KULOVÉ BLESKY: STÁLE ZÁHADNÝ FENOMÉN

0

Pomineme-li bouřku, která doprovázela vichřici Emma letos 1. března a byla ještě spíše zimního typu, tak první bouřka „letního“ typu přešla přes naší lokalitu v noci z 11. na 12. dubna a bohužel způsobila smrt člověka svým výbojem v nedalekých Jizerských horách. Mělo se jednat údajně o kulový blesk (osobně si myslím, že tomu tak nebylo), který sjel přes lustr do místnosti, zasáhl muže sedícího u stolu a usmrtil ho. Přesto jsou kulové blesky stále pro nás jevem záhadným.

Vyskytují se vzácně a většinou doprovázejí bouřky. Jsou ovšem zaznamenány případy, kdy takový jev vznikl v době, kdy bouřka nebyla. Zpravidla lidem neublíží a jejich chování je velmi specifické. Vnikají do obydlí komínem nebo úzkými otvory, aby následně poškodily elektrická zařízení, někdy vymlátí okna, vytrhají podlahu a zmizí pryč. Mají velikost od tenisového míčku až zhruba po průměr metrové koule. Jejich životnost je také rozdílná. Některé zanikají během pár sekund, jiné vydrží „při životě“ až minuty. Jejich zánik bývá často klidný, jindy s malým dutým bouchnutím, často také s ohlušující explozí.

Kulové blesky doprovázejí různé typy bouřek, nicméně v oblasti Pojizeří a Podkrkonoší jsme přece jen vysledovali určitá pravidla. Za dobu činnosti APC Turnov jsme zaznamenali celkem 22 svědectví o pozorování takového fenoménu (+ má dvojnásobná osobní zkušenost) a ukazuje se, že v naší lokalitě většina kulových blesků byla pozorována při mírném jižním až jihozápadním proudění, kdy bouřky postupovaly zvolna od jihu až jihovýchodu před blížící se studenou frontou, která ještě ležela západně od nás (celkem sedm pozorování). Na druhém místě jsou kulové blesky, doprovázející bouřky při přechodech front klasickou drahou od západu (pět pozorování). Z míst, kde byl tento fenomén spatřen, uvádím například Turnov, Příšovice, Liberec, Alšovice, Všeň, Doubrava, Sychrov, Jilemnice, Příhrazy atd.

A jedno zaznamenané setkání konkrétněji: Za blížící se bouřky se objevila svítící koule na vrcholku stromu před domem a pomalu sjížděla k zemi. Spatřila ji skupinka dětí na dvorku a začala před ní utíkat pryč. Kulový blesk je ale začal dohánět. Jedno z dětí ho nakoplo. Ozvala se velká rána, dětem se nic nestalo, ale v domě ve stáji uhynulo několik kusů dobytka… Podivné, že?

I když kulový blesk ublíží lidem zřídka, je důležité se ho nedotýkat a ani před ním neprchat. Jakousi neznámou silou (nebo inteligencí?) je kulový blesk schopen vás skutečně honit a dohonit. Nejlépe je zůstat v klidu a nechat ho zmizet, většinou to dopadne dobře. Máte-li na domě hromosvod, tak věřte, že proti kulovému blesku bude jen málo účinný. Tento přírodní a zatím stále tajemný fenomén ve většině případů takovéto ochranné zařízení zcela ignoruje.

Velmi uvítáme vaše případná další svědectví o pozorování takového jevu. Pište na e-mail: brucek.vlastimil@seznam.cz  nebo volejte na tel. 603 544 715.

Vlastík Brůček, Amatérské pozorovací centrum Turnov

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.