ZPLIHLÝ PRAPOR WILD WOMEN DRŽÍ ZATÍM JEN IVETA RAKOVÁ!

0

* FOTBAL / S končící podzimní částí mistrovské sezony 2016/2017 se ve fotbalových kuloárech přetřásala rovněž otázka ženské kopané na Turnovsku. Tým hrající pod záštitou FK Pěnčín-Turnov nebyl totiž do tohoto ročníku po čtyřech letech působení v III. lize a divizi přihlášen kvůli nedostatečnému zájmu dívek a žen. Ty se v dostatečném počtu nesešly ani na zatím historicky poslední oficiální zápas s ABC Bráník, který v Mírové p. Koz. jen v devíti hráčkách prohrály 2:10, a jenž jenom podtrhnul rozklad, způsobený svévolným odchodem klíčových hráček.

Torzo týmu v posledních čtyřech kolech soutěž dohrávalo s ostudným skórem 5:36. Po debaklu 19:0 na hřišti Bohemians dokázalo vyhrát už jenom v Třebestovicích 0:2, a to díky brankám Pradelly a Rakové.

Poslední dva mistrovské góly tak symbolicky vstřelila svými tanečním věnečkem „znemožněnými“ končetinami nejlepší hráčka a kanonýrka Wild Women všech dob – Franziska Pradella (16). Spolu se čtyřmi přátelskými trefami tak velká fanynka FC Barcelona svůj celkový střelecký účet v „rohozeckým“ dresu dotáhla na slušných 38 gólů. Jen pro ilustraci, po ní další objev v pořadí – Tereza Schmidtová – rovněž po pozdním zapojení se do aktivní činnosti dala v přátelských a mistrovských zápasech dohromady 14 gólů, tedy zdaleka ani ne polovinu…

A když už jsme u statistických čísel, turnovské divoženky odehrály za zhruba pět let své činnosti vedle Pěnčína také na několika jiných stadionech Turnovska (Sedmihorky, Rovensko, Jenišovice, Tatobity…) celkem 110 utkání. Šestnáct vítězství, dvanáct remíz a dvaaosmdesát proher přineslo při skóre 112:439 pomyslných 62 bodů, a to ve finále ještě především díky pochopení a vstřícnosti SK Mírová p. Koz. v čele s prezidentem Josefem Hlubučkem.

Z rozpadlého hráčského kádru přes veškeré nabídky pokračuje už jenom „samorostlá“ Iveta Raková. Ta v současnosti obléká dres třetiligových Čertic FK Jablonec, a se třemi brankami se dělí o druhé místo ve střelcích svého nového týmu. Do toho teď v zimní přípravě přibyla i další Turnovanka Veronika Popelková. Ta spolu s Franziskou Pradellou a Denisovou Špicovou, dorazila na lednovou na informační schůzku, na níž se mělo rozhodnout o tom, zda má vůbec smysl ženskou kopanou na Turnovsku znovu obnovit a dál rozvíjet.

„Pár eventualit znovuvzkříšení jsme sice probrali, ale jasným odrazem současného stavu je už samotná účast pouze tří fotbalistek. Rozjet znovu činnost našeho týmu se i přes různé sponzorské přísliby dle mého soudu asi jen tak hned někomu nepodaří,“ shrnul lakonicky Jakub Špic, bývalý vedoucí WW. 

Jak vidno z pohledu zasvěcených, turnovské ženské pokolení dává momentálně přednost spíše florbalu, házené a volejbalu. Talentované hráčky, které se objeví ve fotbalovém dění, vesměs odcházejí za „lepším“, a tuhle perspektivu jim tady dosud nikdo nenabídl. Díky své tréninkové píli a přístupu to dokazuje především Martina Mastníková (16), která momentálně coby hráčka SK Slavia Praha již ťuká na dveře dívčí reprezentace. „Jsem rád, že se Marťa dostala do základní sestavy, kde hraje ve středové řadě. Občas jí to tam dokonce i spadne, takže má svůj osobní podíl na přísunu mistrovských ligových bodů pro Slávii,“ říká pyšný táta, jenž pro podporu své dcery, bohužel jako jeden z mála dělá, co může.

Třetím mušketýrem turnovské dívčí kopané je talentovaná univerzálka Sarah Pekařová (14), opora starších žáků FK Turnov na jakémkoli postu od brankáře, přes zálohu až po útok. Loňský střídavý start v Jablonci, námluvy s ligovým Libercem i nahlédnutí do české reprezentace ve své kategorii, to vše je předpokladem další, byť minimální úspěšné prezentace fotbalového dění na Turnovsku. Dlužno dodat, že jak Martina, tak i Sára, jsou výsledkem kvalitního vedení současnou trenérskou osobností Aleše Krejčíka a jeho asistentů Jiřího Šimka ml. a Míry Soukupa.

Fotbal je nejmasovější a nejpopulárnější sport celého světa, a jeho ženská odnož k němu dnes už dávno neodmyslitelně patří. Jak se zdá, ženská kopaná na Turnovsku by za určitých okolností mohla mít na čem stavět. Ve zdejších žákovských týmech již funguje a dorůstá řada dalších kvalitních hráček. V Turnově jsou to např. Martina Lednejová či Patricia Rajtrová, ale snaží se také jinde. „Ano, v našem žákovském družstvu, které se připravuje na podzimní vstup do oficiálních soutěží, máme zhruba šedesátiprocentní podíl dívek,“ potvrdil nám např. místopředseda účastníka krajské I. A třídy FK Přepeře Vladislav Bým, ale o výhledu do budoucna zatím odmítnul spekulovat.

A není sám. Přestože zimní aktiv Fotbalové asociace České republiky, který proběhl v pražském Edenu v sobotu 21. ledna, přinesl doslova revoluční změny v otázce této kategorie, ty jdou evidentně stále mimo Turnovsko. „Komise fotbalu žen byla zrušena, a celý ženský fotbal přešel pod FAČR. Ten se rozhodl zapracovat na jeho rozvoji, a hodlá do něj napumpovat miliony korun. V první fázi to bude náborová, organizační a finanční pomoc oddílům s vrcholovým statusem, v druhé se pak dostane i na další, a hlavně také nově vznikající kluby,“ přiblížil v kostce dlouhý program pražského jednání trenér jabloneckých juniorek Petr Košteyn.

Na Turnovsku ovšem zatím chybí především vůle ze strany fotbalových bafuňářů. Ti se totiž v první řadě potýkají s vlastními, všeobecně známými problémy současné mužské kopané, jako je nedostatek peněz a hráčů, notabene jejich kvalita, a hlavně přístup ke hře samotné. Hodně citelná je také absence všeobjímajícího zázemí dostatečně silného klubu, který by se na ženy v kopačkách nedíval pouze skrz prsty.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.