malém Rohozci konaly v sobotu 18. června již po devatenácté.
* MALOSKALSKÁ NOC 2016: ENERGICKÁ ČTYŘKA. Maloskalská noc je největším hudebním festivalem v Českém ráji. Letos se v sobotu 4. června uskutečnil již 4. ročník.
* DEN DĚTÍ S PONORKOU. V sobotu 11. června proběhla úspěšně největší akce Střediska volného času Turnov. Zájem o připravený program byl opět velký, celkovou účast odhadujeme kolem 1 500 lidí. Téměř 450 dětí obešlo s kartičkou předepsané disciplíny, takže obdržely některý ze sponzorských dárků. Velká část mladých se přišla do parku pouze bavit a užít si aktivní odpoledne. Všeobecná pohoda a příjemná atmosféra bez větších front vládla u více než 30 aktivit rozesetých po celém parku.
* ZÁMEK SVIJANY. Pivovar Svijany koupil v roce 2013 nedaleký zámek a za přispění EHP a Norských fondů se rozhodl vrátit mu původní lesk. Téměř dva roky trvající rekonstrukce dospěla do svého finále a Zámek Svijany se v červnu otevřel veřejnosti. Slavnostní zahájení provozu proběhlo 25. června.
* KACANOVY SLAVILY. V sobotu 25. června Kacanovští oslavili 500. výročí založení obce. O stylu, jakým to udělali, se bude ještě hodně dlouho hovořit. Docházelo chvílemi až k dojemným situacím. Třeba když místní hasiči procházeli špalírem svých kolegů z okolních obcí s novými prapory, kterým velmi svérázně požehnal duchovní Aleš Jaluška, který neváhal velmi trefně popsat dobu, ve které žijeme. K výročí si místní nadělili knihu. A ne ledajakou. Víc než tři stovky stran nejsou žádným suchým čtením. Je to poutavý a mnohovrstevnatý vhled do historie a života obyvatel Kacanov v běhu staletí. Kniha zaujme nejen místní, ale s chutí se do ní začtou zájemci o region i návštěvníci Českého ráje. Proto lze jen předpovídat, že prvotní náklad 750 výtisků dlouho nevydrží!

201612292227_zap_337_2016_kacanovy

* FOTBAL: Úspěšná sezona fotbalistů FK Turnov – v tabulce skočili v ročníku 2015/2016 na 5. místě! FK Přepeře postoupil do I. A třídy! Naopak své působení ukončilo fotbalové družstvo žen.
* KOUPALIŠTĚ PRASKALO VE ŠVECH: Dva tropické dny s teplotou nad třicet stupňů Celsia – čtvrtek 23. a pátek 24. června – znamenaly dvě rekordní návštěvy na koupališti v Maškově zahradě. Podle manažera areálu Tomáše Špinky sem přišlo ve čtvrtek 1 250 lidí a v pátek dokonce 1 750!

ČERVENEC

* OSLAVY: Obec Veselá u Rovenska pod Troskami pořádala 2. července oslavu výročí 400 let od svého založení. U této příležitosti byly slavnostně představeny nové obecní symboly – znak a vlajka. Dále byla odhalena pamětní deska Karlu Hlaváčkovi, která je umístěna u hlavního vchodu do budovy školy, kde byl řídicím učitelem. Karel Hlaváček se mj. zasloužil o výstavbu této budovy, byl zaníceným skautským činovníkem a hrdinou protifašistického odboje (Antimony).
* SLAVNOSTI SVIJANSKÉHO PIVA. V sobotu 16. července proběhl 27. ročník Slavností svijanského piva. Na koupaliště do Svijanského Újezdu přijelo 10 tisíc návštěvníků, kteří vypili 650 sudů piva. Největším letošním lákadlem bylo nové svijanské pivo i rekordní počet vystupujících kapel.
* RARITA: Již několik týdnů mají obyvatelé turnovské Žižkovy ulice neobvyklou atrakci – z balkónů mohou krmit rozložitou bachyni s mladým a rozpustilým potomkem. Jestliže první večer to byl pro parkující řidiče po vystoupení z vozidla šok v domnění, že jde o divočáky, dnes už dvojici čínských prasátek berou všichni jako zdejší kolorit. Strážníkům městské policie spolu s odbornou firmou se podařilo zvířata odchytit až na několikátý pokus.
* BENÁTSKÁ! Od čtvrtka 28. do neděle 31. července proběhl již 24. ročník jednoho z největších hudebních festivalů v republice – Benátská! Hlavní hvězdou tohoto ročníku byla živoucí legenda, zpěvák Tom Jones. Po přesunu z Malé Skály se festival koná v libereckém Vesci.

