EXTRÉMNÍ POČASÍ ANEB KDO A CO ZA TO MŮŽE?

0

Počasí uplynulých dnů a týdnů nás přesvědčilo a tom, že se můžeme i letos těšit na extrémy. Může za to z velké části i sopečný prach z Islandu, který ve vyšších vrstvách atmosféry snadněji váže vodní páru, a tak se více než jindy tvoří bohaté mraky, které přinášejí i srážky. Nejinak tomu bude i v následujícím období, protože určující pro vývoj počasí ve střední Evropě je převažující směr proudění, a ten je z Atlantiku i přesto, že nad Evropou může být různě deformován. Původ vzduchových hmot ale zůstává stejný. Jedinou šancí by byla změna proudění na kontinentální východní až jihovýchodní, trvající minimálně jeden až dva týdny, což zatím není příliš pravděpodobné.

Jaké nás tedy čeká s největší pravděpodobností léto? Sice by mělo být poměrně teplo, ale vlhko s častými bohatými srážkami zejména v červnu a červenci a až poslední dekáda srpna a začátek září se jeví jako sušší. Teploty se budou většinou pohybovat v rozmezí od 22 do 28 °C, tropických dnů s denní teplotou nad 30 °C by mělo být méně než loni.

Vydatné deště a bouřky lze letos očekávat prakticky kdykoliv, na Turnovsku a v Pojizeří zejména při jihozápadním až jihovýchodním proudění. Poslední dekáda června a první polovina července je pro Turnovsko období, kdy lze s pravděpodobností 80 procent očekávat tyto jevy nejvíce. Může dojít k lokálním vytopením obydlí a lokálním škodám na majetku i v důsledku větru nebo krupobití. Rozsáhlé celoplošné záplavy by v oblasti kolem toku Jizery v létě ale příliš hrozit neměly.

 

Charakter léta bude tedy spíše přát houbařům a zemědělským plodinám. Na druhou stranu hrozí plísně a také komplikace se sklizní obilí v závislosti na počasí.

 

Chcete-li trávit letošní dovolenou v Čechách, tak si ji naplánujte spíše na druhou polovinu léta, kdy je už menší riziko dlouhodobě nepříznivého počasí. Pro cesty do zahraničí lze očekávat v první polovině léta více nestability v počasí ve východním Středomoří a ve druhé polovině léta spíše v jeho západní části. Teploty tam ale i přes tyto výkyvy zůstanou příjemně letní včetně teploty mořské vody.

 

Pokud možno příjemné léto a letní dovolenou přeje

Vlastík Brůček, APC Turnov, tel. 603 544 715, e-mail: brucek.vlastimil@seznam.cz

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.