DIVADLO FYZIKY. NETRADIČNÍ NEDĚLE NA STÁTNÍM ZÁMKU SYCHROV

0

Divadlo Fyziky připravilo na neděli 29. ledna čtyři představení v Bertině křídle sychrovského zámku. Divadlo začíná prvním představením v 10.00 hodin, poslední představení „Všechny barvy duhy“ proběhne od 17.00 hodin. Na jaká představení se můžete těšit?* Mrazivý dusík – 10.00 a 14.00 hodin: Za normálních podmínek je dusík jen obyčejný plyn, který nás obklopuje ve vysoké koncentraci. Jakmile jej zkapalníme, získáme kapalinu hustoty blízké vodě. Při teplotě -196 °C vypadá svět jinak, než jsme zvyklí. Mění se mechanické vlastnosti materiálů, vznikají jevy jako supravodivost a lze pozorovat i akustické a optické proměny…

* Létající experimenty – 11.00 a 15.00 hodin: K létání nepotřebujete ani peří, ani křídla. Chce to spíš dobrý nápad a trochu štěstí při přistání. Připoutejte se, prosím.

* Fyzik v kuchyni – 12.00 a 16.00 hodin: Vynálezy vznikají v laboratořích a až po důkladném odzkoušení se dostanou do běžného života. Třeba k vám do kuchyně. Hravý fyzik ale může začít i v kuchyni: u sporáku a mikrovlnky – a teprve po dlouhém hraní je přesune do laboratoře, aby z nich vyrobil třeba plasmový reaktor.

* Všechny barvy duhy – 13.00 a 17.00 hodin: Duha vzniká rozkladem světla. Proč ale neobsahuje šedou a hnědou barvu? Proč je cukr bílý? A jak se dají barvy smíchat a zase oddělit? Uvidíte svět v jiném světle (doslova) a pochopíte, jak naše oči vnímají barvy, a zjistíte, jak poznat původ světla. Víte, co vzniká rozkladem tmy?

Kapacita představení je 40 osob. Vstupenky jsou k vyzvednutí v pokladně zámku nebo na informačním místě u vstupu do Bertina křídla, můžete si je i rezervovat na www.pribehyvedy.cz 

(Zdroj: Josef Baumgartner, NPÚ ÚOP v Liberci,  baumgartner@liberec.npu.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.