SRPEN

* REKONSTRUKCE V CENTRU: V pondělí 1. srpna začala dlouho připravovaná a dlouho diskutovaná úprava přechodu pro chodce v hrdle na konci Hluboké ulice u bufetu Granát. Problémový a vytížený přechod byl více posunut do náměstí Českého ráje. Zároveň byl rozšířen chodník. První dva srpnové týdny byl uzavřen vjezd do ulice Antonína Dvořáka (tj. ulice z náměstí kolem radnice), druhou část měsíce dokonce Hluboká ulice! I přes počáteční obavy byl prázdninový provoz v centru města celkem plynulý.
* SKAUTSKÝ OSTROV. Turnovští skauti ke svým 100 letům, které oslavili v letošním roce, získali nádherný dárek – pozemky pod skautskou základnou „Ostrov“. Získali je nákupem od vlastníka – Sokola Turnov – za částku 2,2 mil. Kč. Většinu peněz získali ve veřejné sbírce!
* MIG 21 ROZEHNAL MRAKY NAD ŠŤASTNOU ZEMÍ A PŘEDVEDL SKVĚLOU SHOW. Ten, koho v pátek 12. srpna neodradilo počasí a vyrazil do Šťastné země v Radvánovicích, udělal dobře. Byl zde totiž připravený celodenní program, jehož vyvrcholením byl koncert kapely Mig 21 v čele s Jiřím Macháčkem. Areál byl otevřený již od rána a tak jako celé prázdniny zde probíhal animační program pro děti a jejich rodiče. V sezoně zde proběhly další koncerty, uskutečnila se i oblíbená akce – Slamák.

201612292230_zap_338_2016_mig

* TRAGÉDIE V AGBĚ. Vyšetřování výbuchu a následného požáru v turnovské firmě AGBA, při němž zemřeli v prosinci 2015 dva lidé, je u konce. Případ policisté odložili. Policejní komisař na základě výpovědí svědků a závěrů expertního týmu, podpořených navíc znaleckými posudky, došel k závěru, že trestní věc, vyplývající z ustanovení trestního řádu, se odkládá, protože osoba, která by nesla v souvislosti s tímto případem trestně právní odpovědnost pro spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti, zemřela, a není možné proti ní vést trestní řízení.
* NOČNÍ KOUPÁNÍ. S velkým zájmem veřejnosti se setkala nabídka historicky prvního nočního koupání v krásně nasvětleném areálu koupaliště v Maškově zahradě. Akce se konala ve čtvrtek 25. srpna od 20.30 do 23.00 hodin; z bezpečnostních důvodů byla kapacita omezena jen na 500 osob.

