DOBRÁ ZPRÁVA: AI TO JEŠTĚ TAK ÚPLNĚ NEDÁVÁ

0

Ředitel divadelního festivalu Žlutomodrý kocour Mario Kubaš se každý zahajovací večer nového ročníku snaží přicházet s něčím novým, originálním, a tak minule zavřel čestné hosty do klece, protože je třeba upozornit na nehumánní chov zvířat, také se na jevišti porcovalo maso, plavalo v bazénku, probíhal zde porod (kocoura), pomáhalo se Ukrajině, byla tu témata politická i ekologická. Také letos bylo v městském divadle večer v pátek 16. února připraveno něco nového. Scénář slavnostního zahájení nepsal Kubaš, ale umělá inteligence (AI).

Co původně mělo být tématem druhé poloviny tohoto století je tady a změna probíhá tak rychle, že ji lidský mozek není ani schopen pojmout. Vysoké školy ruší bakalářské práce, protože učitelé již nerozeznají, zda ji napsal student, nebo umělá inteligence, redakce propouštějí novináře, protože výtečně zpracovaná témata mají editoři k dispozici ve čtivé formě za několik desítek vteřin. Umělá inteligence operuje pacienty v nemocnicích, můžete si s ní živě popovídat jako s Karlem Gottem, činí v pozadí za lidi čím dál více důležitých rozhodnutí. Tak není divu, že část populace zbystřila. Žijeme ještě realitu, nebo už je to sci-fi, kde je člověk druhem, který bude zanedlouho nadbytečný? Naštěstí to ještě není tak hrozné. Důkazem budiž právě scénář zahájení letošní turnovské divadelní přehlídky, jejíž renomé již dávno překročilo hranice regionu.

Ale budiž přiznáno, že AI se i něco povedlo. Některé hlášky, zejména, když se snažila být vtipná, stojí za zaznamenání:
Třeba když se na promítacím plátně objevily archivní fotografie legendárního kocoura z 19. století. Byl tedy velmi pravděpodobně u založení turnovského divadla před 150 lety a u mnoha dalších světových událostí. Podle AI to vzbudilo velký ohlas, někteří známí herci stojí proto o pozvání na Žlutomodrého kocoura. Třeba John Malkovich v osobní promluvě v rámci zahajovacího večera.
Mario Kubaš AI poskytl nahrávky předchozích zahájení festivalu, upozornil na dikci, obsah a požádal, aby byla vtipná. A ona byla – za každou druhou větu pro jistotu napsala do závorky (smích).

Jak AI pozoruje náš svět? Je to jako reality show, kde nikdo neví, že je natáčen. „Křičím na lidstvo, neotvírejte ty dveře, ale vy je vždy otevřete,“ napsala mj. do scénáře umělá inteligence.
AI vtipně o divácích: Nikdy nevíte, kdo sedí vedle vás, možná dramatik, možná ztracený turista, který hledal záchody.

Jak Mario Kubaš na závěr poznamenal, každý rok v listopadu začíná řešit, s čím v únoru na zahájení přijde a je to samozřejmě čím dál složitější a těžší. To přemýšlení ho většinou stojí 60 až 70 litrů bílého vína. Tím, že AI měla několik forem scénáře hotové v řádku několika desítek vteřin, letos hodně ušetřil. (Smích)

Festival kromě firem a podnikatelů podporují město Turnov a Liberecký kraj. Každoročně na podiu vítá návštěvníky z celé republiky starosta Tomáš Hocke, letos s náměstkyní hejtmana pro kulturu Květou Vinklátovou. Proč by se oba měli zúčastnit festivalu Žlutomodrý kocour? „Aby zjistili, jestli je jejich politika dostatečně barevná, aby se mohla zařadit do tohoto pestrobarevného festivalu,“ odpověděla on-line AI.
Starosta nicméně postrádal bazének či řeznický nůž, ani klec nebyla, a tak podle něho má umělá inteligence naštěstí pořád své limity a on bude rád, když příští scénář zase Mario Kubaš napíše sám.

Resumé:
Pro nás všechny dobrá zpráva: AI to ještě tak úplně nedává. Ale pozor! Učí se velmi rychle!

Pozn. red.: Při tvorbě tohoto textu nebyla využita umělá inteligence.
(Sdělení, které již zanedlouho bude nutné k textům připojovat. Zvykejme si proto na tuto formulaci.)

Snímky ze zahájení Žlutomodrého kocoura, Městské divadlo Turnov, pátek 16. února 2024

Mario Kubaš

Tým Žlutomodrého kocoura

Kde AI hledala inspiraci…

Související články (celkem 36)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.