JAKÁ BUDE NADCHÁZEJÍCÍ ZIMA? PŘEKVAPIVÁ!

0

Ve středu 24. listopadu zažilo Turnovsko první větší sněžení, dopoledne dokonce sněhový poprašek zůstal ležet zejména na střechách a zelených plochách ve městě. Zima tedy již skutečně přišla. Jaká bude? K letošní zimě se již vyjádřila řada renomovaných odborníků. Ponechme jejich soudy stranou a podívejme se, jak by mělo nadcházející zimní období vypadat na Turnovsku. Zima bude zpočátku spíše mírná, ve své druhé polovině trvalejší i s mrazy.

Letos více než jindy opět hrozí větrné počasí s možností lokálních drobných škod, a to zejména ve druhé polovině prosince, první polovině ledna a první polovině března. Do konce prosince si na Turnovsku patrně příliš sněhu neužijeme, a pokud napadne, bude spíše mokrý a hrozí kluzké vozovky. Teploty se budou nejčastěji pohybovat v rozmezí od +6 do -6 °C a trvalejší nižší hodnoty se vyskytnou jen ojediněle. Převládat bude severozápadní až jihozápadní oceánské proudění.

Větší zimu s trvalejší sněhovou pokrývkou si spíše užijeme až v průběhu ledna a února, kdy lze také očekávat delší mrazivé periody s ranními teplotami i pod -10 °C a převládat by měla kontinentální studená anticyklona.

 

Letos je nad Atlantikem velmi mnoho teplých proudů v důsledku netypických pohybů hurikánů v Karibiku, a proto se také teplé západní větry dostaly až nad naše území. Teplejší Atlantik bude mít za následek spíše mírný začátek zimy a až později se teploty srovnají do klasických zimních veličin. Rozložení těchto vzduchových mas ale může mít za následek i vznik výraznějších tlakových níží, spojených s větrným počasím i nad územím celé České republiky.

 

Vlastík Plamínek Brůček, APC Turnov

tel. 603 544 715, mail: brucek.vlastimil@seznam.cz

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.