ZÁŘÍ

* ZAČAL ŠKOLNÍ ROK. Celkem 226 prvňáčků nastoupilo 1. září do pěti základních škol v Turnově. Nejvíce zapsaných dětí vykazuje Základní škola v ul. 28. října, kam nastoupilo 78 dětí. Pouze o čtyři prvňáčky méně pak vykazuje Základní škola Žižkova. Na Základní škole Skálova – v budově v Alešově ulici – přivítali 52 nových žáků, v Mašově 17 a v ZŠ Zborovská přistoupilo 5 prvňáčků.
* ODEŠEL „PAN“ STAROSTA. V pátek 9. září se turnovská veřejnost v kostele P. Marie rozloučila s jednou z největších osobností města v jeho dějinách. JUDr. Václav Šolc, první polistopadový starosta, zemřel 1. září. Bylo mu 88 let.
* OLYMPIONIK. V sobotu 10. září byl pro obyvatele Olešnice velký den. Přivítali totiž mezi sebou úspěšného olympionika a reprezentanta v desetiboji na olympijských hrách v Riu de Janeiro a současně i zdejšího rodáka Adama Sebastiana Helceleta.
* NA PĚTAČTYŘICET TISÍC LIDÍ PŘIŠLO V SEZONĚ NA KOUPALIŠTĚ V MAŠKOVCE! Jakoby se tři Turnovy spojily a vydaly se najednou na koupaliště v Maškově zahradě. To si na návštěvnost ve své první sezoně nemůže stěžovat. Podle Jindřicha Kořínka, jednatele Městské sportovní Turnov, sem v červnu přišlo 6 400 lidí, v červenci jich už bylo 17 400 a v srpnu 20 257! Letošním návštěvnickým rekordem je sobota 27. srpna, kdy se tady v průběhu dne vystřídalo 3 220 zájemců o koupání. Koupaliště bylo v provozu do 18. září. A protože ještě do čtvrtka 15. září panovalo příjemné letní počasí, mohli zájemci do Maškovky vyrazit v jedné ruce s plavkami a ve druhé s bruslemi! První veřejné bruslení bylo již ve středu 14. září.
* STAVBA ROKU. Titul Stavba roku Libereckého kraje 2016 letos putuje do Turnova. Absolutní prvenství v prestižní soutěži získal Sportovní a rekreační areál Maškova zahrada.
* ČMUKAŘI hrají loutkové divadlo už čtyřicet let!
* MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA sídlí ve vile v Jeronýmově ulici už 30 let.
* KULTURNOV. Vyvrcholením letošní kulturní sezony byl festival KULTURNOV, na kterém vystoupila celá řada turnovských divadelních uskupení i kapel a diváky čekalo i nejedno překvapení. Festival, který rámcově navazuje na Turnovskou pecku, se na Střelnici konal 17. září. Speciální součástí programu byl blok „Zahrada”, který byl věnován Václavu Feštrovi. KULTURNOV nemá být jen jednorázovou akcí, ale jako koncept by měl propojovat dění na turnovské kulturní scéně napříč celou sezonou. Jeho cílem je ukázat, že Turnov hraje v kultuře skutečně první ligu, jen o sobě nedává vědět tak nahlas a tak viditelně. „Nultému ročníku Kulturnova se podařilo něco, čemu se těžko dá říkat cíl, spíš bláhové přání – Střelnice ožila a více se otevřela občanům Turnova,” pochvaluje si jeden ze dvou mluvčích akce Josef Uchytil. Vznikla zde i díky členkám souboru Nakafráno nová kulturní hymna města Turnov žije!

