OHLÉDNUTÍ ZA POČASÍM UPLYNULÉHO LÉTA

0

Začněme netradičně odzadu a konstatujme, že druhá polovina letošního léta se nesla ve znamení stálejšího a slunečnějšího počasí s minimem srážek, zatímco první polovina letního období, to byl chaos a řádění živlů. Celkem jsme za léto zaznamenali 24 dnů s bouřkou, což je nadprůměr, přičemž některé bouřky byly i na Turnovsku velmi intenzivní. Snad největší pohromou byla bouře, která se přehnala nad naším regionem od západu na čele studené fronty ve čtvrtek 23. července vpodvečer a napáchala značné materiální škody. V oblasti Olešnice a Rovenska pod Troskami bylo pozorováno i slabé krátkodobé tornádo.

Vůbec byla první polovina léta ve znamení vlivu vlhkého tropického vzduchu, který se k nám dostal od jihovýchodu v podobě výrazné teplé fronty v doprovodu silných dešťů a bouřek, které napáchaly největší škody na východě Moravy. Bouřky v tomto teplém vzduchu měly velmi zvláštní chování i na Turnovsku. Dalo by se říci, že jejich postup byl velmi chaotický, těžko se dal předvídat, protože jednotlivá bouřková jádra často měnila při svém postupu směr a intenzitu. Byla také nahlášena tři pozorování kulových blesků, a to ze Čtveřína, Malé Skály a z Březiny nad Jizerou.

Celkem jsme za uplynulé léto zaznamenali 22 letních a 14 tropických dnů a čtyři tropické noci. Klidnější počasí tzv. „Babího léta“ nastalo až v závěru srpna a v první polovině září, kdy denní teploty již tropických hodnot dosahovaly zřídka, ale slunečné a suché počasí nadělalo vrásky zemědělcům i houbařům.

 

Srážkové úhrny na Turnovsku byly místně velmi rozdílné – zprůměrované měsíční úhrny srážek za červen činí 155 mm, za červenec 168 mm, za srpen 94 mm a za první polovinu září pouhých 15 mm. I přes srážkově chudý závěr léta můžeme konstatovat, že celkově bylo léto srážkově mírně nadprůměrné a teplotně taktéž.

 

Počátkem září v uplynulých letech často v našem regionu docházelo k prudkým ochlazením a na hřebenech Krkonoš se již objevoval přechodně i sníh. Letos se takováto anomálie nevyskytla a pokles teplot byl na tento měsíc víceméně normální. Z dlouhodobých pozorování lze usuzovat, že v případě nevyskytnutí se výrazné chladné periody v září na Turnovsku následuje sice nestálá zima, ale přichází již brzy se sněhem a mrazy, a to většinou i do nižších poloh, v první polovině listopadu. Tak tomu bylo v devíti ze dvanácti takovýchto případů od roku 1977, kdy začalo září velmi studeným počasím. Ale jaký bude dlouhodobý výhled počasí na zimní období, o tom si řekneme v závěru podzimu.

 

Hezké barevné podzimní radosti!

Vlastík Brůček, APC Turnov

tel. 603 544 715, e-mail: brucek.vlastimil@seznam.cz

Související články (celkem 34)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.