KULTURNOV 2018: TURNOV ŽIJE! (VIDEO)

0

Měsíc září patří již tradičně konci léta, halení se do kabátů a usazení do školních lavic. V Turnově k tomuto období začíná neodmyslitelně patřit také oslava, která spojuje mnohé a na první pohled možná neslučitelné. V sobotu 22. září se v Kulturním centru Střelnice už potřetí konal festival turnovské kultury KULTURNOV. Druhý ročník (ale již třetí opakování této akce, protože v roce 2016 proběhl ročník nultý) přinesl osvědčené schéma, doplněné zase o něco nového. Pořadatelé velmi citlivě reflektovali zkušenosti z minulých let, a k tomu, co fungovalo, přidali další zajímavé možnosti, jak si na maximum užít vše, co se v naší kotlině nabízí.

Výstava fotografií Klubu přátel železnic Českého ráje

Divadelní představení souboru U kafíčka Akademie třetího věku

Úderem druhé hodiny festival zahájila jedna z vylosovaných dvojic z minulého roku – Společnost bloumající veřejnosti a Magdalena Brožková – krátkou divadelní scénkou ve vestibulu. Hned poté navázala ve velkém sále dvojice druhá – Waldovy Matušky a Ondřej Halama – se zajímavým hudebním programem. Samotný začátek dal vědět, že nepůjde o žádnou ospalou seanci, ale že si budeme muset držet klobouky, protože pojedeme z kopce. Paralelně se zahájením hudební produkce začala i pohádka pro děti Babička a Bráška králík divadelního souboru U kafíčka a Akademie třetího věku při ZUŠ Turnov. Protože Kulturnov má za cíl předvést jak bohatý život je zde na půdě kultury ale i sportu, odstartoval ve tři hodiny odpoledne před Střelnicí závod BĚHTURNOV. Jeho vítězové se mohli těšit na volné vstupy na kulturní pořady dle vlastního výběru. Krátce poté začala v kině Sféra Pohovka, kde si Petr Vydra povídal s Martinem Hyblerem a Janou Kubánkovou. Neformální rozhovor přiblížil zákulisí profesionálního prostředí vážné hudby v pohodové a humorné atmosféře.

Další vylosovanou dvojicí pro tento rok byla Turnovanka a Bangladéžo. Ať už druhý jmenovaný nedorazil z jakéhokoliv důvodu, zážitku to rozhodně neubralo, protože turnovská kapela vykouzlila úsměvy na tvářích i ve svém tradičním složení. Souběžně s tímto hudebním vystoupením bylo v kině připraveno další divadlo pro děti. Tentokrát to byla loutková pohádka divadelního souboru Ani Muk ZUŠ Turnov „Jak se hledají princezny“. Hned po nich mohli všichni zavzpomínat na doby táborových ohňů a výprav. Klub českých turistů Sokol Turnov si místo avizovaného divadelního představení Dojička připravil velmi příjemný písničkový set plný vzpomínek a nostalgie, tematicky připravený ke 130. výročí založení KČT. To také byla možnost, jak trošku vydechnout před další náloží hudební produkce. Na velkém sále to následně rozbalili Adina Atlas a Peprmintová Slunce a také kapela Ba Naopank. Mladí punkeři Vsteklý sígři zase rozparádili celý vestibul tak, že všichni od teď už ví, kdy kopat hrob a kdy od toho raději upustit. Odpoledne se pomalu nachýlilo k podvečeru a přišel čas na novinky letošního Kulturnova. Tou první bylo autorské čtení Klubu začínajících autorů. Pět z nich představilo za doprovodu kytaristy svoji tvorbu. Slyšet bylo prózu i poezii a pohlazení po duši si užil každý, kdo přišel. Intimní atmosféra za plátnem kina, byla tím pravým protipólem pulsujícího velkého sálu při koncertu Jazz Kvintetu Turnov a The Bobandu, kteří jako další dvojice vystupovali po osmé hodině večerní. V kině tou dobou začala druhá novinka letošního ročníku, a to autorské filmy. Před velkým hudebním finále se ještě mohli všichni pobavit u divadelního představení Dekanémor souboru Kámoš Drámoš ZUŠ Turnov. Po tomto humorném kusu mladých turnovských umělců nastalo losování dvojic pro další ročník Kulturnova. Příští rok se budeme moci těšit zase na čtyři dvojice, mezi kterými bude například spojení Společnosti bloumající veřejnosti a Miloše Podzimka z Big Bandu ZUŠ Turnov, nebo zdravotních klaunek a Vsteklých sígrů. Po vylosování zazpívaly dámy z divadelního spolku Nakafráno svoji píseň Turnov žije, která se stala hymnou celého festivalu. Závěr patřil Big´O´ Bandu a také after párty s překvapením.

Ondřej Halama a Waldovy Matušky

Cíl Kulturnova je celkem prostý, předvést bohaté kulturní spektrum, které zde máme a bořit předsudky. Každý rok představit i něco nového a maximálně využít prostor Střelnice. To všechno se pořadatelům povedlo. Kromě umělecké produkce si příchozí mohli v prvním patře prohlédnout i zajímavou výstavu Klubu přátel železnic Českého ráje, která byla připravena k 25. výročí založení. Dalším příjemným osvěžením bylo generační rozpětí návštěvníků a také množství příchozích. Tím, jak se rozšiřuje škála vystupujících, přichází stále více lidí, které zajímá, co se v Turnově děje a jak to tady žije. Tak zase za rok!
Zuzana Kolářová, zuza.kolarova@gmail.com

Start Běhturnov

Dílnička pro děti v zrcadlovém sále

Klub začínajících autorů za oponou kina

The Boband

Soubor Kámoš Drámoš

Losování dvojic Kulturnova 2019 (Gabriela Holbová a David Pešek)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.