* JOSEF RYTÍŘ. Dlouholetý oblíbený ředitel ZŠ ve Skálově ulici Josef Rytíř nás opustil 18. září ve věku 72 let.
* NOVÁ ROLBA ZAMBONI 526 byla pokřtěna v pátek 16. září.  Rolba dostala jméno VLOČKA, městský rozpočet přišla na rovné tři miliony korun.)
* HOTELOVKA. O možném znovurozdělení turnovské Obchodní akademie, Hotelové školy, Střední odborné školy bylo jednáno v průběhu roku několikrát v Radě Libereckého kraje, hetman Martin Půta dokonce jednal v polovině prázdnin s odboráři školy, kteří hrozili stávkou, v kině Sféra se na konci srpna konala veřejná beseda. Zastupitelé Libereckého kraje na svém posledním zasedání 27. září 2016 o rozdělení Turnov nehlasovali. Hned v úvodu jednání totiž pro projednání bodu hlasovalo jen 18 z 38 přítomných zastupitelů. Plánovaný bod tak nakonec nebyl projednáván. O rozdělení či nerozdělení školy proto budou jednat až noví zastupitelé, kteří vzešli z říjnových voleb do krajského zastupitelstva.
* V TURNOVĚ VZNIKNE PRVNÍ HOROLEZECKÉ MUZEUM V REPUBLICE! Dvě nové expozice horolezectví vzniknou v rámci mezinárodní spolupráce dvou muzeí. Na jednu se mohou těšit návštěvníci v Muzeu Českého ráje v Turnově a druhou vytvoří v německém Bad Schandau. Partnerské organizace získaly na vybudování nových turistických lákadel finance z Programu spolupráce Česká republika Svobodný stát Sasko 2014 – 2020. Nově vzniklé horolezecké expozice spatří první návštěvníci v polovině roku 2019. Práce budou zahájeny v příštím roce.

