JARO ZA DVEŘMI, ZIMA TO JEŠTĚ ZKOUŠÍ ANEB JAKÁ BYLA TA UPLYNULÁ NA TURNOVSKU?

0

Přestože 21. března začíná astronomické jaro a konec zimy je ve znamení chladného počasí se sněhovými přeháňkami, můžeme konstatovat, že i ta letošní již uplynulá zima, stejně jako loňská, byla teplotně nadprůměrná a srážkově v mezích normálu. Zaznamenali jsme v Turnově celkem 17 dnů, kdy denní teplota nevystoupila přes den nad bod mrazu, to je o osm více než v zimě předloňské a sněhová pokrývka se v oblasti našeho města udržela celkem 19 dnů, což je také o osm víc než předloni.

Tedy, i když zima byla celkem mírná, nedosahovala takových extrémů jako předloňská. Popravdě řečeno ale rekordy padaly také a za povšimnutí stojí zejména 24. únor s maximální denní teplotou (ve stínu) +16,2 stupňů Celsia, což je rekord k tomuto dni za celou dobu sledování místního Amatérského pozorovacího centra. Stejně jako loni jsme i letos byli navštíveni cyklónem z Atlantiku, již známou Emmou, která napáchala také značné materiální škody. Přinesla s sebou 1. března bouřku, kroupy a hlavně silný vítr s nárazy v naší lokalitě až kolem 120 kilometrů za hodinu. Přesto se od předchozího cyklónu poněkud odlišovala. Cyklón Kyrill loni vznikl ve středních šířkách Atlantiku a postupoval rychle nad Německo, Čechy a Polsko a svým rozsahem škod byl plošně výraznější. Emma se naopak roztočila ve vyšších šířkách Atlantiku jižně od Islandu a postupovala svým středem nad Německo a Polsko a naše území zasáhla výrazněji její hlavní studená fronta s již výše popisovanými jevy a působila větší škody spíše v nepravidelných pruzích podle intenzity spádového větru.

Čeká nás jaro a nepředpokládáme, že by měl přijít další výrazný cyklón, zvyšuje se ale riziko lokálních silných přeháněk nebo bouřek s výraznými místními projevy, a to zejména ve druhé polovině dubna a po celý květen. To by už mělo panovat příjemné a teplé jarní počasí a chladné výkyvy teplot, jako ve druhé půlce března, by měly být  pouze ojedinělé a maximálně v trvání jednoho až tří dnů po přechodech studených front.

Autor:
Vlastík Brůček
APC Turnov, brucek.vlastimil@seznam.cz , t 603 544 715

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.