SITUACI JSEM NEZAVINIL, PŘESTO SE OMLOUVÁM; NÁKAZU ALE OPRAVDU NEŠÍŘÍM, ŘÍKÁ ZASTUPITEL A ŘEZNÍK TOMÁŠ HUDEC

0

Z Turnovska jsou hlášeny další případy nakažení žloutenkou typu A, a to v různých částech regionu nezávisle na sobě. Na TvA jsme již informovali, že onemocněli i dva zastupitelé města, kteří jsou již v pořádku, a nikdo další neonemocněl. Jedním ze zastupitelů je Tomáš Hudec, který provozuje známé řeznictví na rohu ulic 5. května a Kinského. „Kontaktují mě lidé, ptají se, jestli máme otevřeno, někdo mě i nadává, jak už to bývá. K nákaze jsem přišel neznámo kde, ale musím velmi důrazně konstatovat, že po zjištění jsem okamžitě učinil všechna předepsaná doporučení, a to i nad jejich rámec. Ptal jsem se i na hygieně, jestli mohu mít obchod dál otevřený s tím, že obsluhují jiní lidé, odpovědí bylo, proč bych jako neměl mít otevřeno,“ říká Tomáš Hudec.

Ve středu 21. května nicméně pracovníci Okresní veterinární správy ze Semil a Krajské hygienické správy z Liberce v prodejně provedli hloubkovou kontrolu. Výsledek je negativní. Do řeznictví Tomáše Hudce se tedy můžete vydat bez obav, výsledky šetření jsou k dispozici ke kontrole každému, kdo o to požádá, přímo v obchodě.

„I když jsem danou situaci nezavinil a udělal jsem vše pro nápravu, stejně se omlouvám všem, kteří se mohli cítit nějak dotčeni. Mrzí mě to, nejsem žádný nezodpovědný podnikatel, tolik mě snad naši pravidelní zákazníci znají, že bych si vůči nim nedovolil nic špatného. Nákazu, která se nezávisle objevila v různých částech regionu, opravdu nešířím,“ uzavřel Tomáš Hudec.

———————————————————————————————————————————————————————-

(Žloutenka typu A je infekční virové onemocnění (zánět jater), vstupní branou infekce je zažívací trakt. Proto stále platí, že jde o „nemoc špinavých rukou“. Virus žloutenky se totiž vylučuje stolicí, a proto jej nakažený člověk může snadno přenést na cokoli, čeho se dotkne nedostatečně umytýma rukama (nemusí to být akutně nemocný člověk, ale také nosič). Přenos je možný i nepřímý, a to kontaminovanou (znečištěnou) vodou, potravinami a předměty.
Onemocnění ve svém začátku může probíhat jako chřipkové onemocnění – rýma, kašel, únava, malátnost, přetrvávající zvýšené teploty, nechutenství, bolesti břicha často v pravé polovině pod žebry, zvracení, průjem, bolesti kloubů, někdy nejrůznější prchavé vyrážky na kůži, svědění kůže.
Po odeznění teplot (většinou po týdnu) se objeví žluté zabarvení spojivek, sliznice dutiny ústní a posléze kůže, moč je tmavá, stolice našedlá. Někdy se ale žluté zabarvení kůže nemusí objevit a teprve kontrolou jaterních testů (hodnoty jsou zvýšené) se odhalí podstata potíží.
Příčinná léčba žloutenky typu A neexistuje. Povinná je hospitalizace. Následná rekonvalescence s omezením tělesné námahy a úpravou jídelníčku bývá doporučována až po dobu 6 měsíců. Antikonceptiva, alkohol, nadměrná tělesná námaha i intenzivní slunění mohou organismus zatížit a vést k relapsu onemocnění (návratu některých příznaků onemocnění). Závažnost průběhu a výskyt komplikací onemocnění narůstá s věkem a u starších pacientů rekonvalescence trvá déle.
Po prodělaném onemocnění je organismus proti další infekci již chráněn. Více na
http://zloutenky.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.