ŘÍJEN

* V ZŠ SKÁLOVA OTEVŘELI NOVÝ ŠKOLNÍ KLUB. Turnovská ZŠ ve Skálově ulici byla poslední, kde ještě pro žáky neměli školní klub. To se změnilo ve čtvrtek 6. října. Moderní úprava, barvy, odpočinkové patro s vaky, spousta nových knížek, dataprojektor – prostředí jako stvořené pro výuku, čtení, relaxaci.
* MLÁDEŽNICKÁ REPREZENTACE V ČELE S MATĚJEM PEKAŘEM Z FRÝDŠTEJNA OCHUTNALA RED BULL. Své mezinárodní organizační zkušenosti turnovští pořadatelé znásobili dalším dvojzápasem naší mladé hokejové reprezentace, který se na ploše Zimního stadionu Ludvíka Koška uskutečnil v pondělí 10. a v úterý 11. října. Nominační klání pro neoficiální MS v Kanadě mělo tentokrát symbolický podtext, a to v podobě startu turnovského rodáka a odchovance BHK Turnov Matěje Pekaře z Frýdštejna. Bývalý jablonecký vlk, později převtělený v libereckého bílého tygra, je v současnosti kanadským medvědem grizzlym, s nímž na dresu pod trenérským vedením dvojnásobného olympionika Toda Bertuzziho za velkou louží válí.
* KRAJSKÉ VOLBY. Volby do krajských zastupitelstev se konaly 7. a 8. října. V Libereckém kraji hlasování probíhalo v 587 okrscích. Voliči vybírali z celkem 19 kandidátních listin. Krajské zastupitelstvo Libereckého kraje má 45 členů. Celkové výsledky za Liberecký kraj: Starostové 32,35 %, ANO 2011 má 17,08 %, KSČM 8,10 %, ČSSD 8,04 %, ODS 7,91 %, Změna pro LK 7,06 %, SPD a SPO 5,20 %. Volební účast byla 35,91 %.
V Turnově byla volební účast 40,65 % hlasů, což je výrazně nad republikovým průměrem. Vítězem voleb jsou Starostové pro LK ziskem 36,45 %. Druhé ANO 2011 má 12,98 %, třetí TOP 09 skončila se ziskem 10,54 %. Na dalších místech jsou: ČSSD 8,41 %, ODS 6,82 %, KSČM 5,38 %. Nikdo další nepřekročil hranici pěti procent, nejblíže byla Změna pro LK – 4,37 %.
V pondělí 17. října byla podepsána dohoda o vytvoření koalice, která by měla Libereckému kraji vládnout v následujících čtyřech letech. Dohodu podepsali lídři čtyř stran – Starostů pro Liberecký kraj, ANO 2011, ODS a ČSSD. ODS se do vlády na kraji vrací po dlouhých osmi letech.
* VÝTRŽNÍCI. V úterý 18. října bylo pozdě odpoledne hodně rušno v turnovské Nádražní ulici. Několik aut zasahujících policistů, křik, utíkající výtržníci. Tenhle obrázek tady není moc častý. Podle tiskové mluvčí policie Libereckého kraje Dagmar Sochorové zde policisté zadrželi dva mladíky, kteří se na ulici vzájemně fyzicky napadali a měli u sebe nože.
* ZASLOUŽILÝ HASIČ. Druhý říjnový pátek se v Turnově v „hasičárně“ na Daliměřicích uskutečnilo první historické setkání držitelů titulu „Zasloužilý hasič“ z Libereckého kraje. Setkání se zúčastnily asi tři desítky nositelů tohoto titulu. Podle Arnošta Černého, turnovského zastupitele a také starosty okresního sdružení dobrovolných hasičů okresu Semily, je titul zasloužilý hasič některými jednotkami opomíjené ocenění mnohdy celoživotní práce.
* ŘEDITEL. Bývalý ředitel turnovské nemocnice Tomáš Sláma, který nedávno krátce vedl také nemocnici v Semilech, se stal ředitelem nemocnice v Jičíně.
* PREMIÉRA. 27. října proběhla republiková premiéra filmu TENKRÁT V RÁJI. Na filmovém plátně ožil legendární příběh turnovského horolezce Josky Smitky, který byl jedním z prvních Čechů, který před II. světovou válkou se svými kamarády začal zdolávat pískovcové stěny Hruboskalského skalního města. V hlavní roli se představil olympionik Vavřinec Hradilek. Film má výborné mezinárodní herecké obsazení, na režii se podílel legendární Lordan Zafranović. V premiérový den film promítali i v turnovském kině Sféra.
* VEČER OPERNÍCH ÁRIÍ V TATOBITECH. V předvečer státního svátku ve čtvrtek 27. října proběhl ve vyprodaném sále kulturního domu v Tatobitech výjimečný koncert osmdesátičlenného Podkrkonošského symfonického orchestru pod vedením Graziana Sanvita.
* VYSKEŘ A JEJÍ KAPLIČKA. Zhruba padesátka lidí vystoupala v pátek 28. října dopoledne cestičkou lemovanou křížovou cestou ke kapličce sv. Anny nad Vyskří. Obec podle starosty Jana Kozáka získala dotaci Státního zemědělského intervenčního fondu a v celkové částce 600 tisíc korun nechala opravit všech čtrnáct zastavení křížové cesty. Tu turnovský vikář Václav Vlasák, který jednotlivým zastavením slavnostně požehnal, považuje za jedinečnou v celém kraji, která těžko snese nějaké srovnání.
* 28. ŘÍJEN. Oslavy státního svátky začaly odpoledne v technických službách, které v areálu v Sobotecké ulici sídlí již 20 let! Firma pro město a jeho okolí zajišťuje svoz komunálního odpadu, opravy 80 kilometrů místních komunikací, údržbu sedmi hřbitovů, opravy veřejného osvětlení, spravuje sběrný dvůr, kompostárnu ad. Technické služby Turnov mají 46 zaměstnanců, dosahují ročního obratu ve výši 42 mil. Kč.
Oslavy pokračovaly pietním aktem u pomníku padlých ve Skálově ulici a večerem v divadle. Čestné občanství města obdržel Simon van der Kooij za vstřícnost, otevřenost, přátelskou náruč a připravenost vždy pomoci při partnerství Turnova a holandského Reeuwijku. Ceny obce byly předány MUDr. Vladimíru Eckertovi a MgA. Martinu Hyblerovi. Čtyřem lidem starosta města také udělil medaili starosty.

201612292237_zap_339_2016_simon

* NA VŠENI OTEVŘELI ZREKONSTRUOVANÉ PROSTORY ÚŘADU. Obec přes dvě desetiletí jako starosta vedl Ivan František Herbst, kterého letos na jaře nahradil Radim Janeček.

