LÉTO SKONČILO, ZAPOMEŇTE?

0

Podíváme-li se na průběh uplynulého léta, můžeme konstatovat, že bylo oproti těm dřívějším teplotně spíše průměrné (předchozí byla nadprůměrná), průměrné bylo i z pohledu srážek. V rámci republiky byly letos výraznější rozdíly než v jiných letech. Celkem jsme v letošním létě zaznamenali v Turnově celkem 25 letních dnů s denní nejvyšší teplotou ve stínu od 25 stupňů Celsia a 14 tropických dnů s denní nejvyšší teplotou od 30 stupňů Celsia.

Ve středu 25. června se Českým rájem od západu přehnala velmi silná bouřka, kdy napršelo celkem 62 mm srážek a místy silný vítr napáchal i lokální škody. Celkově v červnu spadlo 160 mm srážek, což je nadprůměr. Červen spolu s listopadem bývá zpravidla nejdeštivějším měsícem roku. Celkem jsme za uplynulé léto v Turnově zaznamenali 19 dnů s bouřkou, nejvíce v červnu, a sice devět dnů.

Na počátku září nastalo postupně citelné a dlouhodobé ochlazení. Dalo by se konstatovat: Léto skončilo, zapomeňte. Opravdu lze předpokládat, že výrazný a dlouhodobější nárůst teplot již nelze očekávat. Pokud se objeví slunečné dny, budou deformovány hojnými ranními mlhami a ranní teploty již budou také nízké a skutečné letní teploty přes den budou jevem velmi výjimečným.

 

Proč tomu tak je? Nad Evropou se vytvořila zajímavá cirkulace vzdušných hmot. Nad Středomořím se udržuje západní proudění, které přes Černé moře postupuje k severu a vrací se zpět přes Ukrajinu a Rusko nad naší republiku. Tato cirkulace je velmi stabilní a k nám od severu až severovýchodu proudí chladný vzduch. Tento extrém bývá obvyklý většinou v zimě, v období září je velmi vzácný a podivuhodné je, že trvá několik týdnů. Je spekulativní, zda za to mohou předchozí hurikány v západním Atlantiku, ale téměř jisté, že zejména v říjnu a listopadu lze díky tomu očekávat, že zbytky podobných hurikánových tlakových níží se k nám z Atlantiku dostanou minimálně ve dvou případech a projeví se srážkami a zesíleným větrem.

 

Vývoj budeme sledovat a bližší aktuální informace o průběhu počasí pro oblast Turnova a okolí obdržíte na tel.                603 544 715        .


Vlastík Brůček,
APC Turnov
Brucek.Vlastimil@seznam.cz

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.