NÁVŠTĚVNÍCI PRAŽSKÉHO HRADU OBDIVUJÍ PAMÁTKY LIBERECKÉHO KRAJE

0

Architektonické unikáty, kulturu, umění a objekty Libereckého kraje mohou v těchto dnech spatřit návštěvníci v Jiřském klášteře na Pražském hradě v rámci výstavy Památky mého kraje. Výstava je součástí 9. ročníku mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week Praha 2015, která potrvá do 18. října 2015.

„V expozici Libereckého kraje mohou návštěvníci obdivovat středověkou podobu jedné z dominant Českého ráje – hradu Trosky, který je zde představen jako model. K vidění je i často používaný symbol kraje Ještěd, hotel a televizní vysílač ve tvaru rotačního hyperboloidu, jehož autorem je architekt Karel Hubáček. V expozici je dále umístěna i kopie kříže pro papeže Jana Pavla II., jehož originál, zdobený českými granáty a vltavínem s rytinou Ježíše Krista, dostal papež Jan Pavel II. při své návštěvě ČR v roce 1990. Kopii do expozice Libereckého kraje zapůjčilo Muzeum Českého ráje v Turnově. A ještě jednou Trosky, tentokrát na obraze Hugo Ullika z roku 1872,“ popisuje expozici hlavní kurátor výstavy Akad. Ing. arch. Miroslav Řepa.

Výstava je každoročně připravována ve spolupráci s kraji, s jednotlivými pracovišti Národního památkového ústavu a řadou muzeí a galerií z České republiky. Každý kraj, i ten Liberecký, prezentují dva modely historických budov, dobové fotografie historických památek a současné snímky architektonických objektů, krajských kulturních akcí, zajímavých měst z pohledu cestovního ruchu. Liberecký kraj zastupuje i umělecké dílo, velkoformátová fotografie a předmětem charakterizujícím nejlépe daný kraj.

„Přírodní a kulturní dědictví každého kraje i jeho specifika jsou představovány prostřednictvím krátkých filmů,“ říká Petr Ivanov, ředitel festivalu. Nad akcí převzali záštitu prezident ČR Miloš Zeman, předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek a WHC UNESCO.

Součástí přehlídky Architecture Week Praha 2015 bude dalších deset výstav včetně prezentace architektonických památek z 31 států světa, unikátní prezentace WHC UNESCO k 70. výročí jeho založení. Jednou z akcí je i výtvarně-architektonický projekt Hravý architekt pro žáky třetích a čtvrtých tříd základních škol, do nějž se kromě českých zapojily i děti z osmnácti dalších států.

Blanka Daníčková, oddělení tiskové a vnějších vztahů Krajského úřadu LK, blanka.danickova@kraj-lbc.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.