LISTOPAD

* VODOHOSPODÁŘSKÉ SDRUŽENÍ TURNOV dokončuje víceletou přípravu čtyř velkých investic na území Turnova, které plánuje realizovat v letech 2017 až 2020. Jedná se o rekonstrukci úpravny vody v Nudvojovicích včetně zdrojů pitné vody v jejím sousedství a o intenzifikaci městské čistírny odpadních vod. Třetí akcí je proměna systému vodovodů v průmyslové zóně Vesecko a v areálu vodojemů v Ohrazenicích. Poslední velkou investicí je pak rekonstrukce vodohospodářských sítí v Nádražní ulici od viaduktu u bývalého Hotelu Beneš až k Pyrámu v Ohrazenicích, resp. z Přepeřské ulice směrem na Přepeře, Příšovice a Svijany.
* SVATÝ MARTIN PŘIJEL DO ZÁKLADNÍ ŠKOLY V ALEŠOVĚ ULICI. Přes 500 lidí z Turnova a okolí se shromáždilo v pátek 11. Listopadu vpodvečer, aby přivítalo svatého Martina na bílém koni.
* VYSKEŘ VZDALA HOLD SVÉMU NEJVÝZNAMNĚJŠÍMU RODÁKOVI. V sobotu 12. Listopadu na Vyskři za účasti českého velvyslance v Německu Tomáše Podivínského v centru obce odhalili pomník zdejšímu rodákovi Josefu Nesvadbovi Hamáčkovi (14. ledna 1822 na Vyskři – 20. června 1876 v Darmstadtu v Německu).
* KONCERT V DEPU. Letošní poslední koncert v lokomotivním depu Turnov se konal v sobotu 12. Listopadu. Vystoupila zde legendární zpěvačka JANA URIEL KRATOCHVÍLOVÁ s kapelou Illuminati.ca
* SAFÍR. Po 37 letech výstavní činnosti v muzeu začal fotoklub Safír výstavy pořádat na Střelnici.
* MALOSKALŠTÍ HASIČI VYHRÁLI REPUBLIKOVOU SOUTĚŽ. Ve středu 16. listopadu proběhlo v brněnském Bobycentru vyhlášení výsledků VI. ročníku ankety Dobrovolní hasiči roku 2016. „Naše jednotka zvítězila v kategorii o nejlepší jednotku sboru dobrovolných hasičů obce v oblasti východních Čech, což obnášelo Pardubický, Královéhradecký a Liberecký kraj. Jednotka získala šek ve výši 80 tisíc korun, skleněnou hasičskou helmu vyrobenou ve sklárnách Nižbor, motorovou pilu Stihl a profesionální vysílačku. Děkujeme všem příznivcům a také médiím, kteří pomohli informaci o veřejném hlasování šířit. Díky jejich hlasům naše jednotka zvítězila,“ uvedl starosta Malé Skály Michal Rezler.
* DEVADESÁTILETÁ MLADICE. Zaplněné prostory sportovní haly ve Skálově ulici v podvečer 17. listopadu. Ve sportovní baru připravené občerstvení, kroniky a panely s fotografiemi z 90leté historie házené v Turnově. Svátek! A dobrý důvod pro setkání házenkářek a házenkářů všech generací? Druholigové družstvo žen postoupilo do osmifinále českého poháru. Až sem se turnovským házenkářkám postoupit nikdo nepodařilo! Soupeřky z oddílu DHC Slavia Praha, dlouholetého účastníka nejvyšší republikové soutěže W.H.I.L., byly nad síly domácích (výsledek 12:40, poločas 5:20), ale o to ten večer ani moc nešlo. Na dvě stovky příznivců turnovské házené si přišly ten večer hlavně užít, setkat se s přáteli, podívat se na atraktivní utkání, posedět a popovídat si, jaké to bylo, když se házená hrála na hřišti v areálu mezi mosty, jaká je současnost a jaká je budoucnost tohoto sportu v Turnově. Tady může vládnout mírný optimismus…
* FOTBAL. Fotbalisté divizního Turnova přezimují na 11. místě tabulky.
* FENOMÉN NAKAFRÁNO: DESET LET A STÁLE SVĚŽÍ! Trochu v ústraní a přece před zaplněným divadlem oslavily členky divadelního souboru Nakafráno jedno velké výročí. Je to již deset let, co se partička mladých žen, z nichž občas některá byla těhotná (trvá s přestávkami dodnes), sešla v kavárně a vymýšlela, co budou dělat. Divadlo, byl závěr setkání. A byla to šťastná volba. Kdykoli jednu ze svých autorských her dávají v Turnově, je beznadějně plno. Pojmem se dámy staly i v širším regionu, znají je v Praze a na dalších místech republiky a co víc, znají je a chválí i divadelní kritici! A když i oni považují soubor Nakafráno za fenomén, je to už na velké zamyšlení a také na poděkování, protože těch několik stovek repríz rozdává především pohodu divákům, a to je radost pro všechny, kteří se nějak veřejně prezentují.
* PŘEDÁNÍ SYMBOLICKÉHO PÁDLA: TURNOVŠTÍ SKAUTI OBMĚNILI VEDENÍ. Změna ve vedení turnovského skautského střediska, které patří mezi ty největší v České republice. Po devíti letech předal vedení střediska Tomáš Hocke, kterého skautští příznivci znají pod přezdívkou Podkovák, svému nástupci Standovi Šéfrovi.
* VÁNOČNÍ STROM. V sobotu 26. listopadu se na návsi v Mašově uskutečnilo první oficiální rozsvícení vánočního stromu.

