POSLEDNÍ ZÁCHVĚVY BABÍHO LÉTA ANEB JAKÁ BUDE NADCHÁZEJÍCÍ ZIMA NA TURNOVSKU?

0

Léto se s námi rozloučilo citelným ochlazením na konci prázdnin a následné záchvěvy hezkého slunečného počasí v září a v průběhu října byly sice příjemným obohacením jinak již chladných rán a zkracujících se dnů, ovšem časté mlhy a inverze na Turnovsku způsobovaly, že se leckdy vyjasnilo až po poledni a brzy opět nastala nízká oblačnost s nastupujícím večerem a nocí.

Pomalu se blíží období Martina, který podle známé pranostiky přijíždí na bílém koni a zanedlouho se přiblíží Paní Zima. Jaká by měla být ta letošní? Bude stejně přívětivá a mírná jako ty dvě zimy předešlé nebo se dočkáme změny a užijeme si sněhu, mrazu a zimních radovánek, co hrdlo ráčí?

 

Dlouhodobý výhled pro oblast Turnovska a Českého ráje (úspěšnost zhruba 65 %) předpokládá, že letošní zima bude patřit k těm normálním, tedy se sněhem a mrazem, mrazy ale neměla by být krutá.Teploty by se měly pohybovat  většinou v rozmezí od +5 do -12°C, nižší teploty by měly být vzácné a lze je čekat ve druhé polovině ledna a v první polovině února, ovšem ne jako souvislou chladnou periodu. Navíc budou střídány oteplením. Na Turnovsku bude tedy sníh spíše vlhčí, přemrzlého prašanu si užijeme méně. Vánoční obleva by měla letos nastat až na přelomu roku a měla by trvat zhruba kolem deseti dnů, ostatní oteplení během zimy by nemělo být delší než čtyři dny v souvislé řadě a mělo by přicházet zhruba dvakrát až třikrát do měsíce.

 

Stejně jako loni i letošní zima hrozí větrným počasím s možností lokálních škod typu Emma. Nejvíce pravděpodobné je v průběhu listopadu a ve druhé polovině prosince. Při takovémto ostrém proudění lze očekávat i zimní ojedinělé bouřky.

 

V poslední době se mě i mnozí zodpovědní činitelé ptají, jaká je prognóza počasí na dobu konání Mistrovství světa v klasickém lyžování na Liberecku. Moje odpověď je možná velmi zvláštní: Vzhledem k tomu, že celý podnik byl v průběhu příprav provázen řadou kotrmelců (i politických), lze při konání této akce počítat s velmi nevyzpytatelnými projevy nejen počasí, ale mohou zde nastat problémy s odhaleným dopingem u některých sportovců, možné jsou i těžší úrazy apod. Příroda vždy vrací to, co do ní člověk zasadí…

 

Už nyní se také můžete zúčastnit naší tipovací soutěže, zda bude na Štědrý den v Turnově sníh nebo sněžit, či zda bude letos Turnov bez sněhu. Volejte na tel.                603 544 715         nebo využijte e-mailu: brucek.vlastimil@seznam.cz, a to až do 10. prosince t.r. Ze správných tipujících vylosujeme tři výherce, kteří obdrží zajímavé a hodnotné ceny.


Autor příspěvku: Vlastík Brůček, terapeut a věštec,  APC Turnov

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.