JSOU NEOBVYKLÉ MYSTICKÉ A PŘÍRODNÍ ÚKAZY PŘEDCHÁZEJÍCÍ LETOŠNÍ EXTRÉMNÍ ANOMÁLIE V POČASÍ SKUTEČNÝM VAROVÁNÍM PŘED LOKÁLNÍ ZKÁZOU?

0

Před několika lety se náhle zastavil pražský orloj, prý je to špatné znamení. Následovaly povodně, které zpustošily velkou část země včetně hlavního města. Letos se orloj náhle zastavil také, a příroda znovu boří, zabíjí a ničí! To jsou jen dvě z veřejně známých událostí, které v souvislostech následujících plní neblahé očekávání. Ale jsou i jiné, spíše přírodní úkazy, které varují…

Úterý 14. července. Na rozhraní východních Krkonoš a Orlických hor se formuje silný pás výrazných bouřek postupujících pomalu nad Pardubicko a Moravu. Podle očitých svědků před příchodem bouře a i při ní měla obloha výrazně rudavý nádech. Kroupy a přívalové lijáky ničily a pustošily.

Středa 15. července před půlnocí. Nad severozápadním obzorem se objevují vzácné stříbřité, tzv. perleťové oblaky ve výškách až 80 kilometrů nad povrchem. Je to předzvěst anomálního vývoje nejen v atmosféře, ale i vysoko nad ní. Co můžeme očekávat?

 

Ve čtvrtek 16. července před západem Slunce se nad Prahou vytvořil na několik minut zvláštní prohnutý rudý obrazec v podobě luku. Po oba dny citlivější osoby včetně mne vnímaly „ve vzduchu“ velmi silné napětí až agresi. V pátek k večeru přicházejí první místy mimořádně intenzivní bouře. Nabízím očité svědectví: Ta bouřka byla velmi podivná, postupovala zvolna od jihozápadu a měla nízkou základnu z černých mraků s dešťovou clonou. Od jihu se do ní vtlačila další bouřka a jejich vrcholy se propojily. Celý spojený hrozivý černý oblak postoupil až nad nás, naštěstí se výboje odehrávaly většinou uvnitř tohoto monstra. Začal déšť a později i kroupy rozměrově do jednoho centimetru. Doposud téměř nefoukal žádný vítr, následně střídavě chaoticky se spouštěl silný vítr z různých směrů a nastala šedavá dešťová tma (bouřka nad námi začala patrně rotovat a dostávat znaky supercely). Za půlhodinu bylo po všem, pouze od centra bouřky foukal ještě dlouho silný východní vítr (tornádo přesto nebylo pozorováno, škody na majetku a porostu byly minimální.)

 

V pondělí 20. července po 22. hodině bylo možné na obloze severně od Prahy pozorovat další zajímavý úkaz na obloze. Rudě zbarvené oblaky v místech, kde není světelný smog. Tento úkaz trval asi 20 minut, dlouho po západu Slunce (červánky lze proto vyloučit). Po celé léto se objevují večer a v noci na různých místech republiky, včetně Turnovska, zvláštní rychle se pohybující světelné úkazy. Osobně jsem jich mnoho pozoroval také a je zajímavé, že často doprovázejí bouřky. Určitě ale se nejedná o kulové blesky či světla z kosmických družic. Tyto jevy podle mě upozorňují na to, že se dočkáme dalších přírodních extrémů v řádu několika málo dnů (vždy to bývá zpravidla za jeden až tři dny po takovémto jevu).

 

To, co prožíváme v letošním létě, je opravdu typický projev tropického počasí v období vlhkého monzunu. Pouze některé větší poklesy teplot po přechodu fronty tam nebývají. Po většinu života se zabývám tropickou meteorologií a právě za takovými úkazy vyrážím často i do vzdálených končin. Nyní to máme doma a bohužel prognóza na druhou polovinu léta sice slibuje teplo, ale stejně jako v červnu a červenci jej budou rušit bouřky, a to opět místy i mimořádných intenzit.

 

Pokud můžete, pozorujte tyto úkazy nejlépe v bezpečí domova. Neznamená totiž, že bouřka, která má výboje jen v středních a vyšších patrech oblaku, nevyšle výboj i k zemi a potom jsou bouřky, které se zase více vybíjejí směrem dolů než do oblaku. Proto každá bouřka je jev nebezpečný. V bezpečí jste například i v automobilu, ale máte-li anténu na střeše, sundejte ji do doby, než se počasí uklidní. V přírodě je dobré se schovat v nejníže možných úkrytech, ne však v blízkosti stromů a vysokých budov. Také koupání ve volné přírodě je za bouřky nebezpečné. Není-li vyhnutí a jste-li ve volné přírodě, stulte se do klubíčka a přečkejte nejhorší. Golfisté – hrát v bouřkovém počasí je také velký nerozum a už na to doplatilo svými životy mnoho hazardérů!

 

Na přírodu nenadávejme, vrací nám pouze to, co my ji svou nerozvážností způsobujeme. V přírodě jde vždy o nastolení rovnováhy. A to se nyní odehrává na mnoha nejen pozemských úrovních.

 

Vlastík Brůček, APC Turnov, tel. 603 544 715 

brucek.vlastimil@seznam.cz

Pozn.: Máte k dispozici nějaké vlastní pozorování, nebo máte nějaký intenzivní prožitek v době bouřky? Neváhejte a napište to do komentáře pod tento článek. Zkusíme společně hledat odpovědi.

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.