PROSINEC

* Firma KAMAX se stala se generálním partnerem sportovně rekreačního areálu Maškova zahrada pro následujících pět let. Jedná se o první smlouvu toho druhu a finančního objemu, kterou Městská sportovní s. r. o., která areál spravuje, uzavřela. Jedná se o částku ve výši 20 tis. euro ročně, která poslouží zkvalitnění sportovišť.
* Spolek Pro Vánoční Zpívání (PROVAZ), o letošním adventu oslavil 10. výročí existence.
* VÁNOČNÍ TRHY 2016. Proběhly za plné spokojenosti všech stran na turnovském náměstí a v muzeu 9. a 10. prosince.
* HASIČI. Turnovští hasiči mají nové zásahové vozidlo DA – L1T. Nákup vozu byl financován z dotačního fondu Libereckého kraje ve výši 300 tisíc Kč a z dotace na pořízení požární techniky MV – GŘ HZS ČR ve výši 450 tisíc Kč. Zbytek poskytlo město Turnov z rozpočtu. Celková cena nového zásahového vozidla se vyšplhala na částku zhruba 2,5 mil. Kč.
* PRVNÍ ČÁST LETOŠNÍHO ROČNÍKU TURNOVŠTÍ HOKEJISTÉ VYHRÁLI! Vánoční přestávku krajské ligy mužů stráví turnovští hokejisté na 1. místě tabulky.
* PRO DOBROU VĚC POTŘETÍ. Již potřetí turnovská veřejnost o adventu vybírala peníze na dobrou věc.
Letos se podařilo vybrat 70 tisíc korun. Peníze putují dvěma postiženým dětem…
*  CENA VODNÉHO A STOČNÉHO včetně započítání DPH je pro obyvatele členských obcí VHS Turnov pro rok 2016 stanovena ve výši 105,30 Kč, z toho je vodné 54 Kč a stočné 51,30 Kč (vloni 102 Kč).

Tento výčet událostí si nedělá ambice být úplně vyčerpávající…

Související články (celkem 17)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.